Skocz do zawartości

HAT-P-7 b w Łabędziu (10.50 mag | 0.0067 mag)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Planeta pozasłoneczna HAT-P-7 b

To w zasadzie jedyna planeta, która dzisiaj będzie dostępna do obserwacji amatorskich. Tej samej nocy nastąpi tranzyt WASP-33 b, jednak początek i koniec nastąpią w słabych warunkach - a to właśnie na te momenty najbardziej polujemy. W przypadku HAT-P-7 b będzie widoczna tylko końcówka. Tranzyt trwa aż 4 godziny, a rozpoczyna się około 21:00 (właściwie już się rozpoczął). Momenty podałem w obrazku poniżej. Link do transmisji pojawi się po godzinie 22:15.

 

Dane o obiekcie:

Jasność: 10.50 mag.

Spadek jasności: 0.0067mag.

Okres: 2.20473 dni

Czas trwania tranzytu: 243 minuty

Rektascensja: 19h 28m 59s

Deklinacja: +47° 58' 11"

Konstelacja: Łabędź (Cygnus)

Opis planety pozasłonecznej (wraz z jej parametrami) dostępny tutaj: http://exoplanet.eu/catalog/hat-p-7_b/

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacja otrzymała status prawdopodobny. W taki sposób określam tranzyty, w których teoretycznie wychodzi zmiana blasku, ale nie da się określić ze względu na zbyt małą ilość danych (nie z powodu słabej dokładności pomiarowej). Tak było tym razem - obserwacje skończyłem zaledwie do 20 minut po zakończeniu. Błąd w SharpCapie uniemożliwił dalsze zbieranie materiału i kontynuowałem dopiero po kilkunastu minutach. A chwilę później pojawiły się chmury! Stąd obecny jest dodatkowy punkt po prawej stronie wykresu. Szkoda, bo miałem skończyć aż 90 minut po skończeniu tranzytu - wówczas nie byłoby wątpliwości.

 

Excel cały czas pokazuje mi, że pod koniec wykresu jasność rośnie o około 0.006 mag. To wychodzi przy średniej kroczącej z 25 pomiarów, czy 60-ciu. Ale również pojedyncze pomiary pokazują tę różnicę.

 

Każda obserwacja uczy czegoś nowego:

1) Ten błąd mógł nastąpić w jeszcze gorszym momencie. Dobrze wiedzieć, że on istnieje, to można go uniknąć w przyszłości.

2) Jasność HAT-P-7 jest podobna do PDS 110, więc rozrzut pomiarowy powinien być podobny (ale spodziewam się +/- 0.004 zamiast +/- 0.003 mag jak w tym przypadku)

3) Rozrzut pomiarowy pokazuje, że możliwa byłaby obserwacja tranzytu do 0.003 mag dla gwiazdy 10.5 mag. Tak samo wychodzi na moim wykresie dostępności tranzytów na podstawie przewidywania. Czyli na jego podstawie można określić czego możemy się spodziewać i jakie są ograniczenia!

 

Kolejna możliwa próba z planetą pozasłoneczną (na pewno inną) będzie na początku przyszłego tygodnia. To zależy od pogody.

 

HAT-P-7 b ETD.gif

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy z soboty na niedzielę podjąłem kolejne próby obserwacji częściowego tranzytu HAT-P-7 b. Jest on na tyle długi, że nie byłem w stanie rejestrować go w całości - nie ta pora roku. Obserwację zacząłem niedługo po zachodzie Słońca i skończyłem niedługo przed jego wschodem. Mimo to, spadek jasności ~0.007 mag jest bez problemu widoczny na krzywej blasku. Jak na razie, to najpłytszy zarejestrowany przeze mnie tranzyt egzoplanety. Ćwiczę jeszcze modelowanie tranzytów na wykresie i powoli coś tam wychodzi... ale to jeszcze nie to :) Ale przynajmniej widać jak to ma się do rzeczywistości.

 

Obserwacje wykonałem za pomocą filtra CBB, a więc szersze pasmo niż filtr fotometryczny. Przy takim rozrzucie pomiarowym (+/- 0.004 mag dla 90% pomiarów w środku nocy), teoretycznie najmniejsza zauważalna różnica blasku wynosiłaby około 0.0025 mag. Według przewidywanych limitów z wcześniej obserwowanych tranzytów, wychodziłoby 0.0035 mag. Może być jeszcze lepiej, gdyż do analizy wziąłem wszystkie 6 tysięcy (!) klatek po 2.5 sekundy ekspozycji, natomiast każdy pomiar tutaj to 48x2.5s. A tak można by nieco przefiltrować, umożliwiając sięgnięcie nieco płycej. Tak naprawdę, przewidywana granica coraz częściej dotyczy raczej dla filtra fotometrycznego V lub R, gdyż ostatnio dokładność z filtrem CBB wychodzi niemal zawsze dokładniej niż przedstawiają to predykcje.

 

image.png

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Grzegorz.Wwa napisał:

rozumiem, że do fotometrii znajdujesz gwiazdy porównania na obrazkach AAVSO (VSP)? Czy może jeszcze gdzieś?

Ja właśnie szukam dla WASP-25b, -24 b i w polu 1st nie znajduje VSP mi gwiazd porównania...

Do fotometrii używam wszystkie stabilne gwiazdy o największej dokładności pomiarowej, które mam w tle. Jak jedna wykazuje jakiś trend, to po prostu odrzucam ją :) Zazwyczaj są to 4-8 gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.