Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego 2 (SQM = "modelowa jasność nieba") nie wynosi wszędzie tyle samo np 22?

Gdyby decydowała wysokość nad poziomem morza to zgdywałbym że niżej, grubsza warstwa atmosfery, więcej naturalnych pyłków, mniejsza jasność (ciemniejsze niebo) - np: 23

Laikom absolutnym wyjaśniam że magnitudo im większe tym ciemniejszy obiekt/mikrokwadracik nieba.

 

Czy ta modelowa jasność tak różna w różnych miejscach Polski wynika tylko z przewidywanego różnego (w tak maluśkim kraju?) airglow (nocne świecenie cząstek oddających energię po napromieniowaniu ultrafioletem za dnia).

 

Pozdrawiam

p.s.

@ Krater

Na całej Teneryfie to ratio (dla WA 2015) dość słabe jest ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjne i... smutne.

Widać, że bez astro turystyki niewiele się w astro hobby zwojuje.

Do planowania wyskoków obserwacyjnych a zwłaszcza astro wczasów nic lepszego od tej mapy nie potrzeba.

Piotr, dzięki za kapitalne opracowanie tematu i kawę na ławie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ekolog napisał:

Dlaczego 2 (SQM = "modelowa jasność nieba") nie wynosi wszędzie tyle samo np 22?

Gdyby decydowała wysokość nad poziomem morza to zgdywałbym że niżej, grubsza warstwa atmosfery, więcej naturalnych pyłków, mniejsza jasność (ciemniejsze niebo) - np: 23

 

Czy ta modelowa jasność tak różna w różnych miejscach Polski wynika tylko z przewidywanego różnego (w tak maluśkim kraju?) airglow (nocne świecenie cząstek oddających energię po napromieniowaniu ultrafioletem za dnia).

A dlaczego miałaby być taka sama? Jasność modelowa, czyli obliczona na podstawie modelu. Model ten, to fizyczny model rozpraszania sztucznego światła w atmosferze. Obliczona tu modelowa jasność zależy od sztucznego światła emitowanego z powierzchni Ziemi. Airglow jest założone wszędzie na tym samym poziomie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ekolog napisał:

Na całej Teneryfie to ratio (dla WA 2015) dość słabe jest ;)

Bo Teneryfa to nie jest niesamowicie ciemne niebo chociaż mam wrażenie, że zwykle jest lepsze niż w teorii z powodu niskiego zachmurzenia, które skutecznie odcina LP z dołu. Teneryfa to pewien kompromis (wciąż świetny) - dobre połączenia i niskie ceny, praktycznie murowana pogoda, zero problemów z wilgocią, stabilne powietrze, kawał południowego nieba oraz przyzwoity ale nie rewelacyjny poziom LP.

 

Korea Płn jak zawsze wypada znakomicie w takich zestawieniach :D

 

 

korea.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Piotrek Guzik napisał:

A dlaczego miałaby być taka sama? Jasność modelowa, czyli obliczona na podstawie modelu. Model ten, to fizyczny model rozpraszania sztucznego światła w atmosferze. Obliczona tu modelowa jasność zależy od sztucznego światła emitowanego z powierzchni Ziemi. Airglow jest założone wszędzie na tym samym poziomie.

 

Hmm... słowo modelowa trochę myli bo ten model wie (jak rozumiem) jak tam naprawdę sztuczne światła świeciły ku niebu. To jest zatem obróbka danych zarejestrowanych plus wiedza geograficzna i astronomiczna. Czyli dopiero Artif. bright. mowi wprost (bezwzględnie) jak jest źle?!

Ale doceniam dokładność skoro tak to starannie zrobili.

 

Możesz, trochę w kontekście tej naszej wymiany zdań ocenić sytuację wyłapaną w Korei Pn przez Daniela (= Paethera)?

 

Gdyby na całej ziemi nie było ludzi ani sztucznych świateł ani błyskawic ani wulkanów ani pożarów to w jakim zakresie zmieniałoby się to SQM WA 2015 roku (zmierzone przez jakichś dyskretnych nielicznych kosmitów) ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie taka miejscówka. Nie jest źle :), choć szału nie ma

 

Zenith sky brightness information

Coordinates
52° 49′ 02″ N 17° 43′ 17″ E
SQM
21.23 mag./arc sec2
Brightness
0.349 mcd/m2
Artif. bright.
175 μcd/m2
Ratio
1.00
Bortle
Elevation
80 m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie oceniam niebo jako raczej dobre.

Według strony to:

Coordinates: 49° 47′ 40″ N 19° 41′ 10″ E
SQM: 21.22 mag./arc sec2
Brightness: 0.350 mcd/m2
Artif. bright: 176 μcd/m2
Ratio: 1.01
Bortle: class 4
Elevation: 482 m
 
Więc jest raczej średnio.
Edytowane przez jakub880
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakub,

 

Pojęcie "dobre" niebo, czy "średnie" niebo, to sprawa bardzo subiektywna. Te liczby, które pokazałeś wskazują, że masz całkiem fajne niebo. Na takim niebie w okolicach zenitu widać naprawdę dużo, podobnie jak niżej nad horyzontem, ale w kierunkach, w których nie ma łun (lub są one niewielkie). Zaletą też jest tu stosunkowo duża wysokość nad poziomem morza. Choć te 500 m może wydawać się niewielką wartością, to jednak w porównaniu do terenów nizinnych widać różnicę (szczególnie przy obserwacjach nisko nad horyzontem).

