Skocz do zawartości

Test APO 130 Messier 29 -walka z gwiazdami


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

To pewnie ostatnie zdjęcie testowe nowego sprzętu. Pora wdrożyć do normalnej eksploatacji, co oznacza wyjazd za miasto w okolicach nowiu.

Tym razem nierówna walka z gwiazdami. Pod miejskim LP i Księżycem w pełni gromada otwarta M 29.

Ta niewielka gromadka o jasności ok 7 mag. znajduje się w odległości (wg różnych źródeł) 4-7 tys. lat świetlnych, jej wiek wynosi 10 milionów lat a średnica 11 lat świetlnych. Zbliża się do nas z prędkością ok. 28 km/sek. Jej jasność absolutna wynosi -8,2 mag. Znajdziemy ją wysoko w gwiazdozbiorze Łabędzia.

 

Setup:

APO 130   AZ-EQ6   Atik 4000   L:44x60   RGB:5x180

 

59652bb2f19e0_170709M29LRGB44x60L5x180kolorAPO130.thumb.jpg.4a55568983a216fbc79c21d2a4813178.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem ten zielony kolor słabych gwiazd i szczerze mówiąc nie bardzo wiem jak się go pozbyć. Właściwie jeszcze nigdy nie obrabiałem gwiazd i długa droga przede mną. Test pokazał, że optyka jest OK. Publikuję te zdjęcia, żeby pokazać jak dany sprzęt się sprawuje z nadzieją, że pomoże to ewentualnym nabywcom  refraktorów APO w podjęciu decyzji co wybrać. Sam będą w fazie decydowania co wybrać tego typu testów w necie szukałem.

Kamerę Atik 4000 pożyczyłem (moja 383 jest ciągle w naprawie u producenta). To bardzo fajna kamerka, czuła i charakteryzuje się niewielkim szumem. Bardzo fajnie mi się nią pracuje. Natomiast nie jest to kamera do tej tuby (z reduktorem ogniskowa 719 mm). Pixel 7,5 mikrona jest spory i tracimy trochę na rozdzielczości. Bardziej widział bym ją do jakiegoś długoogniskowego RC-ka lub dużego Newtona.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test pokazał możliwości optyki i kamery. Według mnie wszystko jest  w porządku. Zielonymi gwiazdami się nie przejmuj. Można to usunąć jednym kliknięciem w Pix-ie (funkcja SCNR) lub w PS-ie (funkcja selektywny kolor). Ciekawi mnie jak wypadną testy z kamerą o mniejszym pixelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Grzędziel napisał:

To pewnie ostatnie zdjęcie testowe nowego sprzętu. Pora wdrożyć do normalnej eksploatacji

 

Wow! Gratuluję męskiej decyzji :) Niektórzy testują bez końca, aż złożą nowy zestaw i zamknięte koło testów toczy się dalej ;)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Paether napisał:

 

Wow! Gratuluję męskiej decyzji :) Niektórzy testują bez końca, aż złożą nowy zestaw i zamknięte koło testów toczy się dalej ;)

Bo testowanie nowo nabytego sprzętu to sama przyjemność, o ile nie wychodzą zbyt duże mankamenty. Ja w mojej amatorskiej astronomii cenie sobie przede wszystkim fun z przebywania pod wygwieżdżonym niebem i prowadzeniu obserwacji zarówno wizualnych, fotometrii ccd jak i uprawiania astrofotografii. Dlatego zakupiłem tubę uniwersalną nadającą się do wszystkiego na co mam aktualnie ochotę.

 

13 godzin temu, Hans napisał:

Ograniczenie naświetlania do 60/180 wynikało z podejścia "wiecej słabszych klatek bedzie lepsze" czy AZEQ6 miało już swoje ograniczenia w jakości prowadzenia z ogniskową 700+ i pixelu 7,5?

 

Pozdrawiam.

Hans, co do tak krótkich czasów odpowiedź jest niestety banalnie smutna. LP mojej miejscówki to SQM=19,1 mag (dane z przed 2 lat) teraz jest gorzej, do tego Księżyc w pełni. Dłuższe ekspozycje już niemiłosiernie przepalają tło. Minutowa ekspozycja u mnie to poziom tła jak dla 20 minut palenia w Bieszczadach. No a kolor - 1/3 widma to i mogłem 3x wydłużyć.

Kontynuując wątek testowy dodam, że mój AZ-EQ6 -chyba dobry egzemplarz się trafił "trzyma" gwiazdę w pixelu Canona (3.7). Przedwczoraj wrzuciłem test w Ha 15 dziesięciominutowych klatek u jest ok.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.