Jump to content

Test APO 130 Messier 29 -walka z gwiazdami


Grzędziel
 Share

Recommended Posts

To pewnie ostatnie zdjęcie testowe nowego sprzętu. Pora wdrożyć do normalnej eksploatacji, co oznacza wyjazd za miasto w okolicach nowiu.

Tym razem nierówna walka z gwiazdami. Pod miejskim LP i Księżycem w pełni gromada otwarta M 29.

Ta niewielka gromadka o jasności ok 7 mag. znajduje się w odległości (wg różnych źródeł) 4-7 tys. lat świetlnych, jej wiek wynosi 10 milionów lat a średnica 11 lat świetlnych. Zbliża się do nas z prędkością ok. 28 km/sek. Jej jasność absolutna wynosi -8,2 mag. Znajdziemy ją wysoko w gwiazdozbiorze Łabędzia.

 

Setup:

APO 130   AZ-EQ6   Atik 4000   L:44x60   RGB:5x180

 

59652bb2f19e0_170709M29LRGB44x60L5x180kolorAPO130.thumb.jpg.4a55568983a216fbc79c21d2a4813178.jpg

 • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Zauważyłem ten zielony kolor słabych gwiazd i szczerze mówiąc nie bardzo wiem jak się go pozbyć. Właściwie jeszcze nigdy nie obrabiałem gwiazd i długa droga przede mną. Test pokazał, że optyka jest OK. Publikuję te zdjęcia, żeby pokazać jak dany sprzęt się sprawuje z nadzieją, że pomoże to ewentualnym nabywcom  refraktorów APO w podjęciu decyzji co wybrać. Sam będą w fazie decydowania co wybrać tego typu testów w necie szukałem.

Kamerę Atik 4000 pożyczyłem (moja 383 jest ciągle w naprawie u producenta). To bardzo fajna kamerka, czuła i charakteryzuje się niewielkim szumem. Bardzo fajnie mi się nią pracuje. Natomiast nie jest to kamera do tej tuby (z reduktorem ogniskowa 719 mm). Pixel 7,5 mikrona jest spory i tracimy trochę na rozdzielczości. Bardziej widział bym ją do jakiegoś długoogniskowego RC-ka lub dużego Newtona.

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ograniczenie naświetlania do 60/180 wynikało z podejścia "wiecej słabszych klatek bedzie lepsze" czy AZEQ6 miało już swoje ograniczenia w jakości prowadzenia z ogniskową 700+ i pixelu 7,5?

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Test pokazał możliwości optyki i kamery. Według mnie wszystko jest  w porządku. Zielonymi gwiazdami się nie przejmuj. Można to usunąć jednym kliknięciem w Pix-ie (funkcja SCNR) lub w PS-ie (funkcja selektywny kolor). Ciekawi mnie jak wypadną testy z kamerą o mniejszym pixelu.

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, Grzędziel napisał:

To pewnie ostatnie zdjęcie testowe nowego sprzętu. Pora wdrożyć do normalnej eksploatacji

 

Wow! Gratuluję męskiej decyzji :) Niektórzy testują bez końca, aż złożą nowy zestaw i zamknięte koło testów toczy się dalej ;)

 • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

56 minut temu, Paether napisał:

 

Wow! Gratuluję męskiej decyzji :) Niektórzy testują bez końca, aż złożą nowy zestaw i zamknięte koło testów toczy się dalej ;)

Bo testowanie nowo nabytego sprzętu to sama przyjemność, o ile nie wychodzą zbyt duże mankamenty. Ja w mojej amatorskiej astronomii cenie sobie przede wszystkim fun z przebywania pod wygwieżdżonym niebem i prowadzeniu obserwacji zarówno wizualnych, fotometrii ccd jak i uprawiania astrofotografii. Dlatego zakupiłem tubę uniwersalną nadającą się do wszystkiego na co mam aktualnie ochotę.

 

13 godzin temu, Hans napisał:

Ograniczenie naświetlania do 60/180 wynikało z podejścia "wiecej słabszych klatek bedzie lepsze" czy AZEQ6 miało już swoje ograniczenia w jakości prowadzenia z ogniskową 700+ i pixelu 7,5?

 

Pozdrawiam.

Hans, co do tak krótkich czasów odpowiedź jest niestety banalnie smutna. LP mojej miejscówki to SQM=19,1 mag (dane z przed 2 lat) teraz jest gorzej, do tego Księżyc w pełni. Dłuższe ekspozycje już niemiłosiernie przepalają tło. Minutowa ekspozycja u mnie to poziom tła jak dla 20 minut palenia w Bieszczadach. No a kolor - 1/3 widma to i mogłem 3x wydłużyć.

Kontynuując wątek testowy dodam, że mój AZ-EQ6 -chyba dobry egzemplarz się trafił "trzyma" gwiazdę w pixelu Canona (3.7). Przedwczoraj wrzuciłem test w Ha 15 dziesięciominutowych klatek u jest ok.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Godzinę temu, Paether napisał:

 

Wow! Gratuluję męskiej decyzji :) Niektórzy testują bez końca, aż złożą nowy zestaw i zamknięte koło testów toczy się dalej ;)

Ustawisz swój pierwszy astrofoto set do końca to pogadamy :)

Link to comment
Share on other sites

Tutaj mi chodzi o coś nieco innego ;) Doceniam jasne postawienie sprawy "koniec testów, nie ma taryfy ulgowej" zamiast przeciągać formę "testowania" i w przypadku słabszego rezultatu, tym właśnie się podeprzeć ("ja tylko testuję").

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, dziki napisał:

Skroimy jakąś wspólną wyprawę, jestem na tym samym etapie co Ty :D

Też sie zrefraktoryzowałeś :D ??

 

Piotr, wydaje sie że jest OK . Teraz tylko czekać na czyste niebo i do ataku!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.