Skocz do zawartości

Sprzęt astrofoto


GrzegorzD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie odnoście sprzętu do astrofotografi "budżetoweg", a chodzi mi co myślicie o takim zestawie co zmienić itd bo narazie z kupnem się wstrzymuje bo musze jeszcze troche kase pozbierać ;) 

linki:

HEQ 5 PRO [ https://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-heq5-pro-synscan,d794.html ]

Newton 200/800 f/4 [ https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-newton-cfp200800-ota,d2185.html ]

Guider, i tu jest problem wiem mniej więcej na czym to polega ale jak ktoś ma 10min wolnego to mógłby mi wytłumaczyć ?

Co do aparatu to będzie to lustrzanka canon za około 3tyś ale niewiem jeszcze jaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jakbyś się przebił przez trochę tematów w szybkiej pomocy, to znalazł byś pełniejszą odpowiedź. W skrócie: HEQ5 jak najbardziej na tak, tego Newtona sobie odpuść, bo polegniesz w walce z ogromem problemów.

W tej cenie lepiej kupić mały refraktor, tzn. ED80 + flattener lub TS APO 65Q, które w zasadzie nie wymaga żadnej dodatkowej pracy. Używany sprzęt na pewno będzie tańszy.

Co do guidera, to jest kilka szkół, w twoim przypadku trzeba wybrać pomiędzy szukaczoguiderem a SW 80/400. Razem z kamerą powinno dać się zmieścić w 1000 zł, oczywiście z rynku wtórnego.

Co do teorii guidingu, to najlepiej zobaczyć to w praktyce. Jak wszystko jest dobrze poskręcane, to odpalasz PHD2, przeklikujesz kreatora, następnie 2/3 guziki i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o połączeniu aparatu to musisz jeszcze zakupić redukcje T2/Eos i wtedy będziesz mógł połączyć aparat z teleskopem. W linku masz opisane co i jak. Co do guidingu to będziesz potrzebował jakiejś lunetki np. StarGuider Guidescope do której "podłączysz" kamerkę, najlepiej poszukać jakiejś używanej np. Atik 16IC. No i najważniejsze duuuzo czytania i cierpliwości :). I jeżeli chcesz sie bawić w astrofoto to jak mówi IIluvatar lepiej zaopatrzyć sie w refraktor.

 

 

Połączenie lustrzanki z teleskopem.pdf

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, GrzegorzD napisał:

A jakie problemy z Newtonem? w sęsie kolimacja ? 

 

Kolimacja, ugięcia na tubie/wyciągu, korektor komy, za duża tuba jak na ten montaż, przy lekkim wietrze całość będzie działało jak żagiel. Przy takiej tubie guiding najlepiej przez OAG, a to kolejne koszty, potrzeba bardziej czułej kamerki itd.

A co do aparatu, to 3000 chyba nie ma sensu wydawać. Canona 450D kupisz za 400 zł, do tego dolicz pewnie z 350 zł na wymianę filtra i na początek masz fajny sprzęt. W razie czego zawsze można po jakimś czasie wymienić na coś lepszego, a do jasnych obiektów, których jest dużo na niebie wystarczy. I tak szybko przyjdzie temat obróbki, a bez tego nawet lustrzanką za 3000 nie będziesz miał dobrych wyników.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszłościowo może warto tez pomyśleć o sofcie do obróbki, bo ten darmowy owszem jest, ale nie ma pełnych możliwości. Co do sprzętu absolutnie popieram kolegów - ten Newton tylko Cię zniechęci. Bezproblemowe APO pozwoli Ci na parę lat zabawy bez wielkich stresów.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku, dla kolegi to programy do akwizycji i obróbki to jeszcze nie ten etap.

 

Kolega musi dowiedzieć się czym jest guiding i jak w ogóle zacząć astrofoto.

Co do tuby to polecana może być również SW 150/750 jako bardziej budżetowe rozwiązanie - dojdzie element kolimacji ale wiedzy nigdy za wiele (+ korektor komy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, GrzegorzD napisał:

 moja jest stara, wypalona matryca i słaba jakość pomijając fakt że jest zdj słabej jakości 

Coz to za sprzęt i dlaczego sądzisz że ma wypalona matrycę? 

 

Z darmowych do aktywizacji i guidingu jak napisał Ilu.

APT w wersji free w zupełności wystarczy. 

 

W astrofoto najgorsze jest to że będąc młodym adeptem nie wiesz co czeka cię krok dalej. Mnie to nie zniecheca, ale motywuje do dalszego kombinowania jak przeskoczyć kłody :-)

 

HEQ5+TAQ65+szukaczoguider f ok 200mm z np asi120.

Będzie to bardzo fajny, przyjemny w obsłudze i poręczny zestaw.

Śmiem twierdzić że prawie plecakowy :-)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Ilu ty wiesz lepiej. Ja nie fociłem nigdy DSLRem.

W chwili obecnej APT wyświetli ci, jak duży będzie dany obiekt w kadrze, zrobi Plate Solve'a, pomoże przy ustawianiu ostrości (pomiar FWHM, linie z maski Bahtinova, autofocus dla obiektywów Canona), do tego obsługa focuserów i kół filtrowych, także pod tym kątem śmiem twierdzić, że jest lepszy od Maxima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radził w ogóle odpuścić sobie guide, focić na początek jakimś obiektywem w rodzaju max 200mm.

Wydaje mi się, że uzyskanie sensownych rezultatów z nieprowadzonych, 2-3 min klatek ogniskową 135mm na tym HEQ5 przy składaniu w czymkolwiek (DSS) i obróbce w czymkolwiek (PS) to już będzie poważny sukces przy minimalnym bawieniu się w niepotrzebne na początku niuanse, co więcej - moim zdaniem właśnie TO jest definicja budżetowej astrofotografii :)

Guiding i długie ogniskowe - to już nie jest budżetowe :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.