Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

xinu    110
2 godziny temu, Iluvatar napisał:

Średnica refraktora spora, więc światła dużo wpada, jednak jak na Canona to może być faktycznie za mało.

Obstawiam, że zrobiłeś 20x5 min. Nie wiem, na ile 600D dobrze sobie radzi na ISO 1600, natomiast do wyciągnięcia jakichś słabszych struktur w tła to jednak 40 klatek to powinno być minimum, przy którym walka z sygnałem w tle jakoś idzie i nie jest masakrowana przez szum i późniejsze odszumiania. Przynajmniej tak sprawa wygląda przy moim zestawie, gdzie dużo drobnicy siedzi mocno ukryte w tle.

Co do prób obróbki, to uważajcie na maski, bo na niektórych zdjęciach są zbyt wyraźnie widoczne granice. Aby temu zapobiec radziłbym używanie ich w trochę mniejszym stopniu, większego/miększego pędzla lub/i rozmycia warstwy maski.

Zdjęcia robiłem po 10 min. Później 5 min. bo łysy już przeszkadzał. No ale to pierwsze zdjęcie modyfikowanym Canonem, wcześniej fociłem unmod. Materiału pewnie by wyszło więcej gdyby nie łysy i godzina 2:30 no i eqmod zablokował prowadzenie żeby aparat nie uderzył w statyw :), nie chciało mi się go już przestawiać. Jak na razie jestem dość zadowolony.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Iluvatar    1322

A możesz pokazać, jak wygląda pojedyncza klatka? W sumie wystarczy nawet sam histogram.

Różne czasy naświetlania to też niekoniecznie dobre rozwiązanie bez odpowiednio inteligentnych algorytmów, które są w stanie jakoś normalizować te różnice.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
xinu    110

Pojedyncza klatka 600s

IMG_5209.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Iluvatar    1322

Nie mam w pracy żadnego edytora, żeby podejrzeć histogram, ale jak tak wygląda surowa klatka, to na 90% można skrócić czasy. Więcej ekspozycji poprawi ci SNR, a tak prawdopodobnie tracisz na dynamice, bo naświetlasz tylko coraz bardziej tło i robi się coraz większa dziura między początkiem histogramu a zerem, która nic nie wnosi.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
xinu    110
Godzinę temu, Iluvatar napisał:

Nie mam w pracy żadnego edytora, żeby podejrzeć histogram, ale jak tak wygląda surowa klatka, to na 90% można skrócić czasy. Więcej ekspozycji poprawi ci SNR, a tak prawdopodobnie tracisz na dynamice, bo naświetlasz tylko coraz bardziej tło i robi się coraz większa dziura między początkiem histogramu a zerem, która nic nie wnosi.

Masz racje, chyba przesadziłem z czasem naświetlania ale chciałem jak najwięcej złapać pewnie 5 min. bylo by ok. Sie człowiek uczy całe życie. Czyli na przyszłość po zrobieniu jednej klatki sprawdzić by histogram był mniej więcej w połowie ?

600 i 300 s

hist.jpg

his 2.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
rambro    198

Jakim programem składałeś i jaką metodą?.  Ze znanych mi programów z klatkami różnej długości DSS sobie radzi za pomocą metody " Entropy Weighted Average (High Dynamic Range) ".

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Iluvatar    1322

Prawdopodobnie masz dosyć jasne niebo, bo nawet na 300 sekundach tło jest mocno rozświetlone. Podejrzewam, że nawet zejście do ISO800 lub z czasami do 180 sekund mogłoby dać też dobry efekt.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
_Spirit_    2576

Histogram zdecydowanie za bardzo środek i prawo.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
xinu    110
32 minuty temu, Iluvatar napisał:

Prawdopodobnie masz dosyć jasne niebo, bo nawet na 300 sekundach tło jest mocno rozświetlone. Podejrzewam, że nawet zejście do ISO800 lub z czasami do 180 sekund mogłoby dać też dobry efekt.

Z tego miejsca robiłem foty

miejscowka.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
xinu    110
Napisano (edytowane)
20 minut temu, _Spirit_ napisał:

Histogram zdecydowanie za bardzo środek i prawo.

Czyli histogram bardziej na lewo powinien być ?

Rambo w DSS mediana stackowałem.

Edytowane przez xinu

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
_Spirit_    2576

Histo wchodzi Ci po prawej w stronę przepalenia. Musisz skrócić ekspozycje albo zmniejszyć ISO. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Iluvatar    1322

Przykładowo jak wyglądał mój materiał z IC5070 (450 sekund ISO 800), zbierany chyba w Zwardoniu.

Bez tytułu.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
xinu    110
3 minuty temu, Iluvatar napisał:

Przykładowo jak wyglądał mój materiał z M81/82 zebrany w Stężnicy. Czasy 300 sekund na ISO 800.

To jest pojedyncza klatka ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Iluvatar    1322

Pojedyncza klatka. Zmieniłem na IC5070, żeby pokazać rozległy obiekt z nieba dobrego, ale bez szału.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
xinu    110

No to na przyszłość będę wiedział, żeby nie przesadzać z czasem. A kurczaki myślałem, że nawet jak się przepali to później w PS da się to naprawić a więcej szczegółów się zarejestruje...głupi ja :). Dzięki Panowie za rady.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MI89    17
Napisano (edytowane)

Witam mam do ciebie pytanie Xinu.

Pobrałem sobie zdjęcie i kombinuje z obróbką.

Jak to jest że na tych fotkach robionych przez refraktor apochromatyczny jest tak dużo abberacji?

Przecież ten ts to tryplet. Robisz zdjęcia bez flatnera? czy coś w tym stylu?

Ja jestem świeży w astrofoto a przymierzam się do kupna jakiegoś apo ed więc wytłumacz mi, czy za taką grubą kasę jaką kosztują takie refraktory nie uzyskam obrazów wolnych od abbery chociażby chromatycznej którą w twojej fotce zauważam.?

Czy może żeby zadowolić wybrednego człowieka który dużo od siebie oczekuje to już musi być jakiś układ optyczny R-C?

Dla porównania znajomy ma telescope scientific apo ed 80 i na zdjęciach ma zero abbery i aż mu zazdroszczę.

Dlatego ja też się przymierzam kupić ten refraktor jak tylko uzbieram kasę lecz nie wiem czy dobrze robię.

Oglądając zdjęcia robione przez refraktory apo z szkłem ed to jestem zachwycony a nie raz zniesmaczony.

W czym tkwi szkopuł ? Domyślam się że jedno apo drugiemu nie równe. Ale przeglądając chociażby portal Astrobin dwoje osób dysponującymi tym samym sprzętem robią takie zdjęcia że między nimi jest wielka przepaść. Ten sam sprzęt, u jednego poezja a u drugiego aż boli od wad optycznych.

Pozdrawiam.

Edytowane przez MI89

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
_Spirit_    2576

W rosie prawdopodobnie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MI89    17

Sugerujesz że za te wady na zdjęciu odpowiada rosa?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
_Spirit_    2576
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, MI89 napisał:

Sugerujesz że za te wady na zdjęciu odpowiada rosa?

Mam na mysli konkretnie ten material.

Edytowane przez _Spirit_

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta