Skocz do zawartości

Pluton 2017.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda Starry Night pokazuje mniej gwiazd, niż jest na zdjęciu, ale wg niego wczoraj Pluton był nieco w lewo i w górę od zaznaczonej pozycji, a literką "P" zaznaczona jest raczej gwiazda o oznaczeniu katalogowym USNO J1915581-213212 i jasności obserwowanej 14,05 magnitudo, czyli mniej więcej takiej samej, jak Pluton, którego jasność SN pokazuje równą 14,16 mag.  Jak zawsze warto dziś zrobić kolejne zdjęcie i porównać, wtedy nie będzie wątpliwości.

 

Załączam 4 mapki, przycięte do tego, co widać na zdjęciu, z pozycją Plutona wczoraj, dzisiaj, jutro i pojutrze o godz. 23:00. Zaciekawił mnie też jasny obiekt przy dolnej krawędzi zdjęcia. SN nie pokazuje tam tak jasnego obiektu. Może to też jakiś gość?

 

 

pluton_lip_18_2017.png.ec89273ee653ea5ae1e4a777f41de298.png

pluton_lip_19_2017.png

pluton_lip_20_2017.png

pluton_lip_21_2017.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że Majer ma rację ponieważ na wszystkich jego obrazkach tkwi wciąż w tym samym miejscu jasny punkt w położeniu jak punkt oznaczony P przez Lemarc'a.

To zatem musi być gwiazda.

Pozdrawiam

p.s.

Pluton to duże wyzwanie - dlatego do niedawna nie znaliśmy (jako ludzkość) żadnych detali jego powierzchni.

 

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem refraktorem ED - 80/600, kamerką DMK 21.04. Fotka z avika 50 x 32,2 sek. Dzisiaj się powtórzy jeśli jakieś chmurki nie wlezą. Dzięki za identyfikację. Polegałem na mapce Ściężora z Almanachu, ale tamtejsze oznaczenie położenia planety jest mało czytelne, a śpieszyło mi się która kropka to Pluton, bo nigdy nie wiadomo co wyjdzie z pogodą następnej nocy. Niebo w Lublinie mamy jakie mamy, całkiem przeciętne, z tym że mieszkam na południowym krańcu miasta, to trochę pomaga, a tło zależy od ustawień kamerki i ewentualnych korekt końcowych. Wczoraj jakieś wybitnie czyste nie było.

Edytowane przez lemarc
korekta treści
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paether napisał:

 

A nie w przyszłym roku? :P

 

Oczywiście masz rację :) - chodziło mi o to, że przez następne 190 lat będzie dalej niż podczas tegorocznej opozycji.

Peryhelium było 1989.

Z resztą cały artykuł, który uzupełnia podlinkowana przeze mnie mapka jest do przeczytania na stronie S&T:

http://www.skyandtelescope.com/observing/lets-find-pluto/ 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dziki napisał:

Nie żebym się czepiał, ale to masło maślane. My to ludzkość, jak coś my, to my - ludzkość, a nie jakaś... ufoludkość.

:P

Wątek jest w galerii astrofotografów amatorów.

Dlatego obawiałem się, że bez tego dopisku oznaczałoby to tylko, że detale Plutona nie były znane z for publikacji astro-amatorów,
a chodziło mi jeszcze o wielkie teleskopy badawcze a nawet te w kosmosie np HST (sic!).
Ale generalnie zgadzam się z Tobą że na ogół jest taka uwaga zbędna.

Żeby jednak coś na temat tu było to wspomnę, że w naszym astrochacie (przy okazji zachęcam osoby niezarejestrowane do rejestrowania się)

skomentowałem ten wątek merytorycznie. Nawet spodziewałem się dyskusji.

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.07.2017 o 14:27, ekolog napisał:

Pluton to duże wyzwanie - dlatego do niedawna nie znaliśmy (jako ludzkość) żadnych detali jego powierzchni.

Fotometrycznie da się nawet amatorsko uchwycić kilka obszarów na Plutonie.

