Skocz do zawartości
Adamo

12-te Jesienne Star Party - Zapisy

Promowane odpowiedzi

Adamo    1722
Napisano (edytowane)

Już czas....

Zobaczyć Was ponownie

Gdyż się stęskniłem....

Więc...

Astrozloty
oraz
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
w Lublinie
wraz z
Astropolis
Zapraszają na
12 Star Party
Roztocze 2017

W dniach

14-17 Września

 

ślijcie swoje zgłoszenia

 

Pamiętajcie wszak, że po terminie wpłat osoby które nie zapłaciły lub nie ustaliły terminu inaczej będą usunięte z listy bez powiadomienia!

 

Wszelkie informacje oraz zapisy za pośrednictwem strony astrozloty.pl

 

Do zo ba cze nia :)

Edytowane przez Adamo
  • Lubię 6
  • Kocham 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
LibMar    3443

W związku z propozycją w tym wątku (https://astropolis.pl/topic/58183-jesienne-star-party-2017-propozycja-grupowej-obserwacji/), chciałbym zaprosić Was na zlotową obserwację. Mowa o grupowej rejestracji tranzytu planety pozasłonecznej HD 189733 b. Wiele osób zadeklarowało chęć podjęcia próby, dlatego warto rozwinąć ten temat!

 

W Polsce mamy niewielu obserwatorów egzoplanet. Zaledwie kilku amatorów samodzielnie zarejestrowało tranzyt takiego obiektu. Podczas naszego zlotu pojawi się niezwykła okazja, aby mieć pierwszą taką obserwację na koncie. HD 189733 b to najłatwiejsza egzoplaneta do amatorskiej rejestracji – to dlatego, że macierzysta gwiazda jest jasna (7.67 mag), a spadek blasku również duży (0.028 mag).

 

Jeśli pogoda dopisze, przeprowadzimy pierwszą grupową obserwację tranzytu egzoplanety w Polsce i być może jedną z pierwszych w Europie. Przy wielu chętnych, którzy rejestrują ten sam obiekt w ciągu jednej nocy, mielibyśmy wiele krzywych od poszczególnych obserwatorów. Każda z nich jest unikalna, gdyż pochodzi od różnych osób.

 

Tranzyt planety pozasłonecznej HD 189733 b nastąpi w ostatnią noc zlotową, w godzinach wieczornych. Początek mamy o 20:10, kiedy Słońce znajdzie się na wysokości -14 stopni pod horyzontem. Niebo stanie się wystarczająco ciemnie jeszcze 20 minut przed rozpoczęciem zjawiska. Minimum blasku mamy o 21:05, a koniec wypada o 22:00. Całe przejście egzoplanety trwa około 109.6 minut, a koniec obserwacji należałoby zakończyć nie wcześniej niż o 22:30. Im później skończymy, tym szanse zarejestrowania będą większe (stąd radziłbym, aby skończyć choćby o 22:45-23:00). To tylko trzy godziny, a można zrobić coś nowego – złapać coś, co kilkanaście lat temu było praktycznie niedostępne dla amatorów.

 

Jedynie co trzeba zrobić, to przeprowadzić test na liniowość (przed zlotem) i przynieść swój sprzęt obserwacyjny z laptopem. Mając program IRIS, po przesłaniu klatki będzie można określić (na początku, czyli około 19:45) czy ustawiliśmy odpowiednie parametry naświetlania (aby dokładność pomiarowa była w miarę najlepsza). Do tego jest potrzebna tylko magiczna liczba – wiedzieć, przy której wartości ADU dochodzi do załamania liniowości. Jak się dostosuje odpowiednią długość ekspozycji, już można zacząć zbierać materiał przez kolejne 3 godziny! Program do fotometrii (Muniwin) jest prosty w użyciu, jednak ma jedno ograniczenie. Z pewnością radzi sobie z kamerami CCD, natomiast FITSy z CMOSów nie mogą mieć jasnego tła (bo inaczej głupieje) – HD 189733 b nie powinna stanowić jednak problemu. A największy problem jest z lustrzankami – jeśli mamy Canona, na pewno będzie dobrze. Jeśli inny model – to jest wątpliwe i program może być niekompatybilny. Ostatnio dowiedziałem się, że RAWy od Sony kompletnie nie współpracują z programem, więc właściciele np. Sony A7S muszą zabrać inną lustrzankę. Albo skorzystać z innego softa, ale w nich już nie będę w stanie pomóc.

