Skocz do zawartości

Dokąd zmierzasz Astrofotografio?


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Na naszych oczach odbywa się rewolucja w astrofotografii  i to zarówno w sprzęcie , jego jakości i dostępności .  Kiedy 7 lat temu zacząłem się interesować się astronomią , astrofotografia  w moim przypadku ograniczała się do webcama z noskiem , a teraz webkamy odchodzą , ustępując miejsca dedykowanym kamerom.  Astrofotografia trafia pod strzechy i moim zdaniem jest to bardzo dobre dla jej rozwoju . Nie zmienia to faktu ,że jak wszędzie będą "zaawansowani " (być może mistrzowie )i dla równowagi początkujący , wklejający pojechane foty bez balansu . Niektórzy zatrzymają się na tym etapie , inni pójdą krok dalej a inni osiągną maksimum rozwoju. Tak jak w życiu .  Oczekuje jedynie ,aby nie gasić zapału w początkujących , bierzmy przykład z forów zagranicznych , gdzie ludzie wspierają się w rozwoju , kroczek po kroczku . Pozdrawiam 

  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

       Dokąd zmierzasz astrofotografio? Rozważamy czy zdjęcie jest ładne czy nie, czy jest dobre technicznie czy np. pojechane. Ale ja trochę z innej beczki. Nie znam się szczegółowo na astrofotografii od strony praktycznej. Trochę się podszkoliłem czytając forum jak rozpoznać np. pewne niedoskonałości. Mimo to biorę udział od początku astrowizji i głosuję na zdjęcia. W większości głosowań moje wybory pokrywały się całkiem dobrze z wyborami innych głosujących. Poległem dopiero na czerwcowym konkursie.   Materiał wyjściowy taki sam, a ile wyników. Feria kolorów od żółtych, niebieskich, zieleni we wszystkich odcieniach. Staram się nie oglądać ocenianych obiektów na zdjęciach „zawodowych” żeby nie wypaczyć oceny. Ale tu nie wiedziałem co robić. Tym razem moje typy były bardzo niezgodne z Vox Populi. Nasunęło mi się pytanie jakie są naprawdę te obiekty. Gdzie jest prawda co do kolorystyki. Czy to są jeszcze zdjęcia czy obrazy gdzie autor przedstawia swoją wizję obiektu? Rodzi się pytanie czy np. 10 astrofotografów o identycznej wiedzy w dziedzinie obróbki dojdzie do podobnych wyników. A profesjonalne zdjęcia kosmosu, na ile są prawdziwe i ile zależą od programu do obróbki czy ostatniego pociągnięcia suwakiem? Czy idąc coraz głębiej w obróbkę nie zaczynamy fałszować rzeczywistość? A z drugiej strony jaka jest naprawdę ta rzeczywistość, nie wiem czy można znaleźć jednoznaczną odpowiedź?

Wessel obie M42 są świetne ale jakże inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zbyszekzz, ale przecież w czerwcowej astrowizji było narrowband, więc argumenty o "prawdziwym" kolorze są z natury bez sensu. Możesz sobie to zafarbować na różowo i będzie tak samo prawdziwe, jak zielone/niebieskie/inne. To dokładnie tak samo jak ze zdjęciem twojej nogi w rentgenie - jaki powinno mieć kolor, żeby było prawdziwe? Hę?

 

Astrofotografia narrowband przedstawia prawdę, co więcej, prawdziwszą prawdę, niż RGB, ale... nie w kontekście koloru, ale wiedzy o budowie chemicznej (spektroskopia).

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Adam_Jesion napisał:

Żeby być bardzie obrazowym: które z poniższych zdjęć jest bardziej prawdziwe? Dokładnie tak samo musicie patrzeć na narrowband.

"Drogi Panie, muszę to ja tylko umrzeć"... - cytując Bogusława Lindę ;)
Każde z poniższych jest fałszywe, gdyż kość powinna mieć kolor kości.
:excl:
:D

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiecie, że ja żartowałem z tym naturalnym kolorem kości w rtg? :D 

W ogóle cały ten wątek jest śmiertelnie poważny. Bez powagi pracownika zakładu pogrzebowego do astrofotografa nie podchodź! Ja obiecuję, że ja już sobie nie będę żartował w ten sposób z kolorów w narrowbandzie :)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

      Przepraszam że doprowadziłem z braku wiedzy do zboczenia z głównego tematu i sprowadziłem dyskusję na nie zamierzone tory. Ale jednak możliwość tak różnej interpretacji obiektów  ciągle mnie zaskakuję. Za mało wiem przynajmniej o stronie teoretycznej astrofotografii. Trzeba się dalej dokształcać. Ale rozumiem że mimo to mogę dalej głosować na astrowizji please! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, zbyszekzz napisał:

Witam

      Przepraszam że doprowadziłem z braku wiedzy do zboczenia z głównego tematu i sprowadziłem dyskusję na nie zamierzone tory. Ale jednak możliwość tak różnej interpretacji obiektów  ciągle mnie zaskakuję. Za mało wiem przynajmniej o stronie teoretycznej astrofotografii. Trzeba się dalej dokształcać. Ale rozumiem że mimo to mogę dalej głosować na astrowizji please! :D

Nie przepraszaj, bo raz, że nie ma za co, a dwa, właśnie od tego jest forum. Zadawajmy pytania i na nie odpowiadajmy, a wszyscy na tym skorzystają. Nigdy na astropolis nie zwalczaliśmy tzw. off topiców, bo prawda jest taka, że to one na ogół niosą fajną wiedzę. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sidiouss napisał:

Piszecie, że astrofotografia ma sprawiać frajdę, że ma cieszyć autorów, dawać możliwość rozwijania się, że trzeba próbować, pytać,  ale,  z całym szacunkiem, czasem jak czytam wątki na forum, to mam wrażenie, że to są tylko puste frazesy. 

Bardzo trafnie to ująłeś. Odnoszę podobne wrażenie. Na szczęście jest też sporo osób, które wychodzą z założenia, że o gustach się nie dyskutuje...

Sprawa prosta - chcesz pochwalić - chwal, chcesz skrytykować - krytykuj. Otwarte forum. Nikt na nikogo nie powinien się obrażać za szczere wyrażanie swoich opinii ale hermetyzowanie forum nie jest dobrym pomysłem.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.