Skocz do zawartości

Promowane odpowiedzi

kudi145    433

Piękna fotka, jak dla mnie lepsza ostrość niż w poprzednim NGC6888 z ASI1600 ( a tam już była miazga ), ale to może być rezultat innych warunków oraz obróbki, ciekawi mnie Twoje zdanie.

Z chęcią poczekam nawet do przyszłego roku na finalne zdjęcie :P

Rafał

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Świetne zdjęcie!

Bogdan jakiego używasz reduktora/korrektora? Ja do swojego APO130 kupiłem Riccardi 0.75x. I tez mam CCD z ICX694,  tylko z innej stajni. Niestety na razie tylko wizual.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
_Spirit_    2436

A mnie interesuje ta złączka regulowana. Mógłbyś coś więcej powiedzieć na jej temat?

Detal i gładkość - pięknie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
♥ Grzędziel    1519

Doskonała fotka.

Pamiętam jak wrzuciłeś M51 z ASI 1600 teraz zdjęcie a Atika CCD. Ciekaw jestem czemu ta zmiana sensora. Pytam bo sam się rozglądam za małym pixelem i waham się między CCD  CMOS.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ryszardo    2007
Napisano (edytowane)
25 minut temu, Grzędziel napisał:

Doskonała fotka.

Pamiętam jak wrzuciłeś M51 z ASI 1600 teraz zdjęcie a Atika CCD. Ciekaw jestem czemu ta zmiana sensora. Pytam bo sam się rozglądam za małym pixelem i waham się między CCD  CMOS.

Właśnie, mam teraz ten sam dylemat. Jednak chyba postawię na CCD (Atik One 9 ?) i jednocześnie ASI (QHY) 178.

Ale do nowego obserwatorium "na emeryturę" :), jeszcze coś z KAF 3200.

Przepraszam za offa - zdjęcie rzecz jasna doskonałe! Zwłaszcza gwiazdy dla mnie przepiękne.

Edytowane przez ryszardo

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Jarzyna B.    329
Godzinę temu, kudi145 napisał:

Piękna fotka, jak dla mnie lepsza ostrość niż w poprzednim NGC6888 z ASI1600 ( a tam już była miazga ), ale to może być rezultat innych warunków oraz obróbki, ciekawi mnie Twoje zdanie.

Z chęcią poczekam nawet do przyszłego roku na finalne zdjęcie :P

Rafał

Dziękuję Wszystkim!

Oczywiście na pewno skończę ale na razie mam z tym pod górkę. Windows7 dał mi się mocno we znaki przy konfiguracji zdalnego obserwatorium.

Zdecydowałem się na reset kompa gdzie między innymi posłałem w kosmos bardzo dobry materiał SII z trzech nie przespanych nocy :-)

Chyba już powoli pojawiły się objawy alzheimera.

Co do kamer ASI i ATIK: moje wstępne zdanie bo jeszcze muszę poeksperymentować to ASI z pewnością może być złotym graalem jeżeli chodzi o uniwersalność. Mam tu na myśli stosunkowo duże pole, mały piksel i możliwość stosowania krótkich ekspozycji. Będzie to przydatne np. w podmiejskich niezbyt ciemnych miejscach.

Jednak widzę w porównaniu z 16 bitowym ATIkiem sporą różnicę w dynamice w Ha.

Dużo łatwiej i więcej kurzu i zdecydowanie przyjemniejsza obróbka. Muszę zaznaczyć, że jest to mocno wyczuwalna różnica. Oczywiście ASi wykonywałem 300s ekspozycje więc nie jestem całkowicie pewien co kamera może?

Z drugiej strony 12 bitowy przetwornik nie przeszkodzi w fotografowaniu LRGB. Tutaj ASI ma myślę bardzo dobry potencjał.

Wniosek mam na razie taki: zostawiam ATIKa do narrow a ASI do galaktyk. Reszta w swoim czasie.

Godzinę temu, Tomasz_Habaj napisał:

Świetne zdjęcie!

