Skocz do zawartości

DIY - Kamera All Sky na bazie ZWO


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Dodalbym do tego terminarz w cron, by zdjecia wykonywane byly jedynie w nocy. Ewentualnie czujnik zachmurzenia.

https://indiduino.wordpress.com/2013/02/02/meteostation/

Przy pomocy skryptow BASH mozna nawet zautomatyzowac wykonywanie time-lapse po kazdej sesji ;-)

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

(...) A może już coś takiego zrobiliście?

Zbudowałem swoją kamerkę Allsky (i dwie inne dla kolegów), ale na bazie komponentów z trochę innej, dużo niższej półki cenowej (koszt całości - około 250 zł). Nie ZWO ASI, więc przepraszam Cię Adam, że to trochę kontra Twoich interesów, ale sam zapytałeś ;) Z efektu jestem jednak bardzo zadowolony. Użytkuję ją non-stop przez 1,5 roku. Mam ciągły podgląd stanu nieba podczas sesji poszukiwań supernowych.

 

allsky.jpg.43904fe713e2bc9589364548a0e20c5e.jpg

 

allsky6.jpg.b43fcf1d2273be84daea36adfd86cfc1.jpg

 

allsky1.jpg.c063e32fef0af069d1b981c54f81b539.jpg

 

allsky7.jpg.3a17d8ac38dc681aa2a47b5bce11b2d1.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 25.07.2017 o 17:48, Jagho napisał:

ale na bazie komponentów z trochę innej, dużo niższej półki cenowej (koszt całości - około 250 zł)

@Jagho powiedz proszę jakiej kamery użyłeś u siebie. Właśnie myślę o zbudowaniu czegoś takiego dla siebie za niski pieniądze. I skąd brałeś kopułki? 

To jest podłączone pod Windowsa czy raspberry? Jaki masz czas exp i jak ciemne niebo? 

Z góry dzięki za odpowiedź, wiem że mino trochę czasu od tego postu :)

 

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do budowy AllSky użyłem nie gotowych kamer, ale samych modułów PCB z sensorami Sony IMX225 oraz IMX322. Kopułki z ALi lub eBay. Piszę w liczbie mnogiej, bo zrobiłem 3 takie kamery - 1 dla siebie oraz 2 dla innych kolegów. 

Mateusz. Ani Windows, ani inny system tylko rejestrator kamer GISE podłączony do sieci LAN. Czas ekspozycji około 1 sekunda.

Adam. Tak, kopułka jest oczywiście podgrzewana. W naszych warunkach brak podgrzewania czyni ją właściwie bezużyteczną, sprawdziłem to kilka razy wyłączając testowo grzanie. Dużo szczegółów technicznych znajdziecie w tym wątku.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, teraz połączyłem fakty :) Muszę sobie odświeżyć tamten wątek.

Czy "dzisiejsze" przeglądarki nie mają problemów z obsługą stronki rejestratora Gise? Chodzi mi o to, czy nie stosuje on jakiś archaicznych technologii, które są blokowane. On jest rozwijamy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, MateuszW napisał:

O widzisz, teraz połączyłem fakty :) Muszę sobie odświeżyć tamten wątek.

Czy "dzisiejsze" przeglądarki nie mają problemów z obsługą stronki rejestratora Gise? Chodzi mi o to, czy nie stosuje on jakiś archaicznych technologii, które są blokowane. On jest rozwijamy?

Mam inny brand i model rejestratora (zapewne robione przez tego samego Chińczyka), ale oprogramowanie jak widzę jest to samo - i można na kompie oglądać tylko przez IE, w Chromie nie działa wtyczka, która jest potrzebna do szczęścia. W Operze, z tego co czytam, też nie działa.

Można też podłączyć jakiś monitor bezpośrednio do rejestratora.

 

Edit: można też zainstalować sobie do Chrome'a taki dodatek o nazwie "IE Tab" - i wtedy będzie działać.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW Tak, obsługa GISE przez przeglądarki była zawsze problematyczna. Niby udało mi się to kiedyś uruchomić, ale chodziło to jakoś kulawo i odpuściłem. Jest natomiast dużo dedykowanego softu obsługującego rejestratory, na wiele platform z wieloma możliwościami, np. udostępnienia kamer do netu (z dostępem prywatnym albo publicznym, jak wolisz). Tak więc obraz ze swojej kamerki możesz mieć w każdym miejscu na świecie, ze smartfona z dostępem do internetu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Też coś takiego będę robił, ale pójdę łatwiejszą ścieżką - wrzucimy Raspberry Pi (webserver na Flasku z API) + ZWO ASI120MM. 

@Jazz już kupił kopułę i rurę :D Ciekawe, co nam z tego wyniknie.

