Skocz do zawartości

MASCARA-1 b w Źrebięciu (8.30 mag | 0.0063 mag)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Planeta pozasłoneczna MASCARA-1 b

 

Egzoplaneta, którą potwierdzono zaledwie 4 dni temu (!), a publikacja pojawiła się dopiero dzisiaj. Dawno szukałem takich celów do obserwacji, gdzie gwiazda jest jasna, a spadek jasności niewielki. Co ciekawe, obserwatorium MASCARA rozpoczęło swoją pracę w czerwcu 2017 roku i odnalazła również drugą planetę. Jest to KELT-20 b, która jednocześnie ma nazwę MASCARA-2 b. Informacja o ich odkryciu została opublikowana niezależnie, tego samego dnia. Planeta pozasłoneczna jest jeszcze tak słabo poznana, że moment kolejnego tranzytu może różnić się o kilka minut niż jest to przewidywane - obserwacje te ma dużą wartość naukową. Miejmy nadzieję, że odnajdą jeszcze niejedną egzoplanetę - skupiają się tylko na tych jasnych gwiazdach, które są doskonale dostępne amatorom. Każdy obiekt wykryty przez nich będzie dostępny amatorsko, gdyż korzystają z małej średnicy obiektywu.

 

Dane o obiekcie:

Jasność: 8.30 mag

Spadek jasności: 0.0063 mag

Okres: 2.14878 dni

Czas trwania tranzytu: 249 minut

Rektascensja: 21h 10m 12s

Deklinacja: +10°44' 20"

Konstelacja: Źrebię (Equuleus)

 

Opis planety pozasłonecznej (wraz z jej parametrami) dostępny tutaj:

https://arxiv.org/pdf/1707.04262.pdf

(planeta nie znajduje się jeszcze w bazie danych exoplanet.eu)

 

Dzisiejszy tranzyt będzie widoczny częściowo. Zjawisko rozpoczyna się niedługo przed północą i kończy się przed czwartą. Ze względu na wydłużające się noce, tym razem będę w stanie obserwować do godziny 3:00. W związku ze zbyt małym spadkiem jasności i dużą jasnością gwiazdy, nie będę w stanie przeprowadzić fotometrii na żywo podczas transmisji. Zresztą muszę jeszcze przeanalizować, czy jest w ogóle taka możliwość. Podczas ostatniej próby z WASP-3 b, dostałem dwa razy crasha. Przyczyną było przegrzanie komputera. Z pewnością Stellarium przyczynia się do tego efektu (nagrywając widok ze Stellarium powoduje wyłączenie komputera już po minucie), wówczas dwukrotnie zapomniałem wyłączyć. Z kolei, program Muniwin nigdy nie spowodował crasha od siebie. To zależy jak transmitowanie + Muniwin + zapisywanie klatek z kamery na dysk będzie obciążające dla laptopa. Na streamie widzimy się jutro, podczas tranzytu HD 189733 b.

 

Tranzyt MASCARA-1 b (PL).png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje zacząłem 40 minut przed rozpoczęciem tranzytu. ETD nie zawiera tranzytu w bazie i ma problemy z dopasowaniem. Tego wyjścia na końcu jeszcze nie było i nie ma tam opcji, aby go wyłączyć. Początek tranzytu był też problematyczny - długo utrzymywały się smugi kondensacyjne w polu widzenia. Trzeba było jeszcze wcześniej zacząć. Rozrzut pomiarowy też nie jest do zaakceptowania. Stąd rejestrację muszę uznać za prawdopodobną (brak wystarczających danych sprzed tranzytu).

 

MASCARA-1 b.gif

 

Co nowego nauczyła mnie obserwacja:

1) Nie zmieniać ostrości podczas rejestrowania tranzytu. A właściwie - nie poprawiać. Z czasem pojawiały się jakieś zmiany ostrości, które musiałem dwukrotnie korygować.

2) Nie rejestrować tranzytów na tak niskim gainie, chyba że nie ma innej możliwości (np. HD 189733). Rozrzut pomiarowy na 5s i gain 0 był taki sam, jak dla gwiazdy o 2 magnitudo słabszej przy 10s i gainie 50. Poziom szumu jest tak niski, że aż szkoda sygnału.

3) Zmienić sposób robienia darków i flatów - tablet jako flatownica i do zakrywania nie spełnił swojego zadania.

4) Należy wykonać test na dokładność pomiarową w zależności od czasu ekspozycji i gainu dla tej samej gwiazdy. Czyli - wybieram gwiazdkę 8 mag, 9 mag, 10 mag i 11 mag. Robię dla nich 50 ekspozycji na gainie 0, 50, 100 i 150. Uzyskuję 16 wyników (jakie były rozrzuty) i dowiaduję się w jakich przypadkach najlepiej. Dla 8 mag, gain 150 praktycznie nie ma sensu (czas ekspozycji będzie i tak krótszy niż 0.1s). Ale w przypadku gwiazd 10-11 mag, może mieć to większe znaczenie (z 20s do 5s - pięć sekund to jeszcze akceptowalny czas dla ilości zapisanych danych).

5) Z powodu problemów z kolimacją, mogę spróbować metodę sprzed lat, kiedy korzystałem z rozkolimowanego 8" f/4. Czyli zakrywanie fragmentu przedniej soczewki. Kolimacja będzie niezbędna, aby myśleć o słabszych obiektach. Ale to dopiero jak uzbieram na to pieniądze (na przyszły rok powinienem mieć).

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyć nie dało się, bo zaraz był wschód Słońca. O 3:00 mam ostatnią ocenę, a to było godzinę końcem zjawiska. Słońce znajdowało się wówczas na wysokości około -8 stopni. To uroki krótkich nocy. Następnym razem na pewno nie popełnię tego błędu i zacznę rejestrować jeszcze wcześniej. Poniżej wykres po uwzględnieniu airmass. Parę punktów się zmieniło, gdyż ręcznie usunąłem oceny przez smugi kondensacyjne. Któreś musiały pozostać lub usnąłem za dużo :)

transit_FIT_plotter_MASCARA-1_b_2.gif

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.