 

130172.fig.004.jpg

 

Przez kilkanaście nocy należałoby określić jasność Plutona, aby uzyskać taką krzywą blasku. W maksimum jasności, w naszą stronę skierowane jest Tombaugh Regio (Serce Plutona), które odbija dużą ilość światła. Później jasność nieco maleje, bo chowa się serce po lewej (zachodniej) stronie tarczy. Teraz skierowana jest ta część Plutona. Jest ona w miarę równomierna, stąd Pluton utrzymuje mniej więcej stałą jasność. Później pojawiają się ciemniejsze obszary, a na koniec (w minimum blasku) obejmują duży fragment tarczy. Jasność zaczyna później szybko rosnąć i mamy powrót Serca Plutona. Wpływ Charona jest niewielki. Tak tylko możemy zinterpretować na szybko nasze obserwacje. Zbierając 30 min materiału refraktorem 10cm z filtrem fotometrycznym V powinniśmy uzyskać pojedynczą ocenę z dokładnością do 0.02 mag. Ponieważ blask Plutona waha się o 0.2 mag, może to być realne do zarejestrowania. Problemem jest tylko niska deklinacja, a więc leży nisko nad horyzontem i znacząco przeszkadza atmosfera ziemska.

 

A jeśli interesuje nas dokładniejsze określenie szerokości geograficznej szczegółów w sposób amatorski (coś w tym stylu), potrzeba wiele obserwacji odległych w czasie, gdy Pluton osiągnie deklinację znacznie różniącą się od obecnej. Uzyskujemy różniące się krzywe jasności (np. ta linia przerywana). Takie coś już używa się wśród planetoid - amatorsko możemy je modelować na podstawie krzywych jasności z różnych pozycji. Ich okres orbitalny jest krótki, więc szybko zmieniają swoje ustawienie. Niestety, Pluton teraz jest najniżej (a nawet obniża się jeszcze dalej, ma jeszcze przed sobą 2-3 stopnie), przez co postępujące zmiany są bardzo małe. Jeśli chodzi o ten czas, to nie jest za rok-dwa, lecz za 20-50 lat. To było najlepiej widoczne w latach 1940-1970, kiedy obecnym sprzętem dałoby się z grubsza określić położenie szczegółów na Plutonie za pomocą dwóch obserwacji w odstępie 10-15 lat. Obecnie takie coś lepiej robić na księżycach Saturna, ewentualnie Urana i Neptuna (lub nawet na tych dwóch ostatnich planetach). Ale trzeba pamiętać, że to jest czasochłonne. Jeden punkcik uzyskujemy dopiero po 15-60 minutach obserwacji, które trzeba wielokrotnie powtarzać podczas innych nocy.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, lemarc napisał:

Widział ktoś wizualnie Plutona w teleskopie? Warto spróbować jeśli ma się do dyspozycji sprzęt co najmniej 10-12 cali średnicy. 

Tak, widziałem przez Newtona 350 mm. Dawno to było, chyba 1976 rok. Pamiętam, że na niebie wyszukał go nieodżałowany Romek Fangor a w obserwacjach prócz nas dwóch (chyba, niech potwierdzi) uczestniczył Agent Smith i jeszcze ktoś, może Krzysiek Woźniak, może Ryszardo - nie pamiętam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pluton, czy tylko jakiś artefakt ?

Pozycja się zgadza, jasność 14,17, na fotografii dostrzegam gwiazdy 14,70

29.07.2017 godz: 0:37

Pentax K3 / Pentax M135mm 3,5 @ 4,5 / EQ5

ISO 800

14 x 60 sek

krótki czas ograniczony lp, foto z balkonu i ustawieniem montażu metodą dryfu

 

Pluton_A_BW_kadr_opis.jpg

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pluton. Tym razem z właściwej ogniskowej. Dopiero dzisiaj miałem chwilę aby nauczyć się stackowania gwiazd z avi.
Tej nocy wykonałem kilka avików na różnych parametrach, ale ze względu na problemy z komputerem, najwięcej klatek do stackowania miałem z filmiku gdzie gain miałem na 546, chyba trochę za dużo. Ale tylko ten materiał zawierał "aż" 266 klatek z czego zestackowałem 75 %

Plutona widać tym razem wyraźnie :) Chciałbym zrobić kilka zdjęć dzień po dniu, ale ciągle coś staje na przeszkodzie :/

Zastanawia mnie tylko pewna gwiazda - zaznaczyłem ją, Stellarium jej nie pokazuje. Co to może być ? Może coś innego niż Stellarium powinienem używać ?

31.07.2017 godz 23:43

SW ED80 / ASI 224 MC

PIPP/ DSS / Fitswork / Lightroom

 

test_pluto_200klatek_final_02_opis2.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.