Niebo u Ciebie (w zenicie) jest kilkanaście razy ciemniejsze niż w Krakowie, czy Aglomeracji Śląskiej, a z drugiej strony już tylko dwa razy jaśniejsze niż w najciemniejszych miejscach na Ziemi. Do ideału jednak ciągle sporo brakuje ;).

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotrek Guzik napisał:

Jakub,

 

Pojęcie "dobre" niebo, czy "średnie" niebo, to sprawa bardzo subiektywna. Te liczby, które pokazałeś wskazują, że masz całkiem fajne niebo. Na takim niebie w okolicach zenitu widać naprawdę dużo, podobnie jak niżej nad horyzontem, ale w kierunkach, w których nie ma łun (lub są one niewielkie). Zaletą też jest tu stosunkowo duża wysokość nad poziomem morza. Choć te 500 m może wydawać się niewielką wartością, to jednak w porównaniu do terenów nizinnych widać różnicę (szczególnie przy obserwacjach nisko nad horyzontem).

Niebo u Ciebie (w zenicie) jest kilkanaście razy ciemniejsze niż w Krakowie, czy Aglomeracji Śląskiej, a z drugiej strony już tylko dwa razy jaśniejsze niż w najciemniejszych miejscach na Ziemi. Do ideału jednak ciągle sporo brakuje ;).

 

Pozdrawiam

Piotrek

Tak Piotrze masz 100% rację. Wiem że moje niebo jest całkiem dobre. Choć sam wyliczałem zasięg gwiazdowy na maksymalnie 6,6 magnitudo w zenicie, przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza. Technika liczenia gwiazd w polach. To myślałem że moje niebo będzie miało troszeczku lepsze wskaźniki modelowe. Takie moje subiektywne odczucie. Choć z drugiej strony bliskość dużych miast jak Kraków czy mniejszych jak Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska a trochu dalej konurbacja górnośląska ma duży negatywny wpływ na jasność nieba w mojej miejscowości. Dla kogoś kto mieszka w dużym mieście moje niebo wydaje się bardzo dobre. Plusem jest brak dużego miasta na południe ode mnie. Mając dobrą przejrzystość atmosfery mogę bez problemu obserwować jasne obiekty z katalogu Messiera w Strzelcu nawet gołym okiem. Podczas gdy od strony północno-wschodniej, północnej i północno-zachodniej łuna sięga kilkudziesięciu stopni nad horyzont.

Edytowane przez jakub880
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7/12/2017 o 02:17, ekolog napisał:

Hmm... słowo modelowa trochę myli bo ten model wie (jak rozumiem) jak tam naprawdę sztuczne światła świeciły ku niebu. To jest zatem obróbka danych zarejestrowanych plus wiedza geograficzna i astronomiczna. Czyli dopiero Artif. bright. mowi wprost (bezwzględnie) jak jest źle?!

Parametr podpisany jako Artif. bright. mówi dokładnie to samo, co "Ratio", tylko w innych jednostkach. "Ratio" to miara względna wyliczona wprost z "Artif. bright", jako Artif. bright. podzielone przez jasność idealnie ciemnego nieba - 174 μcd/m2.

 

 

Cytuj

Gdyby na całej ziemi nie było ludzi ani sztucznych świateł ani błyskawic ani wulkanów ani pożarów to w jakim zakresie zmieniałoby się to SQM WA 2015 roku (zmierzone przez jakichś dyskretnych nielicznych kosmitów) ?

W takiej sytuacji każdy punkt na mapie wyglądałby dokładnie tak samo (tzn. tak jak teraz dowolne miejsce na mapie, w którym mamy "Ratio" równe 0), bo ta mapa pokazuje, ile mamy sztucznego światła w zenicie. Nawet błyskawice, wulkany i pożary nic by tu nie zmieniły, bo to nie są sztuczne źródła światła.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7/12/2017 o 00:01, Krater napisał:

Rewelacyjne i... smutne.

Widać, że bez astro turystyki niewiele się w astro hobby zwojuje.

Ja to widzę trochę inaczej ;). Ciągle mamy w naszym kraju bardzo dużo miejsc, gdzie niebo jest całkiem przyzwoite (Ratio<1) i sporo takich, gdzie jest naprawdę dobre (Ratio<0.5). Spora część mieszkańców naszego kraju ma takie miejsca w zasięgu jednodniowego (bez noclegu) wypadu. Pod takim niebem można naprawdę dużo "zwojować" ;). No, chyba że takie wypady też nazywasz "astroturystyką".

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna jest ta nowa wersja  mapy LP.

Coraz dokładniej opisuje faktyczne warunki w danym miejscu ( zakładając oczywiście dobrą pogodę) .