 

Po zebraniu klatek zrobimy parę darków, biasów i flatów (o ile już będą wcześniej wykonane). I lecimy do Muniwina, w którym wstępnie opracowujemy krzywą jasności. Program  jest bardzo prosty w użyciu i wszystko wytłumaczę, aby każdy sobie poradził. Tylko jest ta jedna prośba – zróbcie wcześniej test na liniowość (i ewentualnie test na gwiazdach – czyli zrobić przykładową fotkę HD 189733,kiedy jest ostra i niedoświetlona). Wtedy unikniemy zamieszania i sprawnie przeprowadzimy akcję. To będzie ostatnia noc zlotowa, więc kolejnego dnia nie będzie żadnej prelekcji, aby wspólnie ogarnąć to w programie.

 

Wyniki obserwacji (dane uzyskanych przez Was krzywych jasności) prześlecie dla mnie, abym mógł nieco obrobić i przesłać do bazy danych ETD (Exoplanet Transit Database). Potem to wszystko wrzucimy w jeden artykuł (może naukowy, ewentualnie do czasopisma), aby następnie go opublikować. Co w nim będzie, to już dalsza sprawa. Na pewno lista obserwatorów z poszczególnymi wynikami.

 

W celu uzyskania pozytywnej rejestracji, oferuję pomoc i odpowiadanie na jakiekolwiek pytania związane z obserwacją. Chciałbym, aby była to samodzielna próba, aby nie przypominało, że korzystam z czyjegoś sprzętu. Chcę, aby każda chętna osoba poznała na czym polega taka obserwacja i co trzeba wyklikać, aby się udało. Dlatego nie będzie podane na tacę, ale z pewnością każdy ogarnie co należy zrobić. Mam nadzieję, że wówczas wiele osób zachęcę do zajmowania się tym rzadko podejmowanym tematem.

 

Jeśli znajdą się chętni (część może się wykruszyć), to będziemy wspólnie komunikować się w trakcie rejestracji. Byłoby super, jeśli takich osób będzie przynajmniej dziesięć! Przeprowadziłbym wcześniej jedną prelekcję, w której omówię co trzeba będzie zrobić. No chyba, że prognoza pogody będzie już fatalna… wtedy nie będzie racji bytu.

Do obserwacji może włączyć się każdy, który będzie miał do dyspozycji laptop (do programu IRIS), montaż paralaktyczny z prowadzeniem (tylko paralaktyk!) oraz obiektyw/teleskop o średnicy przynajmniej 50mm, który w połączeniu z kamerą/lustrzanką daje pole widzenia nie mniejsze niż 1 stopień w długości i szerokości. Czyli, na przykład pole widzenia 4x3 stopnia przy pracy z refraktorem 102/500 będzie dobre.

 

Wspólnie możemy zrobić coś niesamowitego, więc zapraszam. Więcej szczegółów możemy omówić wkrótce. Osoby, które chciałyby wziąć udział, niech napiszą w tym wątku. Będzie łatwiej się skontaktować.

 

A na koniec przedstawiam wykres z ostatniej rejestracji HD 189733 b. Kolejna już jutro, a kilka okazji później – podczas naszego zlotu! Wam też może to wyjść!

transit_FIT_detail.gif

  • Lubię 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
♥ Piotr4d    1018

Zgłoszenie na zlot wysłane - będzie się działo:firefire:

Odnośnie inicjatywy/projektu Gabriela, oczywiście wchodzę w to :icon_cool:

  • Lubię 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Winter    372

Do zobaczenia :icon_cool:

  • Lubię 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bartolini    344

Libmar,

 

Z ciekawości zapytam - dlaczego pole minimum 1* x 1* ?

Tak na szybko znalazłem mapkę z gwiazdami porównania i mieszczą się w obrębie ~10' x 10'

HD189733_Field_640x480.gif

 

Pytam, bo zarejestrowałbym ten tranzyt dłuższą ogniskową z kamerką.

 

 

  • Lubię 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Iluvatar    1305

Oby pogoda dopisała. Ciekawy jestem, co można zdziałać Canonem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
LibMar    3443

Byłoby łatwiej ze względu na pobliskie gwiazdy referencyjne. Jeśli złapiesz nr 2 i nr 3 (nr 1 to HD 189733), to będzie jeszcze okej. Dla tamtych dwóch wystarczy 0.5x0.5 stopnia. Te gwiazdy referencyjne oznaczone przez Ciebie mają zbyt małą jasność i nieco utrudnią sprawę. Ta czwórka nada się zdecydowanie lepiej.

 

ref stars.png

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bartolini    344

Czyli jak wszystkie mierzone gwiazdy (zmienna i porównania) będą  o zbliżonej jasności, to dla danego czasu naświetlania wszystkie załapią się gdzieś pod koniec zakresu liniowości?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
LibMar    3443

Mniej więcej tak. Wszystkie te zaznaczone są nieco słabsze, więc odpowiedni czas ekspozycji ustali się na podstawie HD 189733. Reszta osiągnie jakieś 60-70% tego poziomu, co jest wartością wystarczającą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tatasek    42

Ten uczuć, gdy do Roztoczy masz 60 km. :rofl::rofl:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz


×