Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Moje wiejskie niebo. Czym mam prawo narzekać? Też mam wrażenie, że ta klasa to strasznie optymistyczna ;) Świetny artykuł!

Swoją drogą, to w USA mają sporo ciemnego nieba. 
 

SQM
21.09 mag./arc sec2
Brightness
0.395 mcd/m2
Artif. bright.
224 μcd/m2
Ratio
1.31
Bortle
Elevation
214 m
Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
3 godziny temu, heweliusz napisał:

Fajne, ale ten model jest dość mocno uproszczony i niestety, w wielu miejscach znacząco (znacznie bardziej niż model, który zapoczątkował tą dyskusję) odbiega od tego, co rejestruję za pomocą SQM-La.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotrek Guzik napisał:

Fajne, ale ten model jest dość mocno uproszczony i niestety, w wielu miejscach znacząco (znacznie bardziej niż model, który zapoczątkował tą dyskusję) odbiega od tego, co rejestruję za pomocą SQM-La.

Daj zatem sugestię, więcej danych pomiarowych autorom , aby go poprawili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, heweliusz napisał:

Daj zatem sugestię, więcej danych pomiarowych autorom , aby go poprawili.

Zgromadzenie większej ilości danych pomiarowych mogłoby trochę poprawić wyniki (w szczególności zebranie danych z innych miejsc Polski a także z wielu różnych nocy), jednak ze względu, że jasność nieba jest tu funkcją gęstości zabudowania terenu, to siłą rzeczy będzie on trochę odbiegał od rzeczywistości. Wynika to z faktu, że parametry modelu są stałe dla całego kraju, a w różnych częściach kraju różnie bywa z oświetleniem. Autorzy na pewno zdają sobie z tego sprawę - piszą o tym szczegółowo na końcu artykułu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja pokażę jak ciemne mam niebo po wschodniej stronie od Jesieni do wiosny włącznie.

Mam nadzieję że nie zostanę za to zbanowany i nadwrażliwy moderator ni dopatrzy się "drugiego dna".

To jest oczywiście szklarnia - są jakieś możliwości prawne aby ukrócić wywalanie w kosmos światła i ciepła przez tego rolnika?.

IMG_20170906_001751.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja mam trochę inne pytanie, mianowicie czy wzrost zasięgu wg mapy o 1mag da realnie ten wzrost w praktyce czy tylko wzrośnie jasność powierzchniowa danego obiektu a zobaczymy "tyle samo"? Może inaczej, stawiamy obok siebie dwa teleskopy gdzie jeden ma powierzchnię lustra 2,512x większą od drugiego czyli mam zasięg większy o 1mag. Czy ten większy pokaże tyle samo pod niebem z oznaczeniem na mapie 20,3mag co ten mniejszy pod niebem z oznaczeniem na mapie 21,3mag?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ciekawe zestawienie. U mnie wyszło jak niżej. Chyba trochę za dobry wynik. Od kilku lat mam w pobliżu stację benzynową. A na północy łuna od Płocka.

 

Zenith sky brightness information

Coordinates
52° 14′ 41″ N 19° 36′ 00″ E
SQM
21.01 mag./arc sec2
Brightness
0.425 mcd/m2
Artif. bright.
254 μcd/m2
Ratio
1.49
Bortle
Elevation 97
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, GKG napisał:

Bardzo ciekawy atlas.

U mnie przed domem:

image.png.5eb2b869aeeb2b0e5ba7043db7244e0d.png

Czy da się z powyższych parametrów obliczyć teoretyczny zasięg mag oka nieuzbrojonego?

Z dzisiejszych obserwacji praktycznych przed domem (gołym okiem o godz. 19.00) wyszło mi ok 5.5 mag

 

 

Zacytuje Piotra Guzika:


Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo zasięg gwiazdowy jest miarą mocno subiektywną. Kiedy obok siebie obserwuje kilka osób, zwykle każdy ma trochę inny zasięg (różnice przekraczają czasem 1 mag).
Co prawda gdzieś widziałem kiedyś jakieś strony na których można było to przeliczyć, ale raz że dawały różne wyniki, a dwa że żadna z nich nie pokrywała się z tym, co na co dzień obserwuję.

 

20 godzin temu, wojt0000 napisał:

Ja mam trochę inne pytanie, mianowicie czy wzrost zasięgu wg mapy o 1mag da realnie ten wzrost w praktyce czy tylko wzrośnie jasność powierzchniowa danego obiektu a zobaczymy "tyle samo"? Może inaczej, stawiamy obok siebie dwa teleskopy gdzie jeden ma powierzchnię lustra 2,512x większą od drugiego czyli mam zasięg większy o 1mag. Czy ten większy pokaże tyle samo pod niebem z oznaczeniem na mapie 20,3mag co ten mniejszy pod niebem z oznaczeniem na mapie 21,3mag?

Jasność powierzchniowa jest stała. Im ciemniejsze niebo tym ciemniejsze obiekty zobaczysz. Gdy tło nieba jest jaśniejsze od obiektu to wtedy go nie zobaczysz.