I moje odczucia oraz zdjęcia z Roztok , Stężnicy oraz niedawno Wołosatego jako najciemniejszego miejsca w Polsce to potwierdzają.

Nawet fakt iż niebo na Lastowie jest chyba najlepszym w Europie to zapewne lepsze warunki, seeing czy przejrzystość będą wysoko w górach np. Alpach a i ciemniejsze tło nieba spotkamy na Wołyniu blisko granicy z Białorusią to jednak nasze Wołosate czy chorwackie Lastovo są o "niebo bardziej" :)  dostępne i przyjazne obserwacjom.

 

ps. A przy okazji znalazłem chyba najciemniejsze miejsce w Polsce wg tej mapy, na końcu doliny Wołosatego przy samej granicy z Ukrainą ratio = 0.0438 .

Dla porównania na wschodnim Wołyniu zszedłem do 0.0049 czyli 10x mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotrek Guzik napisał:

Ja to widzę trochę inaczej ;). Ciągle mamy w naszym kraju bardzo dużo miejsc, gdzie niebo jest całkiem przyzwoite (Ratio<1) i sporo takich, gdzie jest naprawdę dobre (Ratio<0.5). Spora część mieszkańców naszego kraju ma takie miejsca w zasięgu jednodniowego (bez noclegu) wypadu. Pod takim niebem można naprawdę dużo "zwojować" ;). No, chyba że takie wypady też nazywasz "astroturystyką".

 

 

 

Wielki Słownik Języka Polskiego : "turysta - osoba odbywająca podróż, wycieczkę lub wędrówkę w miejscu niebędącym miejscem jej stałego zamieszkania, w celu aktywnego spędzenia czasu".

Owszem, można dyskutować na temat granicy, od której zaczyna się ta turystyka ale mnie chodziło o ideę, że aby mieć to "naprawdę dobre" czy nawet tylko "przyzwoite" niebo trzeba (niestety) albo wręcz jest to konieczne ruszyć cztery litery i gdzieś odjechać. (dotyczy to chyba większości z nas)

Po prostu należy się z tym liczyć i wkalkulować to zawczasu w cenę naszego hobby.

 

Edytowane przez Krater
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W pobliżu mam kawałem dobrego nieba (przynajmniej jak na warunki centralnej polski):

mapa.png.46388a4848bc0bd250943b0b99fda8ba.png

 

I teraz chciałbym się poradzić jak interpretować tą mapę. Znalazłem 2 miejscówki z dobrym widokiem na południowe niebo, jedną w północnej części (z nieco gorszym niebem) i jedną mniej więcej na środku. Która z nich będzie lepsza?

 

mapa2.png.81d9abb12cfe35e9d9ae568c0e9fb12d.png

 

mapa3.png.96613b3b03563921d4170943ba2a9625.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda tak, że dane dotyczące skali Bortle'a są zawyżone. Pokazuje klasę 4, ale mam najwyżej klasę 5, a spokojnie mógłbym ją nawet ocenić na 6.  Oczywiście przy idealnych warunkach zdarzających się max 3 razy w roku.  Co do pozostałych wartości, to nie potrafię się ustosunkować :/   Stosunkowo niedaleko nasza grupa ma fajną miejscówkę (najciemniej w okolicy - Ratio 1.34, wys 458 m). Ale to wkrótce się zmieni, bo sąsiednia gmina zamontowała LEDy :/   Ludzie się cieszą i narzekają, że tylko do lasy, a w lesie już nie ma oświetlenia - serio taka wypowiedź słyszałem.

Wartości  LP.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Na tej mapie klasy nieba są liczone w drugą stronę, class 1 to będzie klasa 8 w skali Bortle'a.

Na pewno nie. W Bieszczadach jest Class 2. 

 

Inna sprawa, że skala Bortle'a jest mocno subiektywna i zależna od wielu czynników, a na tej mapie jest tylko proste przypisanie jasności nieba do klasy Bortle'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.07.2017 o 23:28, Piotrek Guzik napisał:

Warto tutaj zdać sobie sprawę z tego, że wartość 30 dla Krakowa czy Katowic oznacza, że niebo jest tam około 30-krotnie jaśniejsze niż naturalnie. Z drugiej strony wartości ~0.05 w Bieszczadach oznaczają, że niebo jest tam o około 5% jaśniejsze niż naturalne.

Czyli jeśli 0,05 = 5%, to 0,1 = 10%, a 1,0 = 100%

30 dla Krakowa oznacza niebo 30 a nie 3000 bardziej jasne od naturalnego?

Nie rozumiem.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dementorin napisał:

Czyli jeśli 0,05 = 5%, to 0,1 = 10%, a 1,0 = 100%

30 dla Krakowa oznacza niebo 30 a nie 3000 bardziej jasne od naturalnego?

Nie rozumiem.

1,0 oznacza, że niebo jest o 100% jaśniejsze od naturalnego, czyli dwukrotnie jaśniejsze od naturalnego (1+1 = 2)

30 oznacza, że niebo jest o 3000% jaśniejsze od naturalnego, czyli 31-krotnie jaśniejsze od naturalnego (30+1 = 31), dlatego napisałem około 30-krotnie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.