Bogdan jakiego używasz reduktora/korrektora? Ja do swojego APO130 kupiłem Riccardi 0.75x. I tez mam CCD z ICX694,  tylko z innej stajni. Niestety na razie tylko wizual.

Również używam tego korektora:-) Wydaje się być świetny, wprost stworzony do TECa.

Godzinę temu, _Spirit_ napisał:

A mnie interesuje ta złączka regulowana. Mógłbyś coś więcej powiedzieć na jej temat?

Detal i gładkość - pięknie.

Złączka składa się z dwóch elementów połączonych gwintem. Pomiędzy stosuje się pierścienie dystansowe od 0,5mm , 1 i 2mm.

W załączniku rysunek.

Dzięki chłopaki!

Atik system.pdf

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Łukasz K    2592

Gratulacje! Świetna fotka. Ostrość przy tej skali robi wrażenie!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tayson    1978

Odnośnie podkładek to polecam polskie stalowe, a nie baadera. 

Na allegro można je znaleźć pod hasłem podkładka dystansowa 42 lub inny rozmiar. 

Ich grubość zaczyna się od 0.1mm

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6132205827 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1644

Co z ASI1600 jest nie tak?

Zastanawiam się pomiędzy mono a color ASI vs QHY.

Jak coś jest nie teges, to zostanę przy tanim Canonie, który nawet jak się rozleci, to w cenie tej kamery kupię kolejne 3 sztuki lustrzanek.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Jarzyna B.    329
1 godzinę temu, bajastro napisał:

Co z ASI1600 jest nie tak?

Zastanawiam się pomiędzy mono a color ASI vs QHY.

Jak coś jest nie teges, to zostanę przy tanim Canonie, który nawet jak się rozleci, to w cenie tej kamery kupię kolejne 3 sztuki lustrzanek.

Z ASI wszystko w najlepszym porządku! Nie mam zamiaru się jej pozbywać. To po prostu inna kamera i należy się do niej przyzwyczaić ale ma dużo zalet i w tym przedziale cenowym to bardzo udany mój zakup.

pozdro,

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bajastro    1644

Czyli chodzi o to, że CCD jest bardziej czuła czy ma lepszy stosunek sygnału do szumu w H-alpha niż CMOS i przez to łatwiej się obrabia?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Jarzyna B.    329

Jedna i druga kamera jest stosunkowo czuła. CMOS jest 12 bitowy i to myślę ma jednak znaczenie dla Ha. Niestety nie próbowałem ASI naświetlać dłuższych ekspozycji bo jednak ATIKiem robiłem trzy krotnie dłuższe ekspozycje a co za tym idzie rejestrowałem słabsze mgławice dookoła Crescenta. Oczywiście można ASI wyciągać tło i przy taki krótkich ekspozycjach bo szum odczytu tej kamery zdecydowanie na to pozwala. Jednak odszumianie będzie tutaj niezbędne.

Ja jednak bardzie nastawiam się na LRGB a tutaj widzę bardzo duży potencjał w ASI1600MM. Co do Canona to raczej nie dogonisz nim chłodzonych kamer CMOS :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Jarzyna B.    329

Co do obróbki i tak trzeba swoje spędzić przed monitorem w każdym przypadku.

Warto też przy tej dyskusji zwrócić uwagę na cenę obydwóch  kamer. ASI 1600MM samo body to koszt ok.1600euro a ATIK One 6.0 to dwukrotnie droższa kamera.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Jarzyna B.    329
15 godzin temu, Tayson napisał:

Odnośnie podkładek to polecam polskie stalowe, a nie baadera. 

Na allegro można je znaleźć pod hasłem podkładka dystansowa 42 lub inny rozmiar. 

Ich grubość zaczyna się od 0.1mm

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6132205827 

Moje podkładki są toczone z jednego uchwytu i trzymają idealnie wymiar na obwodzie. Wykonane wraz z złączką przec Catalina (CFF Telescopes) Szczerze? Bał bym się stosować tych podkładek z allegro już na zdjęciu widać ich chropowatość.

Przy małym pikselu nie ma miejsca na żadne patenty :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta