Jump to content

Ameryka i Pelikan HST z OSC QHY168C - biedne ale jest ;-)

Recommended Posts

Pewnie tak... Robiłem chyba 5 różnych wersji i faktycznie na innych było tam więcej ale też i bardziej szumiało

7 minut temu, _Spirit_ napisał:

Nie wyciąłeś za mocno tła? W górnych rogach powinno coś majaczyć.

Powiedzcie, bo w palecie HST jeszcze nie robiłem i kompletnie się nie znam.

O ile wiem w tej palecie kolory to: R siarka, G wodór, B tlen

Na Twoim zdjęciu, od razu zaznaczam, że kolorystycznie bardzo mi się podoba zieleni (wodoru) jest mało, króluje niebieski tlen i czerwona siarka a przecież ten obszar nieba to typowy obszar emisji H II więc na logikę powinien na zdjęciu przeważać kolor zielony.

Bardzo proszę o wytłumaczenie gdzie jest błąd w moim rozumowaniu.

• Like 1
1 godzinę temu, Grzędziel napisał:

Powiedzcie, bo w palecie HST jeszcze nie robiłem i kompletnie się nie znam.

O ile wiem w tej palecie kolory to: R siarka, G wodór, B tlen

Na Twoim zdjęciu, od razu zaznaczam, że kolorystycznie bardzo mi się podoba zieleni (wodoru) jest mało, króluje niebieski tlen i czerwona siarka a przecież ten obszar nieba to typowy obszar emisji H II więc na logikę powinien na zdjęciu przeważać kolor zielony.

Bardzo proszę o wytłumaczenie gdzie jest błąd w moim rozumowaniu.

HST daje duże pole manewru w kolorystyce. Kwestia gustu. Odpal jakąś Astrowizję wstecz.

Edited by _Spirit_
  • Like 1

W HST obraz tworzą kanały będące bardzo wąskimi pikami widma, przez co obraz rysowany przez np. Ha może bardzo różnić sie od tego rysowanego przez O III, i  nawet niewielka zmiana poziomu udziału któregokolwiek z nich w wynikowej fotce może diametralnie zmienić kolorystykę.

• Like 1

Pewnie, że się da :-)
Nigdy nie miałem mono ale postanowiłem zaryzykować, zebrać filtry i zobaczyć co z tego wyjdzie

3 minuty temu, bajastro napisał:

Czy dobrze rozumiem?

Narrowband z kolorowej kamery. To tak się da?

Dnia 12.07.2017 o 22:51, Grzędziel napisał:

Rozumiem, że paletę barw HST opisałem poprawnie, a kolorystyka w głównej mierze zależy od naszej fantazji w ustalaniu poziomów nasycenia poszczególnych kanałów.

Tak, aczkolwiek jest to sztuczna kolorystyka. Ha naturalnie świeci na czerwono :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 59 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 21 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 131 replies
    • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
      Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
        • Like
      • 247 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.