Skocz do zawartości

C/2017 O1


Rekomendowane odpowiedzi

To bardzo ciekawa kometa - aż dziw bierze, że została odkryta tak późno. Jej jasność wizualna to już teraz jest około 10mag. U nas świeci ona jeszcze bardzo nisko o świcie (na pograniczu Wieloryba i Erydana), więc jeszcze jest trudnym obiektem, ale z dnia na dzień będzie tylko lepiej.

Początkiem sierpnia pod koniec nocy astronomicznej będzie już (na południu Polski) wznosić się kilkanaście stopni nad horyzontem i w dobrych warunkach powinna być widoczna w niedużych teleskopach. Od września do grudnia będzie ją można prawdopodobnie obserwować lornetką 10x50, a warunki do jej obserwacji będą doskonałe. Najpierw będzie świecić w Byku, później w Perseuszu i Żyrafie, a jej jasność w październiku może być bliska 7mag.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotrek Guzik napisał:

Początkiem sierpnia pod koniec nocy astronomicznej będzie już (na południu Polski) wznosić się kilkanaście stopni nad horyzontem i w dobrych warunkach powinna być widoczna w niedużych teleskopach. Od września do grudnia będzie ją można prawdopodobnie obserwować lornetką 10x50, a warunki do jej obserwacji będą doskonałe. Najpierw będzie świecić w Byku, później w Perseuszu i Żyrafie, a jej jasność w październiku może być bliska 7mag.

Wspaniałe wiadomości przynosisz! W połowie sierpnia będę pod Lubomirem, więc będzie szansa zobaczyć ją w całej krasie :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bright Comet Discovered by the All Sky Automated Survey for SuperNovae

http://www.astronomerstelegram.org/?read=10597

 

Nagłe pojaśnienie komety może też oznaczać że szybko też straci na jasności.

Swoją drogą bardzo ciekawe odkrycie.

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ z niewiadomego powodu IAU ma problem z wcześniej zaakceptowanym skrótem projektu :D

 

Cytuj

We note that the IAU has named this comet Comet C/2017 O1 and so far has not accepted the discovery group name for this comet even though the survey's acronym has been approved by the IAU and its name follows their conventions. Furthermore, at the time of this ATel, the IAU has stripped all information about this comet's discoverers from the Comet's web page. We believe that refusing to give discovery credit and name significantly oversteps the IAU's Division F Working Group on Small Body Nomenclature (SBN) responsibilities. We encourage all to use the original name (Comet ASASSN1) when referring to this comet.

http://www.astronomerstelegram.org/?read=10597

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy noce temu widzieliśmy ją z Kraterem z Koskowej Góry. Niebo było dość ciemne (SQM-L: 21.1). Kometa była dość oczywista w 33 cm teleskopie, choć było w nim widać raczej tylko jej centralną część. Co ciekawe, nie sprawiała też większych problemów w lornecie 25x100, w której miała znacznie większy rozmiar kątowy. Jej jasność oceniłem na 10.2 mag, a średnicę na 5'.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Powtórzę to co na sasiednim forum:

Obecnie pełnia Księżyca, więc nie ma co narzekać na pogodę. I tak trzeba poczekać kilka dni. 9.10 Księżyc wschodzi o 20:37, więc można na nią zapolować po 20:00 do wschodu Księżyca. Z dnia na dzień będzie coraz lepiej, bo łysy wschodzi coraz później, a kometa C/2017 O1 jest widoczna całą noc (najlepiej nad ranem, bo jest najwyżej nad horyzontem). Serdecznie zachęcam do obserwacji i wyznaczania jej parametrów, takich jak jasność, średnica głowy i stopień kondensacji (DC).

Jej jasność, to nie >12 mag jak pokazuje powyższe zdjęcie, tylko ciut ponad 9 mag! Czas wietrzyć lornetki i teleskopy :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, a właściwie dzisiaj, w krótkim okienku pogodowym (0:00-1:00) próbowałem ją zobaczyć w 12" Newtonie, ale miasto Lublin  nie pozwalało na to. Zrobiłem natomiast zdjęcie, bo na pojedynczych klatkach już była widoczna. Zdjęcie ukazuje 15 minutową drogę komety na tle gwiazd, ale składa się z 18x20s. wybranych klatek.

SW 12", Dobson Goto, Nikon D3100, 18x20s., ISO 3200.

Zamieszczam też próbę złożenia na gwiazdy.

C_2017_O1_Asassn_warkocz.jpg

 

 

C_2017_O1_Asassn.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Widziałem ją w czwartek (12 październik) z Warszawy (boczna dzielnica - Rembertów, w miarę dobry północny wschód), posługując się lornetką SM 15x70. Choć kometa była ledwie widoczna, jawiąc się dosłownie w ułamkach sekund - miałem mimo wszystko wrażenie jej lekko podłużnego kształtu, a nie patrzyłem wcześniej na Wasze zdjęcia. Chyba więc dostrzegłem jasną część warkocza."

Niestety pomyliłem kometę z jedną ze słabych gwiazd. Potwierdziły to 2 kolejne sesje, w czasie których lornetą 15x10 nie udało mi się dostrzec nic z komety (a tym bardziej jej szczegółu)  - pomimo osiągalnych gwiazd 9-10 mag. Najsłabsze komety, jakie WYRAŹNIE widziałem z przedmieść Warszawy (również w lornetce) miały około 7 magnitudo.  

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.