Skocz do zawartości
Adamo

12-te Jesienne Star Party - Zapisy

Rekomendowane odpowiedzi

Już czas....

Zobaczyć Was ponownie

Gdyż się stęskniłem....

Więc...

Astrozloty
oraz
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
w Lublinie
wraz z
Astropolis
Zapraszają na
12 Star Party
Roztocze 2017

W dniach

14-17 Września

 

ślijcie swoje zgłoszenia

 

Pamiętajcie wszak, że po terminie wpłat osoby które nie zapłaciły lub nie ustaliły terminu inaczej będą usunięte z listy bez powiadomienia!

 

Wszelkie informacje oraz zapisy za pośrednictwem strony astrozloty.pl

 

Do zo ba cze nia :)

Edytowane przez Adamo
 • Lubię 6
 • Kocham 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z propozycją w tym wątku (https://astropolis.pl/topic/58183-jesienne-star-party-2017-propozycja-grupowej-obserwacji/), chciałbym zaprosić Was na zlotową obserwację. Mowa o grupowej rejestracji tranzytu planety pozasłonecznej HD 189733 b. Wiele osób zadeklarowało chęć podjęcia próby, dlatego warto rozwinąć ten temat!

 

W Polsce mamy niewielu obserwatorów egzoplanet. Zaledwie kilku amatorów samodzielnie zarejestrowało tranzyt takiego obiektu. Podczas naszego zlotu pojawi się niezwykła okazja, aby mieć pierwszą taką obserwację na koncie. HD 189733 b to najłatwiejsza egzoplaneta do amatorskiej rejestracji – to dlatego, że macierzysta gwiazda jest jasna (7.67 mag), a spadek blasku również duży (0.028 mag).

 

Jeśli pogoda dopisze, przeprowadzimy pierwszą grupową obserwację tranzytu egzoplanety w Polsce i być może jedną z pierwszych w Europie. Przy wielu chętnych, którzy rejestrują ten sam obiekt w ciągu jednej nocy, mielibyśmy wiele krzywych od poszczególnych obserwatorów. Każda z nich jest unikalna, gdyż pochodzi od różnych osób.

 

Tranzyt planety pozasłonecznej HD 189733 b nastąpi w ostatnią noc zlotową, w godzinach wieczornych. Początek mamy o 20:10, kiedy Słońce znajdzie się na wysokości -14 stopni pod horyzontem. Niebo stanie się wystarczająco ciemnie jeszcze 20 minut przed rozpoczęciem zjawiska. Minimum blasku mamy o 21:05, a koniec wypada o 22:00. Całe przejście egzoplanety trwa około 109.6 minut, a koniec obserwacji należałoby zakończyć nie wcześniej niż o 22:30. Im później skończymy, tym szanse zarejestrowania będą większe (stąd radziłbym, aby skończyć choćby o 22:45-23:00). To tylko trzy godziny, a można zrobić coś nowego – złapać coś, co kilkanaście lat temu było praktycznie niedostępne dla amatorów.

 

Jedynie co trzeba zrobić, to przeprowadzić test na liniowość (przed zlotem) i przynieść swój sprzęt obserwacyjny z laptopem. Mając program IRIS, po przesłaniu klatki będzie można określić (na początku, czyli około 19:45) czy ustawiliśmy odpowiednie parametry naświetlania (aby dokładność pomiarowa była w miarę najlepsza). Do tego jest potrzebna tylko magiczna liczba – wiedzieć, przy której wartości ADU dochodzi do załamania liniowości. Jak się dostosuje odpowiednią długość ekspozycji, już można zacząć zbierać materiał przez kolejne 3 godziny! Program do fotometrii (Muniwin) jest prosty w użyciu, jednak ma jedno ograniczenie. Z pewnością radzi sobie z kamerami CCD, natomiast FITSy z CMOSów nie mogą mieć jasnego tła (bo inaczej głupieje) – HD 189733 b nie powinna stanowić jednak problemu. A największy problem jest z lustrzankami – jeśli mamy Canona, na pewno będzie dobrze. Jeśli inny model – to jest wątpliwe i program może być niekompatybilny. Ostatnio dowiedziałem się, że RAWy od Sony kompletnie nie współpracują z programem, więc właściciele np. Sony A7S muszą zabrać inną lustrzankę. Albo skorzystać z innego softa, ale w nich już nie będę w stanie pomóc.

 

Po zebraniu klatek zrobimy parę darków, biasów i flatów (o ile już będą wcześniej wykonane). I lecimy do Muniwina, w którym wstępnie opracowujemy krzywą jasności. Program  jest bardzo prosty w użyciu i wszystko wytłumaczę, aby każdy sobie poradził. Tylko jest ta jedna prośba – zróbcie wcześniej test na liniowość (i ewentualnie test na gwiazdach – czyli zrobić przykładową fotkę HD 189733,kiedy jest ostra i niedoświetlona). Wtedy unikniemy zamieszania i sprawnie przeprowadzimy akcję. To będzie ostatnia noc zlotowa, więc kolejnego dnia nie będzie żadnej prelekcji, aby wspólnie ogarnąć to w programie.

