Skocz do zawartości

UNISTELLAR – kolejny gadżet czy przyszłość amatorskich obserwacji?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, Lysy napisał:

Panowie, naprawdę wystarczy podpiąć taniego webcmam pod teleskop i dostaniecie to samo...

Na ogół przedstawiasz się jako romantyk, niezbyt kochający technologię. Prawda? A tu taki zonk :D Weź pierwszą osobę z ulicy i powtórz jej to, co tu napisałeś. Obietnicę, którą przedstawia produkt opisywany w tym wątku nie zrealizował jeszcze nikt i co więcej, pozwala wyjść z astronomią znacznie szerzej (w sensie odbiorców). Branża astronomiczna ma zerowy poziom innowacji i dlatego cieszę się, że coś powoli się rusza. Urządzenia mnie nie zachwyca, ale to świetny krok w dobrym kierunku.

 

Jak już pisałem (w starym wątku), taki koncept miesza mi w głowie od dawna. Problemów jest kilka. Przede wszystkim możliwość ufundowania tego projektu z kasy VC (funduszy inwestycyjnych) jest bliska zeru. Wynika to z wielkości i wartości potencjalnego rynku. Nie oszukujmy się, nie jest on dzisiaj znaczący. Moja wiara jednak idzie dalej, bo uważam, że ten rynek, a w dokładniej, jego potencjał, jest bardzo niedoszacowany. Ktoś kto w niego uwierzy i ma do tego środki może sporo tu zwojować.

 

Dyskusja przypomina legendarny śmiech prezesów Noki (i Microsoft) na widok iPhone'a. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem takiej rzeczy:
-Bierzesz webcama

-Podłączasz go do kompa i ustawiasz w programie jednosekundową ekspozycję
-Kombinujesz mały wyświetlacz o dużej rozdzielczości (np: z aparatu cyfrowego lub ze smartphone'a)
-Kombinujesz aby z laptopa wrzucić obraz na mały wyświetlacz
-Kombinujesz jakiś stary okular. Rozbebeszasz go, instalujesz ekranik w środku. Instalujesz diafragmę. Dobierasz soczewki, żeby łapać ostrość zaglądając w okular.

-Łączysz webcama i kombinowany okular w jakiejś zwartej, schludnej obudowie.

Zyskujesz na polu obserwacyjnym dodatkowe gadżety w postaci laptopa i dodatkowych kabli, ale dostajesz to, o czym mówi Łysy i co już było opisywane w podobnym, linkowanym tu wątku
Myślę, że eksperyment bardzo ciekawy i warty przetestowania. Jestem bardzo ciekaw jak by to działało i jaki dawało efekt.
Mam webcama, mam rozbebeszony okular, mam soczewki. Musiałbym wykombinować ekranik i zmusić laptopa do współdzielenia obrazu na tym małym ekraniku.
Będę dążył do tego aby wykombinować taki prototyp. A jak nie dam rady, to może Hamal pomoże :)

 

*edit*
Jeszcze lepiej! Masz smartphone'a, masz ekran z laptopa na smartphone'ie!
http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Ekran.z.PC-ta.na.urzadzeniu.z.Androidem.Radzimy.jak.to.zrobic,1823
I teraz kwestia odpowiedniej obudowy, aby wsunąć telefon w ten "okular".

 

Chrzanić to! Robię prototyp! :D

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wimmer napisał:

Chrzanić to! Robię prototyp!

Mniej więcej to właśnie zrobili. Problemem nie jest prototyp (to może sobie zrobić dzisiaj prawie każdy w miarę kumaty człowiek). Masakrą jest zaprojektowanie i wdrożenie procesów produkcyjnych (nawet w modelu outsourcingu). Produkuję dużo prostszą rzecz i... to jest naprawdę kosmos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemniej na potrzeby własne, a zwłaszcza potrzebę zaspokojenia ciekawości spróbuję stworzyć sobie taki gadżet :)
Czytam właśnie o bezprzewodowej łączności USB. To by było jeszcze lepsze, ale może najpierw spróbuję wersję przewodową.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, wimmer napisał:

Kombinujesz jakiś stary okular. Rozbebeszasz go, instalujesz ekranik w środku. Instalujesz diafragmę. Dobierasz soczewki, żeby łapać ostrość zaglądając w okular.

i tu można by uzyskać zaskakująco duże pole własne takiego okularu !

