Skocz do zawartości

NGC281 - jak zrobić kolor z dużego miasta? ...


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem.

Chciałem pokazać pewien eksperyment. Łapiąc Veila w Ha który zachodzi za ścianę budynku około 1 w nocy przestawiałem setup na NGC 281. Zebrałem 33 klatki po 5 min Ha. Pogoda nie rozpieszcza a chciałem uzyskać jakiś kolor. Dzisiaj do Sonnara 300mm podłączyłem QHY8L a pomiędzy filt Lumicon Deep Sky. W sumie kolor 2 godziny w 10 minutowych klatkach.

Odnośnie Sonnara i koloru - aberracja w czerwieni dyskwalifikuje go do OSC RGB. Robiąc kamerą mono i dla każdego kanału RGB osobno - tak.

To jest surowy stack po DDP. Poniżej każdy kanał osobno.

5962de90af40e_colorScaled.jpg.ef79579d4a376911f5630fd438016b0b.jpg

czerwony - makabra

stack-Rcrop.jpg.7865a8bde6b1d17573d4dd05c20c63d5.jpg

zielony

stack-Gcrop.jpg.dc83e8cd3c92431dd1669b5e22ef82d1.jpg

i niebieski

stack-Bcrop.jpg.79cfb1f74ddef8e34ce1e476d72b7ccf.jpg

 

Ostre Ha użyłem jako L a do powyższych GB dodałem jako R.

 

Uzyskałem LRGB z balkonu. 

NGC281_LRGB.thumb.jpg.27138e22613f4050ff632ec5007a7309.jpg

 

dodałem mapę

NGC281_LRGB_mapa.thumb.jpg.f0de80c44e83612133eb07275167059d.jpg

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Coś przekombinowałeś. Aberracja nie polega na tym że coś jest po prostu nieostre, a Twoja czerwień jest nieostra.

Gdyby czerwień był ostra w powyższym setupie OSC, to wtedy w zielonym i niebieskim obraz nie byłby ostry. W moim mniemaniu na tym włąśnie polega abberacja chromatyczna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, masz rację. Ale gdyby obiektyw miał taką aberrację chromatyczną jak powyżej widać to nawet do ziemskich zdjęć by się nie nadawał. Coś jest nie tak. Może ten filtr tak bruździ? Zakładam że to kanał R wyjęty z sygnału OSC?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak napisałem przecież. OSC rozbite na kanały.

W fotografii ziemskiej muszę się przyznać jeszcze tego obiektywu nie testowałem. Jak tylko go dostałem siedzi na setupie a nie chce mi się go rozbierać. 

Zależało mi by sprawdzić jak wygląda balans kolorów. Z UHC miałem problem. Tutaj jest całkiem dobrze. W prawym górnym rogu Szedar ma odcień żółto-pomarańczowy i taki ma. Gwiazda Eta Cas/24 Cas/HIP3821 (jasna w środku na górze)jest układem podwójnym ale mieszanka ich kolorów jest opisywana jako niebieski/fiolet. Kolejna gwiazda GSC3663 w okolicach mgławicy (środek lekko do góry i w prawo) http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=TYC+3663-2080-1

ma odcień żółty.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.