Jump to content

Recommended Posts

Cześć, w związku z planowana zmianą teleskopu na oczko jaśniejszy, chciałbym się poradzić, jak powinienem podejść do kolimacji.

Wszystkie newtony jaki "obmacałem" I w które włożyłem swoj kolimator, cierpiały na tę sama przypadłość. Jak nacisnałem na kolimator z siłą kilkuset gramów, znacznik lasera uciekał z dziurki bez względu na dociśnięcie każdego z testowanych wyciągów (Dual speed Crayford, GSO Monorali, SW  Monorali). Czy zatem powinienem kolimację przeprowadzić z zawieszonym na kolimatorze obciażeniem odpowiadającym wadze kamery z akcesoriami  i w pozycji w której najczęściej fotografuję? Wyciąg mam w osi DEC, żeby wyważenie całości było wiarygodne z każdym położeniu. Tubka jeszcze nie kupiona ale w planie albo GSO 150/600 M-LRN albo 200/800 od SW (baflowana, również z wyciągiem Monorali ale nie karbonowa)

 

Pytanie jest do posiadaczy wszystkich Newtonów, nie tylko F4.

Pozdrawiam

Piotr

Edited by Kirien

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mam F4, ale jeżeli pod obciążeniem z jednej strony kolimacja ucieka to będzie również uciekać pod obciążeniem z drugiej... Tyle że w przeciwną stronę... Darowałbym sobie na starcie blaszane newtony o takiej światłosile (zmiany temperatury). Te crayfordy  również bym odpuścił i kupił Baader Steeltrack lub coś z rack & pinion. Niestety całkowicie zmieni to budżet, ale ma niewątpliwą zaletę: ma szanse zadziałać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobiście odradzam zakup f4. Tolerancje dla błędów będą dużo mniejsze. Zamiast walczyć z kolimacją lepiej robić zdjęcia. Średnica jest ważniejsza niż światłosiła. W swoim teleskopie f5.26 mam Baader Steel Track. Próbowałem z lustrzanką oraz z lekką kamerką + koło filtrowe - kolimację trzyma w każdej pozycji. Na minus "ciemniejszego teleskopu" dłuższa rura, więc momenty większe ale EQ6 da radę. Wyważenie w Newtonie jest istotne nie tylko w osiach RA, DEC ale i względem osi teleskopu. 

Edited by rambro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok - przewidzialem te odpowiedzi wiec doprecyzuje - nie interesuje mnie astrofoto estetyczne - ma to byc świadomy wybor I taki jest bo F4 jest mi potrzebne w celach naukowych bardziej niż idealnie okrągłych gwiazd w polu FF lub APSC bo I tak mam chip 10x7mm w moim atiku.

Pomijając wiec kwestie idealnych gwiazdek, interesuje mnie środek pola, ale musi być w miarę przyzwoity, żeby fotometria I spektroskopia miała jakies podstawy bytu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sztuka mówi, żeby kolimować w pozycji teleskopu w której będzie się focić - to ideał. Możesz do tego dodać ustawienie wyciągu również mniej więcej w punkcie ostrości oraz obciążenie go przybliżonym ciężarem kamery - powinno zdać egzamin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro zamierzasz robić fotometrię to dokładna kolimacja nie jest tu niezbędna (o spektroskopii się nie wypowiadam), więc niepotrzebnie się stresujesz. W fotometrii nawet zalecane jest rozogniskowanie gwiazd do FWHM nie mniej niż 3 pixele więc lekka deformacja obrazu gwiazd przez rozkolimowanie nie pogorszy wyników. Tym bardziej, że używasz malutkiego sensora. No i oczywiście zapomnij o stosowaniu korektora. Ja przez długi czas stosowałem do fotometrii blaszanego Newtona SW z najtańszym wyciągiem, potem zmieniłem no nieco lepszy sprzęt i w żadnym wypadku nie wpłynęło to na dokładność pomiaru. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.