 

Wyniki obserwacji (dane uzyskanych przez Was krzywych jasności) prześlecie dla mnie, abym mógł nieco obrobić i przesłać do bazy danych ETD (Exoplanet Transit Database). Potem to wszystko wrzucimy w jeden artykuł (może naukowy, ewentualnie do czasopisma), aby następnie go opublikować. Co w nim będzie, to już dalsza sprawa. Na pewno lista obserwatorów z poszczególnymi wynikami.

 

W celu uzyskania pozytywnej rejestracji, oferuję pomoc i odpowiadanie na jakiekolwiek pytania związane z obserwacją. Chciałbym, aby była to samodzielna próba, aby nie przypominało, że korzystam z czyjegoś sprzętu. Chcę, aby każda chętna osoba poznała na czym polega taka obserwacja i co trzeba wyklikać, aby się udało. Dlatego nie będzie podane na tacę, ale z pewnością każdy ogarnie co należy zrobić. Mam nadzieję, że wówczas wiele osób zachęcę do zajmowania się tym rzadko podejmowanym tematem.

 

Jeśli znajdą się chętni (część może się wykruszyć), to będziemy wspólnie komunikować się w trakcie rejestracji. Byłoby super, jeśli takich osób będzie przynajmniej dziesięć! Przeprowadziłbym wcześniej jedną prelekcję, w której omówię co trzeba będzie zrobić. No chyba, że prognoza pogody będzie już fatalna… wtedy nie będzie racji bytu.

Do obserwacji może włączyć się każdy, który będzie miał do dyspozycji laptop (do programu IRIS), montaż paralaktyczny z prowadzeniem (tylko paralaktyk!) oraz obiektyw/teleskop o średnicy przynajmniej 50mm, który w połączeniu z kamerą/lustrzanką daje pole widzenia nie mniejsze niż 1 stopień w długości i szerokości. Czyli, na przykład pole widzenia 4x3 stopnia przy pracy z refraktorem 102/500 będzie dobre.

 

Wspólnie możemy zrobić coś niesamowitego, więc zapraszam. Więcej szczegółów możemy omówić wkrótce. Osoby, które chciałyby wziąć udział, niech napiszą w tym wątku. Będzie łatwiej się skontaktować.

 

A na koniec przedstawiam wykres z ostatniej rejestracji HD 189733 b. Kolejna już jutro, a kilka okazji później – podczas naszego zlotu! Wam też może to wyjść!

transit_FIT_detail.gif

 • Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgłoszenie na zlot wysłane - będzie się działo:firefire:

Odnośnie inicjatywy/projektu Gabriela, oczywiście wchodzę w to :icon_cool:

 • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zobaczenia :icon_cool:

 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Libmar,

 

Z ciekawości zapytam - dlaczego pole minimum 1* x 1* ?

Tak na szybko znalazłem mapkę z gwiazdami porównania i mieszczą się w obrębie ~10' x 10'

HD189733_Field_640x480.gif

 

Pytam, bo zarejestrowałbym ten tranzyt dłuższą ogniskową z kamerką.

 

 

 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby pogoda dopisała. Ciekawy jestem, co można zdziałać Canonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłoby łatwiej ze względu na pobliskie gwiazdy referencyjne. Jeśli złapiesz nr 2 i nr 3 (nr 1 to HD 189733), to będzie jeszcze okej. Dla tamtych dwóch wystarczy 0.5x0.5 stopnia. Te gwiazdy referencyjne oznaczone przez Ciebie mają zbyt małą jasność i nieco utrudnią sprawę. Ta czwórka nada się zdecydowanie lepiej.

 

ref stars.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak wszystkie mierzone gwiazdy (zmienna i porównania) będą  o zbliżonej jasności, to dla danego czasu naświetlania wszystkie załapią się gdzieś pod koniec zakresu liniowości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej tak. Wszystkie te zaznaczone są nieco słabsze, więc odpowiedni czas ekspozycji ustali się na podstawie HD 189733. Reszta osiągnie jakieś 60-70% tego poziomu, co jest wartością wystarczającą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten uczuć, gdy do Roztoczy masz 60 km. :rofl::rofl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to do zobaczenia -już odliczam dni.

:)

 • Lubię 2
 • Kocham 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy są chętni do wygłoszenia prelekcji?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kochani,

byłem dziś w ośrodku "Kraina Nad Tanwią".

Rozmawiałem z właścicielem ośrodka na temat naszego zlotu.

