Skocz do zawartości

Półksiężyc (NGC 6888) z Canona


xinu

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Iluvatar napisał:

Nie mam w pracy żadnego edytora, żeby podejrzeć histogram, ale jak tak wygląda surowa klatka, to na 90% można skrócić czasy. Więcej ekspozycji poprawi ci SNR, a tak prawdopodobnie tracisz na dynamice, bo naświetlasz tylko coraz bardziej tło i robi się coraz większa dziura między początkiem histogramu a zerem, która nic nie wnosi.

Masz racje, chyba przesadziłem z czasem naświetlania ale chciałem jak najwięcej złapać pewnie 5 min. bylo by ok. Sie człowiek uczy całe życie. Czyli na przyszłość po zrobieniu jednej klatki sprawdzić by histogram był mniej więcej w połowie ?

 

600 i 300 s

hist.jpg

his 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Iluvatar napisał:

Prawdopodobnie masz dosyć jasne niebo, bo nawet na 300 sekundach tło jest mocno rozświetlone. Podejrzewam, że nawet zejście do ISO800 lub z czasami do 180 sekund mogłoby dać też dobry efekt.

Z tego miejsca robiłem foty

 

miejscowka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, _Spirit_ napisał:

Histogram zdecydowanie za bardzo środek i prawo.

Czyli histogram bardziej na lewo powinien być ?

 

Rambo w DSS mediana stackowałem.

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na przyszłość będę wiedział, żeby nie przesadzać z czasem. A kurczaki myślałem, że nawet jak się przepali to później w PS da się to naprawić a więcej szczegółów się zarejestruje...głupi ja :). Dzięki Panowie za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam do ciebie pytanie Xinu.

Pobrałem sobie zdjęcie i kombinuje z obróbką.

Jak to jest że na tych fotkach robionych przez refraktor apochromatyczny jest tak dużo abberacji?

Przecież ten ts to tryplet. Robisz zdjęcia bez flatnera? czy coś w tym stylu?

Ja jestem świeży w astrofoto a przymierzam się do kupna jakiegoś apo ed więc wytłumacz mi, czy za taką grubą kasę jaką kosztują takie refraktory nie uzyskam obrazów wolnych od abbery chociażby chromatycznej którą w twojej fotce zauważam.?

Czy może żeby zadowolić wybrednego człowieka który dużo od siebie oczekuje to już musi być jakiś układ optyczny R-C?

Dla porównania znajomy ma telescope scientific apo ed 80 i na zdjęciach ma zero abbery i aż mu zazdroszczę.

Dlatego ja też się przymierzam kupić ten refraktor jak tylko uzbieram kasę lecz nie wiem czy dobrze robię.

Oglądając zdjęcia robione przez refraktory apo z szkłem ed to jestem zachwycony a nie raz zniesmaczony.

W czym tkwi szkopuł ? Domyślam się że jedno apo drugiemu nie równe. Ale przeglądając chociażby portal Astrobin dwoje osób dysponującymi tym samym sprzętem robią takie zdjęcia że między nimi jest wielka przepaść. Ten sam sprzęt, u jednego poezja a u drugiego aż boli od wad optycznych.

Pozdrawiam.

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13 godzin temu, MI89 napisał:

Witam mam do ciebie pytanie Xinu.

Pobrałem sobie zdjęcie i kombinuje z obróbką.

Jak to jest że na tych fotkach robionych przez refraktor apochromatyczny jest tak dużo abberacji?

Przecież ten ts to tryplet. Robisz zdjęcia bez flatnera? czy coś w tym stylu?

 

Ten mój TS do dublet, no i niestety wilgoć była jak cholera, i mimo odrośnika rosa się zebrała, pomijam, że cała obudowa była jak z prysznica wyjęta :).Flattener był oczywiście podpięty. A tak na marginesie...czy można czyścić tą soczewkę z przodu ? a jeżeli tak to czym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Więc do w miarę schludnej fotografi ds potrzebuje co naj mniej trypletu jak dobrze rozumiem.? Gdzieś w internecie jakiś czas temu widziałem ogłoszenie sprzedarzy takiego jakby płaszcza z gumy zapinanego na rzepy na obudowe teleskopu, może takie coś by było pomocne.No i też jakieś grzałki na rzepy owijane w poblizu glownej soczewki przy wyjściu odnośnika.

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MI89 ja tam jakieś masakrycznej aberracji nie zauważyłem, choć fakt ze przy tym materiale jest ona widoczna no ale nie będę oglądał zdjęcia przy masakrycznych powiększeniach :). Myślę że podczas obróbki zdjęć jak się chce to i z trypletu można gwiazdki zmasakrować. Choć wiadomo ze lepszy tryplet od dubla :-)

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Bardzo gorąco polecam stosowanie flatow.

Przy wyciąganiu w szczególności mglawic sa one niezastąpione! 

Na flaty kuzwa nigdy nie mam czasu :D ale muszę się w końcu zmobilizować i je wykonać...w końcu wystarczy je zrobić raz i będzie spokój :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, xinu napisał:

Na flaty kuzwa nigdy nie mam czasu :D ale muszę się w końcu zmobilizować i je wykonać...w końcu wystarczy je zrobić raz i będzie spokój :)

Darki , biasy mozesz sobie zrobic na zapac, flaty nie :(

na prawde warto zaopatrzec sie w flatownice. z nia ich wykonanie to jedynie jakies 3min!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.