Marzy mi się tak ze 170*,zanurzyć się w kosmosie w wersji stereo,czyli bino.

Edytowane przez jupiter1969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wimmer napisał:

Póki co miałbym do dyspozycji tylko takie pole widzenia, które uzyskam z obrazu z kamerki.
VR "dookoła głowy" toto raczej nie będzie ;)

obraz z kamerki można powiększyć układem soczewek,takie pole to nic innego jak wielka soczewa i małe ER.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wimmer napisał:

Póki co miałbym do dyspozycji tylko takie pole widzenia, które uzyskam z obrazu z kamerki.
VR "dookoła głowy" toto raczej nie będzie ;)

Ale ja nie miałem na myśli VR, ale tylko sam sposób patrzenia (takie kartonowe bino przy teleskopie). Pole widzenia to c.a 90-100 stopni.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wimmer napisał:

Takie rozwiązanie byłoby nawet prostsze od kombinowania z okularem. Wystarczyłoby założyć okulary i wrzucić na nie obraz z kamerki.

O tym właśnie mówię. Gęstość dzisiejszych matryc (>500 ppi) da ci lepszy wynikowy obraz, niż tani "wizjer elektroniczny" - a do tego będziesz miał 2-oczne widzenia, które też da lepszy efekt.

 

Kamerki zewnętrznej wg mnie nie ominiesz, ale jakieś ASI, czy inne QHY powinny tu zagrać. Zostaje zabawa z softem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Paether napisał:

...i osłonę przed wszelkim niepożądanym bocznym światłem ;)

Pole widzenia z kamerki wsadzonej w focuser może być pewnie większe (wykorzystujące całe pole widzenia teleskopu), co pozwoliłoby nawet na rozglądanie za pomocą cardboarda (wykorzystując gotowe SDK od google, rzutowanie na sferę). Wydaje się to mierne, ale... jest taka appka na GearVR Samsunga, w której w VR wykorzystuje się małe pole, ale rzutowane na całą przestrzeń (analogicznie do pomysłu z astro) i robi naprawdę kosmiczne wrażenie. Polecam. Nie trzeba mieć materiału źródłowego 360 stopni, żeby robić mega wrażenie.

 

https://www.oculus.com/experiences/gear-vr/817920331578674/

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wimmer napisał:

Jeszcze lepiej! Masz smartphone'a, masz ekran z laptopa na smartphone'ie!
http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Ekran.z.PC-ta.na.urzadzeniu.z.Androidem.Radzimy.jak.to.zrobic,1823
I teraz kwestia odpowiedniej obudowy, aby wsunąć telefon w ten "okular".

Jeszcze lepiej! Możesz oglądać bezpośrednio na smartphonie, nie potrzebujesz laptopa :)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zwoasi.smartcontroller

 

Co prawda, nie ma opcji live stacking, ale przynajmniej ma binning :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa @LibMar jednakże soft tylko dla ZWO. Zgaduję, że z żadnym webcamem nie zadziała.
Inna sprawa jest taka, że potrzebowałbym jeszcze jakiejś czułej kamery, która wyciągnie trochę mgławicy czy galaktyki przy stosunkowo krótkiej ekspozycji. Bartolini kiedyś testował jakiegoś Wateca przemysłowego i całkiem nieźle wyciągał DSy. Muszę się rozejrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

     Urządzenie ciekawe. Na pewno przydatne na pokazy astronomiczne. Ustawiamy np. na M31 obraz się tworzy, w tym czasie trochę opowiadamy,  kilka minut później wszyscy zobaczą w okularze coś konkretnego a nie ulotną mgiełkę. Możemy iść dalej. Po co patrzeć w okular, trochę kabelka i mamy na monitorze w domu albo na jakiejś ciemnej miejscówce siedzimy w samochodzie.