Jak wyjeżdżałem w tamtym roku z ośrodka, właściciel powiedział mi,  że warunki w pokojach są słabe ale nie remontuje nic ze względu na dotacje UE na generalny remont.

Dziś ma już podpisaną umowę i czeka na pieniądze.

Zasugerowałem mu, że warunki w tamtym roku były nie najlepsze. Obiecał, że przed naszą wizytą pomaluje pokoje oraz wypierze wykładziny i dopilnuje żeby wszystko było ok.

Z drugiej zaś strony widzę, że szykuje się zlot kameralny i jest nas zaledwie 30 osób co może zmusić właściciela do wpuszczenia innej grupy np tzw "Zielonej Szkoły".

Taka sytuacja była by dla nas, mówiąc delikatnie, niekomfortowa. Znamy to z ostatniego zlotu.

Dziwne jest to, że tak mało osób się zapisało. Wszystkim zlot się podobał i nikt uwag nie zgłaszał. Zawsze proszę o uwagi gdyż w naszym interesie jest to żeby jakość podnosić robiąc to dla siebie i dla własnego komfortu.

 

 

Bellatrix,

wyślij mi temat prelekcji oraz czas prelekcji.

 

 

Pozdrawiam Adamo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałam wysłać wiadomość na priv, ale coś mi się internet buntuje :( Jestem w lesie, to może dlatego. A więc napiszę tutaj: temat prelekcji to "Mniej znane obiekty głębokiego nieba", a czas jaki będzie mi potrzebny na wygłoszenie przemówienia to godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzam małą korektę: temat wykładu to "Skarby konstelacji Oriona", czas wykładu pozostaje ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem już jeździć na wszystkie zloty od czasu mojego debiutu ostatnio, ale niestety ten wrześniowy muszę odpuścić. Za dużo się w te wakacje dzieje, trzeba będzie w końcu odetchnąć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie ograniczona ilość urlopu to na 100% bym dołączył :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest proste założenie - jeden zlot w roku (i często jest to jedyny przyjazd do Polski w roku) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

 • Polecane

  • Gwiazda, która zmieniła wszechświat
   Od lat twierdzę, że każde, nawet pozornie nieciekawe zdjęcie kosmosu, nosi w sobie jakąś ukrytą „tajemnicę”. M31 to pewnie najczęściej fotografowany przez amatorów obiekt na nocnym niebie. Tak wyeksploatowany i pocztówkowy, że nikt już w niego nie klika. Tym razem przebiegle nie nazwałem wpisu M31 – lubię, jak ktoś czyta, czy ogląda moje wypociny. Co więc ciekawego można znaleźć na kolejnej fotce M31?
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 14 odpowiedzi
  • Superbolid w Rosji. Jest szansa na „mundialowy” meteoryt!
   W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania superbolidu, który był widoczny 21 czerwca nad południowo-zachodnią Rosją! To może oznaczać, że spadł tam „mundialowy” meteoryt…
    • Lubię
   • 2 odpowiedzi
  • Astrofotografia krótkoczasowa by Lukasz83
   Postanowiłem założyć temat w którym będę gromadził moje kolejne próby i efekty zmagań z astrofotografią krótkoczasową tak żeby wszystko było w jednym miejscu. Celowo nie piszę "lucky imaging" bo ta nazwa powinna być zarezerwowana dla bardzo krótkich czasów tak poniżej 100ms. W moim przypadku czasy pojedynczych klatek będą oscylować w granicach 1s-10s.
    • Lubię
   • 94 odpowiedzi
  • Unikalna opozycja Plutona (2018)
   Naukowcy już zacierają ręce, aby przygotować się do tych obserwacji. Ostatnie takie zjawisko miało miejsce w 1931 roku, jednak nie było obserwowane z powodu braku informacji na temat wydarzenia. Mowa tutaj o tzw. opposition surge/opposition effect które polega na odbiciu promieni słonecznych z lodowej powierzchni Plutona bezpośrednio w naszym kierunku. Wszystkie trzy ciała (Słońce, Ziemia, Pluton) znajdą się w jednej linii.
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 77 odpowiedzi
  • HAT-P-36 b, WASP-153 b, WASP-103 b
   11 maja zarejestrowałem 2 tranzyty: Qatar-1 b, który opisałem w poprzednim temacie oraz HAT-P-36 b. Gwiazda HAT-P-36, której jasność wynosi 12,26 mag znajduje się w gwiazdozbiorze Psów Gończych. Tranzyt egzoplanety HAT-P-36 b trwa 132,9 minuty, zaś głębokość tranzytu to 0,0204 mag (dokładnie tyle ile wynosi dla Qatar-1 b). W tym przypadku uzbierałem 260 dziesięciosekundowych klatek i złapałem drugą część zjawiska.
    • Lubię
   • 16 odpowiedzi
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.