Skocz do zawartości

LVI smart guider 2


Bartosz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy ktoś ma lub miał LVI smart guider 2?

Kupiłem to "coś" jakiś czas temu, ale przyszedł czas na testy (jak jest pogoda :) ).

Jak podłączam do EQ6 działa bez zastrzeżeń (guiding w dwóch osiach).

Ale ze SW Adventurer (guidowanie w jednej osi) jest problem. Zanim opiszę w czym jest problem, to czy ktoś coś? W temacie guidingu w jednej osi.

Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wybieram ST4 i one axis guiding.

Według opisu w instrukcji - dokładnie tylko jeden akapit :) , po wybraniu tej opcji powinien przejść w specjalny tryb guidowania jednej osi (warunek, że dłuższa oś sensora musi być równoległa do płaszczyzny RA).

Oczywiście najpierw znajduję gwiazdę wyostrzam, zamieniam obiektyw na kamerę i mam gwiazdę ostrą w centrum i... .

No i du.a. Coś niby sie dziej, ale wychodzą kreski a nie punkty. Czy coś robię nie tak?

Nie wiem, szukam po innych forach (PL i zagranicznych), może ktoś odpowie, może coś znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm

sprawdz czy to efekt wynikły z braku guidingu czy z nieprawidłowego ustawienia na biegun -  w tym celu uzyskane ekspozycje zestackuj w
DSS opcją "maximum" i "no alignment." jeśli  zobaczysz gwiazdy w kształcie kresek -  to raczej zle biegun. Jesli gwiazdki będą nieznacznie tylko wydłuzone w stosunku do pojedynczej ekspozycji, albo bedą przypominały cos w rodzaju wężyka - to nie guiduje.

Edytowane przez calla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na polarną ustawiam dobrze, mam w tym wprawę i 50 mm ciągnie bez problemu. Chodzi mi o dłuższe ogniskowe. :) (gdzieś na Forum znajdziesz moje foty).

Nie muszę stakować - 200 mm pojechało, że kreski widzę w RA (prawo-lewo), aż mnie krew zalewa :)

No a na dokładkę dzisiaj znowu pada deszcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do 200 mm musisz 4x dokładniej ustawic. Sprawdź wynik stackowania to ci powie czy guiding w ogóle działa . Jakie długie ekspozycje? jakie długie gwiazdki? Jak nie będzie działał, to trzeba sprawdzic elektronikę chyba - czy na wtyku st4 pojawiają się odpowiednie sygnały

Edytowane przez calla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na St4 powinny być dobre sygnały bo EQ6 działa z SW 80ED :), oczywiście to inna klasa niż SW Adv. Kabel "prześwietliłem".

Być może w SW Adv jest jakiś zimny lut, czy jak to się zwie ;)

Jak będzie pogoda to będę sprawdzał, do skutku.

Sugestie mile widziane. Może ktoś już działał w tym temacie i chce się podzielić wiedzą :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, calla napisał:

Sprawdz stack, to się dowiemy może czy próbuje guidować. ponoć kable st4 bywają rózne

https://stargazerslounge.com/topic/206852-st4-guide-cables-different-types/

Dlaczego ma sprawdzić stack w ocenie prowadzenia? 

Przecież to się robi na pojedynczych klatkach. 

Jak pojedyncze będą ok to i stack będzie ok. 

Gwiazdy na stacku sa juz "usrednione" i często małe problemy z prowadzeniem za zamazywane w czasie stackowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stackujemy na maximum, wtedy widać całą drogę jaką gwiazda przebyła podczas sesji. Można wtedy odróżnić systematyczny błąd prowadzenia wynikający np ze złej prędkości silnika lub złego ustawienia bieguna od błedu periodycznego. Nie jest to mega dokładne, ale nie trzeba nic dorabiać, tylko złożyć stack.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.