Jump to content
Sign in to follow this  
LibMar

HAT-P-7 b w Łabędziu (10.50 mag | 0.0067 mag)

Recommended Posts

Planeta pozasłoneczna HAT-P-7 b

To w zasadzie jedyna planeta, która dzisiaj będzie dostępna do obserwacji amatorskich. Tej samej nocy nastąpi tranzyt WASP-33 b, jednak początek i koniec nastąpią w słabych warunkach - a to właśnie na te momenty najbardziej polujemy. W przypadku HAT-P-7 b będzie widoczna tylko końcówka. Tranzyt trwa aż 4 godziny, a rozpoczyna się około 21:00 (właściwie już się rozpoczął). Momenty podałem w obrazku poniżej. Link do transmisji pojawi się po godzinie 22:15.

 

Dane o obiekcie:

Jasność: 10.50 mag.

Spadek jasności: 0.0067mag.

Okres: 2.20473 dni

Czas trwania tranzytu: 243 minuty

Rektascensja: 19h 28m 59s

Deklinacja: +47° 58' 11"

Konstelacja: Łabędź (Cygnus)

Opis planety pozasłonecznej (wraz z jej parametrami) dostępny tutaj: http://exoplanet.eu/catalog/hat-p-7_b/

 

 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obserwacja otrzymała status prawdopodobny. W taki sposób określam tranzyty, w których teoretycznie wychodzi zmiana blasku, ale nie da się określić ze względu na zbyt małą ilość danych (nie z powodu słabej dokładności pomiarowej). Tak było tym razem - obserwacje skończyłem zaledwie do 20 minut po zakończeniu. Błąd w SharpCapie uniemożliwił dalsze zbieranie materiału i kontynuowałem dopiero po kilkunastu minutach. A chwilę później pojawiły się chmury! Stąd obecny jest dodatkowy punkt po prawej stronie wykresu. Szkoda, bo miałem skończyć aż 90 minut po skończeniu tranzytu - wówczas nie byłoby wątpliwości.

 

Excel cały czas pokazuje mi, że pod koniec wykresu jasność rośnie o około 0.006 mag. To wychodzi przy średniej kroczącej z 25 pomiarów, czy 60-ciu. Ale również pojedyncze pomiary pokazują tę różnicę.

 

Każda obserwacja uczy czegoś nowego:

1) Ten błąd mógł nastąpić w jeszcze gorszym momencie. Dobrze wiedzieć, że on istnieje, to można go uniknąć w przyszłości.

2) Jasność HAT-P-7 jest podobna do PDS 110, więc rozrzut pomiarowy powinien być podobny (ale spodziewam się +/- 0.004 zamiast +/- 0.003 mag jak w tym przypadku)

3) Rozrzut pomiarowy pokazuje, że możliwa byłaby obserwacja tranzytu do 0.003 mag dla gwiazdy 10.5 mag. Tak samo wychodzi na moim wykresie dostępności tranzytów na podstawie przewidywania. Czyli na jego podstawie można określić czego możemy się spodziewać i jakie są ograniczenia!

 

Kolejna możliwa próba z planetą pozasłoneczną (na pewno inną) będzie na początku przyszłego tygodnia. To zależy od pogody.

 

HAT-P-7 b ETD.gif

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W nocy z soboty na niedzielę podjąłem kolejne próby obserwacji częściowego tranzytu HAT-P-7 b. Jest on na tyle długi, że nie byłem w stanie rejestrować go w całości - nie ta pora roku. Obserwację zacząłem niedługo po zachodzie Słońca i skończyłem niedługo przed jego wschodem. Mimo to, spadek jasności ~0.007 mag jest bez problemu widoczny na krzywej blasku. Jak na razie, to najpłytszy zarejestrowany przeze mnie tranzyt egzoplanety. Ćwiczę jeszcze modelowanie tranzytów na wykresie i powoli coś tam wychodzi... ale to jeszcze nie to :) Ale przynajmniej widać jak to ma się do rzeczywistości.

 

Obserwacje wykonałem za pomocą filtra CBB, a więc szersze pasmo niż filtr fotometryczny. Przy takim rozrzucie pomiarowym (+/- 0.004 mag dla 90% pomiarów w środku nocy), teoretycznie najmniejsza zauważalna różnica blasku wynosiłaby około 0.0025 mag. Według przewidywanych limitów z wcześniej obserwowanych tranzytów, wychodziłoby 0.0035 mag. Może być jeszcze lepiej, gdyż do analizy wziąłem wszystkie 6 tysięcy (!) klatek po 2.5 sekundy ekspozycji, natomiast każdy pomiar tutaj to 48x2.5s. A tak można by nieco przefiltrować, umożliwiając sięgnięcie nieco płycej. Tak naprawdę, przewidywana granica coraz częściej dotyczy raczej dla filtra fotometrycznego V lub R, gdyż ostatnio dokładność z filtrem CBB wychodzi niemal zawsze dokładniej niż przedstawiają to predykcje.

 

image.png

 • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

rozumiem, że do fotometrii znajdujesz gwiazdy porównania na obrazkach AAVSO (VSP)? Czy może jeszcze gdzieś?

Ja właśnie szukam dla WASP-25b, -24 b i w polu 1st nie znajduje VSP mi gwiazd porównania...

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minut temu, Grzegorz.Wwa napisał:

rozumiem, że do fotometrii znajdujesz gwiazdy porównania na obrazkach AAVSO (VSP)? Czy może jeszcze gdzieś?

Ja właśnie szukam dla WASP-25b, -24 b i w polu 1st nie znajduje VSP mi gwiazd porównania...

Do fotometrii używam wszystkie stabilne gwiazdy o największej dokładności pomiarowej, które mam w tle. Jak jedna wykazuje jakiś trend, to po prostu odrzucam ją :) Zazwyczaj są to 4-8 gwiazd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.