Jak jest z rozdzielczością, tu decydują te 4,5 cala? A planety?

  To trochę jak z wprowadzeniem fotografii cyfrowej. Na kliszy robiło nie wielu. Dziś zdjęcie może zrobić każdy.

   Mam nadzieję że zwykły sprzęt zostanie i będzie nadal można odkrywać własnym okiem niuanse przytoczonej wcześnie M31. A jak braknie zasilania to i tak durny TS152/900 będzie górą.:D

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.07.2017 o 13:56, Lysy napisał:

Mam nawetr patent na znacznie tańsze rozwiązanie - kolorowy webcam, monitor i rura od odkurzacza przez którą na tenże monitor

 

Ehhh, gdyby HAMAL był wizualowcem, mielibyśmy już taki prototyp i to bez potrzeby użycia webcama i monitora ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Cztery lata później ...
Idea teleskopu cyfrowego (smart-skopu) została zrealizowana przez firmę Unistellar w postaci dwóch modeli
-) eVscope 2
-) eQuinox. 
Bazą jest ten sam sprzęt (teleskop o aperturze 11,4 cm F/4, montaż azymutalny z pełnym napędem). Dodatkowo eVscope 2 posiada okular cyfrowy i większą kolorową matrycę CMOS.

 

Aktualnie około 5000 użytkowników korzysta z tego sprzętu:
Świat

AP_Unistellar_Swiat.thumb.png.b4c5334e7928e241c944e99ed6d44dab.png
Europa (w tym 6 teleskopów w Polsce - przyznać się kto to ma i jakie są wrażenia z obserwacji ... :) )

AP_Unistellar_Europa.png.e930d8caa0b32a3e3fd0e18a36e6bb17.png
Źródło: aktualna mapka sieci teleskopów Unistellar: https://unistellaroptics.com/community-map/

 

 

Może rzeczywiście te teleskopy zrewolucjonizują amatorskie obserwacje nieba (podziwianie obiektów + koordynowane obserwacje naukowe) ???
Moim zdaniem te teleskopy mają szansę zdobyć rynek miłośniczych obserwacji ponieważ:

 

1. Są bardzo proste w obsłudze
Te smartskopy są gotowe do natychmiastowego użycia po zainstalowaniu aplikacji Unistellar Apps na smartfonie lub tablecie. Są zawieszone na montażu azymutalnym i przed obserwacjami zawsze jest wymagane tylko wypoziomowanie statywu oraz ustawienie ostrości teleskopu za pomocą maski Bahtionowa (+ czasami kolimacja teleskopu). Smartskop automatycznie znajdzie Gwiazdę Polarną lub każdy inny obiekt na niebie. W aplikacji „Unistellar Apps” musi być włączona lokalizacja (GPS) oraz sieć bezprzewodowa Wi-Fi.

 

2. Pozwalają na obserwacje obiektów obiektów o jasności około 16 mag w centrum miasta przy aperturze lustra głównego zaledwie 11,4 cm.
To jest tak, jakby z teleskopu o aperturze mniej więcej 10cm zrobić "potwora" o prawie metrowym lustrze.
Trick polega na wymianie elementu zbierającego światło z ludzkiego oka na kolorową matrycę CMOS, możliwe jest dostrzeżenie ciał niebieskich nawet 100 razy słabszych niż to wynika z zasięgu obserwacji wizualnych - nawet z zanieczyszczonych światłem miastach (użyta technika filtrowania łuny świetlnej miasta).
Oszacowanie zasięgu - patrz --> https://help.unistellar.com/hc/en-us/articles/360012555733-100-times-more-powerful-than-a-standard-telescope-Really-

 

3. Dzięki pełnej automatyce i digitalizacji jest to znakomity sprzęt do pokazów nieba.
Wreszcie można zobaczyć mgławice w kolorze.
Maraton Messiera to można wykonać w trybie ekspresowym.
Do jednego teleskopu eVscope2/eQuinox można podłączyć po Wi-Fi do 10 smartfonów i wyświetlaczu w kolorze "oglądać" niebo.

