Skocz do zawartości

Półksiężyc (NGC 6888) z Canona


xinu

Rekomendowane odpowiedzi

Flatownicę spokojnie można zrobić samemu. To pudełko działajace na tej samej zasadie co podświetlane kasetony reklamowe: z przodu z plexi mlecznej a z tyłu na denku kilka lampek diodowych, dodatkowo w środku kartki papieru dla lepszego wyrównania światła. Dla małych obiektywów uzyskanie jednolicie oświetlonej powierzchni jest stosunkowo proste.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dodatkowy sprzęt do zabierania w trasę :) no ale kiedyś pewnie będę musiał pomyśleć nad zakupem...bo moje zdolności manualno elektroniczne są znikome :D. A ile taka flatownica kosztuje ? żeby pokryć mojego TS (dziwnie to zabrzmiało :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid0815

hmm co prawda zastosowałem az 3 opcje z Astronomy tools w Ps do odszumiania.

Może jak był by to mój materiał postarał bym się bardziej.

Uważam ze na tą chwilę pomijając to ze dopiero się ucze obróbki, to moją piętą Achillesa jest usuwanie gradientu i wyrownanie tła.

Bo dało sie duzo lepiej wyciągnąć mgławice ale wyciagalo to nie równości tła.

Z galaktykami jest zupelnie lepiej ale to pewnie dlatego że jest to tam łatwiejsze gdy galaktyka nie zajmuje tak dużej powieszchni kadru.

Przynajmniej takie mam wrażenie.

 

Może ktoś doswiadczony sie wypowie jak można usunąć gradient i wyrównać tło bez utraty sygnału?.

 

Bo gdy to na przyklad robię sztucznym flatem to trace sporo mgławicy i tu ta bolączka.

Zapewne ktoś napiszę ze jest coś takiego jak GradientXterminator od Rc Astro lecz jest on płatny, istnieje jakas alternatywa?

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MI89 napisał:

Zapewne ktoś napiszę ze jest coś takiego jak GradientXterminator od Rc Astro lecz jest on płatny, istnieje jakas alternatywa?

Pozdrawiam.

 

GradientXterminator jest darmowy przez 30 dni :) później zakładasz gdzieś nowa skrzynkę pocztowa i znów masz na 30 dni i tak w kolko :). Można też darmowym Pixinsight LE. Tu filmik kolegi Taysona :) 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Tayson napisał:

Najgorsze w gXt jest to że konwertuje podstępnie zdjęcie z 16bit do 8bit, a to już dyskwalifikuje plik do dalszej obróbki. 

Czy bardzo podobnie  robi DSS ?  mimo że do procesu stakowania uzywamy fotek 16 bit to po staku jest 32 bitowy tiff który na przykład w Ps trzeba poddać konwersji ponownie na 16 bit.

Czy to też powoduje utrate danych?.

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, MI89 napisał:

Czy bardzo podobnie  robi DSS ?  mimo że do procesu stakowania uzywamy fotek 16 bit to po staku jest 32 bitowy tiff który na przykład w Ps trzeba poddać konwersji ponownie na 16 bit.

Czy to też powoduje utrate danych?.

Jeżeli wybierzesz Save as w dss to możesz wybrać bit. 

32 to z pliku autosave. Zmiana z 32 na 16 powoduje zmiane jakości, ale jest ona dla nas niezauważalna. Astrokamery sa 16, a dslr maja jeszcze mniej bitow. Zastosowanie 32 jest wiec sztuczna zmiana. 

 

U mnie PS cs5 na xp sobie z tym nie radził. Teraz cs6 na win7 bez problemu otwiera pliki 32bit. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.