Czym innym jest różnica 1 mag w jasności tła nieba a w zasięgu teleskopu. Większy pokaże o 1 mag słabsze gwiazdy ale nie mgławice.

Jeśli się mylę to mnie poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, DARK napisał:

A jak się ma pomiar zaświetlenia do faktu, że część gmin wyłącza oświetlenie w trakcie nocy ? 

Jeśli chodzi o sam pomiar, to oczywiście kiedy w jakiejś gminie gaśnie oświetlenie, to w tej gminie oraz w gminach sąsiednich jasność nieba zauważalnie spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, astrokarol napisał:

Zacytuje Piotra Guzika:

Jasność powierzchniowa jest stała. Im ciemniejsze niebo tym ciemniejsze obiekty zobaczysz. Gdy tło nieba jest jaśniejsze od obiektu to wtedy go nie zobaczysz.

Czym innym jest różnica 1 mag w jasności tła nieba a w zasięgu teleskopu. Większy pokaże o 1 mag słabsze gwiazdy ale nie mgławice.

Jeśli się mylę to mnie poprawcie.

To jak rozumieć ten wzrost zasięgu (a może nie zasięgu) o 1 mag na wskazanej mapie? Zobaczy się więcej, czy może tylko lepiej/dokładniej/wyraźniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, astrokarol napisał:

Zacytuje Piotra Guzika:


Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo zasięg gwiazdowy jest miarą mocno subiektywną. Kiedy obok siebie obserwuje kilka osób, zwykle każdy ma trochę inny zasięg (różnice przekraczają czasem 1 mag).
Co prawda gdzieś widziałem kiedyś jakieś strony na których można było to przeliczyć, ale raz że dawały różne wyniki, a dwa że żadna z nich nie pokrywała się z tym, co na co dzień obserwuję

Astrokarol dzięki za przypomnienie o subiektywizmie bo pewenie coś w tym jest.

Co do funkcji jasności tła nieba i zasięgu w między czasie udało mi się wyszukać coś na ten temat. I tak kolega Jutomi  w https://astropolis.pl/topic/56747-sqm-l-pomiar-zasięgu-gwiazdowego/ wskazywał na wykres image.png.3e867dffcabf4d9f81003db436a43cc6.png

który akurat dla mojego miejsca zamieszkania dla  SQM (odczytanego z atlasu) B=21.17 powinien dać zasięg teoretyczny powyżej 6 mag (w praktyce wczoraj oceniałem zasięg na 5.5 ). Może na powyższym rysunku ten cień przyległy do głównej linii wykresowej to poprawka i tolerancja na subiektywne obserwacje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, astrokarol napisał:

Jasność powierzchniowa jest stała. Im ciemniejsze niebo tym ciemniejsze obiekty zobaczysz. Gdy tło nieba jest jaśniejsze od obiektu to wtedy go nie zobaczysz.

No, to nie do końca prawda. Jeśli patrzymy na obiekt, to do naszego oka wpada światło od obiektu i od nieba w tym kierunku, czyli zawsze tam, gdzie jest obiekt jest jaśniej niż obok.

Wiele słabych obiektów, które widzimy ma jasność powierzchniową mniejszą od jasności tła nieba. Dla przykładu, M 33 ma średnią jasność powierzchniową około 23 mag/"2, czyli mniejszą niż jasność tła nieba w najciemniejszych miejsach na świecie, a mimo to widać ją nawet na nieidealnym niebie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Brightening nights across the globe

http://science.sciencemag.org/content/358/6366/1015.1?utm_campaign=twis_sci_2017-11-22&et_rid=101612838&et_cid=1680371

http://advances.sciencemag.org/content/3/11/e1701528

jakby ktoś chciał to mam pdf (lub jest dostępny na pewnej kazachskiej stronie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jak przywrócić/ utrzymać ciemne niebo - to jest wyzwanie.

  U mnie zanosi się na to, że ulice będą doświetlane, co bardzo denerwuje bo obecnie mam średnio dobre niebo.

W tym momencie przypomina mi się pewne zdarzenie, które trochę radykalnie i chwilowo, ale skutecznie wyczerniło mi niebo przed domem. Mianowicie ostatni listopadowy  orkan "Grzegorz" spowodował awarie oświetlenia ulicznego nie tylko w mojej miejscowości ale i sąsiednich. Awaria trwała tylko jedną noc, ale uświadomiła mi co się traci przez zanieczyszczenie światłem. Co prawda podczas awarii nie było szans na obserwację przez zachmurzenie, ale przebywając na zewnątrz (nawet po dłuższej chwili) nie mogłem dostrzec własnej wyciągniętej dłoni.

Trochę ironicznie mówiąc, czekam na kolejny orkan, który pozamiata zanieczyszczenia świetlne z mojej okolicy na dłuższą chwilę - no dobra chociaż na jedną pogodną noc.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.