 

4. Dobrze koordynowane naukowe kampanie obserwacyjne w sieci Unistellar (tranzyty egzoplanet, zakrycia gwiazd przez asteroidy, astrometria i wyznaczanie kształtu niebezpiecznych dla Ziemi asteriod).
Cały czas coś się dzieje w sieci Unistellar - szczegóły na blogu firmowym -> https://unistellaroptics.com/blog-2/
Zdjęcia zrobione podczas obserwacji naukowych można przesłać na serwer, gdzie zajmują się nimi zawodowi astronomowie.
Otwierają nowe możliwości badań naukowych np. kampanie obserwacyjne samego zjawiska przez „łańcuszek” obserwatorów na całej Ziemi. Np. ostatnio zakończyła się akcja obserwacji tranzytu egzoplanety Kepler-167e, która trwała aż ~16 godzin, a dany obserwator mógł lokalnie obserwować to zjawisko tylko przez maksymalnie ~3 godziny. 

 

5. Wygodny sprzęt przenośny (kompaktowy plecak 9kg + zasilanie akumulatorowe na 10-12 godzin).

 

6. Na razie niezbadane są możliwości użycia tego sprzętu do innych rodzajów rodzajów nukowych obserwacji astronomicznych z użyciem kolorowej matrycy CMOS, np. fotometria gwiazd zmiennych, odkrywanie nowych/supernowy (... Japończycy kupili kilkast smartskopów, a oni tradycyjnie zajmują się tego typu obserwacjami - może m.in. w tym celu ?).

 

7. I na koniec - umożliwiają natychmiastowy start w dziedzinę astrofotografii estetycznej. W zależności od potrzeb, w kolejnym kroku można się przenieść na większe apertury, lepsze kamery / filtry / montaże. Ale można również pozostać na stałe przy tym bardzo mobilnym i uniwersalnym zestawie.

 

Główny minus - cena: eVscope2–4199$, eQuinox–2999$. Niestety jest to drogi sprzęt, jak na kieszeń przeciętnego polskiego miłośnika astronomii. Ale może to być ciekawa opcja dla instytucji zajmujących się popularyzacją astronomii oraz szkół. Za tą kwotę otrzymujemy instrument gotowy do natychmiastowego użycia nawet pod niebem zaświetlonym łunami miasta wraz z możliwością uczestnictwa w naukowych projektach obserwacyjnych prowadzonych przez zawodowych astronomów.

 

Strona domowa projektu Unistellar: https://unistellaroptics.com/


Więcej informacji zebrałem tutaj:
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/smart-skop-wlacz-i-podziwiaj-niebo-lub-rob-obserwacje-naukowe

 

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, że:

- mała średnica zwierciadła

- niewymienność okularów 

- brak możliwości założenia czegokolwiek w miejsce okularów

- brak możliwości założenia tego cuda na dobry paralaktyk....

 

.....w zasadzie skreślają to „cudo” z opcji zakupowych zdecydowanej większości amatorów; szczególnie przy tej cenie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Po przeczytaniu wszystkiego, zacząłem się rozglądać i znalazłem ciekawą recenzję, a pod nią też ciekawą dyskusję. Po angielsku, ale warto spróbować.

https://petapixel.com/2021/11/16/unistellar-evscope-2-telescope-review-fun-but-lacks-image-quality/

 

Dla mnie cena zaporowa, ale myśl o kupnie pojawiła się, zwłaszcza po przeczytaniu w komentarzach, wypowiedzi doświadczonych obserwatorów, którzy chwalili zdjęcia zrobione przez recenzenta, mnie się też podobały.

swnw

Edytowane przez swnw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.