Też początkowo myślałem o tym rozwiązaniu, nawet znalazłem niezależnie link z Twojego pierwszego postu :) Jednak rozwiązanie Jagho powinno być tańsze, a funkcjonalność chyba podobna (na Raspberry trzeba by ten soft od gościa pozmieniać, żeby dało się jakoś oglądać obraz na żywo, a nie tylko zapisywał pliki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Też coś takiego będę robił, ale pójdę łatwiejszą ścieżką - wrzucimy Raspberry Pi (webserver na Flasku z API) + ZWO ASI120MM. 

@Jazz już kupił kopułę i rurę :D Ciekawe, co nam z tego wyniknie.

Poza kopułką mamy jeszcze grzałkę do niej - bez niej mógłby być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MateuszW napisał:

Też początkowo myślałem o tym rozwiązaniu, nawet znalazłem niezależnie link z Twojego pierwszego postu :) Jednak rozwiązanie Jagho powinno być tańsze, a funkcjonalność chyba podobna (na Raspberry trzeba by ten soft od gościa pozmieniać, żeby dało się jakoś oglądać obraz na żywo, a nie tylko zapisywał pliki).

Ja to sobie napiszę w Pythonie, bo na tym raspPI chcę mieć tylko API do zrzucania on-demand obrazu + odczyt archiwalnych shotów. A reszta na serwerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, sidiouss napisał:

Ja zacząłem robić Allsky na PiZero - działało w miarę płynnie, a koszt względem pełnoprawnego Raspberry Pi dużo mniejszy - to tak w ramach dygresji :)

I to jest myśl! Kupując najtańszą kamerę T7 za 330 zł i PiZero zamykam się w 400 zł. Gdyby była jakaś godna kamerka z USB za 100-200 zł...

Na PiZero jest taki sam system, jak zwykłe Raspberry? Ten kod przytoczony powyżej powinien ruszyć? Jakiego Ty użyłeś softu i jakiej kamerki? Zacząłeś robić, ale nie skończyłeś? :)

Jak ogarnąłeś kwestię łączności - wersja z Wifi, czy jakaś karta ethernet na USB? Jeśli wifi to jak z zasiegiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

I to jest myśl! Kupując najtańszą kamerę T7 za 330 zł i PiZero zamykam się w 400 zł. Gdyby była jakaś godna kamerka z USB za 100-200 zł...

Na PiZero jest taki sam system, jak zwykłe Raspberry? Ten kod przytoczony powyżej powinien ruszyć? Jakiego Ty użyłeś softu i jakiej kamerki? Zacząłeś robić, ale nie skończyłeś? :)

Jak ogarnąłeś kwestię łączności - wersja z Wifi, czy jakaś karta ethernet na USB? Jeśli wifi to jak z zasiegiem?

Kamera T7C, kod z linku Adama z pierwszego postu :) zrobiłem na wifi, całość miała być u mnie na balkonie, więc miałem do routera jakieś 4m ;) zacząłem robić, mianowicie poskładałem, skompilowałem kod, a potem oczywiście jakis nowy projekt zajął głowę, PiZero poszło do innego projektu i kamerka leży ;) a nawet kupiłem atrapę kamery CCTV żeby wyjąć z niej kopułkę :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, RadekK napisał:

Tylko po co, skoro ktoś już to zrobił

Jak to po co? W celach edukacyjnych i dobrej zabawy :)

 

9 godzin temu, MateuszW napisał:

I to jest myśl! Kupując najtańszą kamerę T7 za 330 zł i PiZero zamykam się w 400 zł. Gdyby była jakaś godna kamerka z USB za 100-200 zł...

Na PiZero jest taki sam system, jak zwykłe Raspberry? Ten kod przytoczony powyżej powinien ruszyć? Jakiego Ty użyłeś softu i jakiej kamerki? Zacząłeś robić, ale nie skończyłeś? :)

Jak ogarnąłeś kwestię łączności - wersja z Wifi, czy jakaś karta ethernet na USB? Jeśli wifi to jak z zasiegiem?

A PiZero uciągnie taki temat? W sumie ciekawe... aż chyba sprawdzę, bo mam też i ją na podorędziu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo więcej się nauczysz pracując z tymi źródłami, modyfikując je i dodając nowe funkcjonalności ;-)

A PiZero uciągnie. Działa na nim zwykły Raspbian. Ograniczenie to ilość RAM i pojemność karty microSD... to drugie można zastąpić dyskiem SSD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To działa :)

Uruchomiłem na razie testowo kamerkę allsky na bazie softu powyżej. Działa to na PiZero i ASI290. Instalacja bezproblemowa, obsługa intuicyjna. Nawet zdołałem już coś pozmieniać w kodzie pod swoje potrzeby. Bardzo polecam to rozwiązanie, jest zrobione praktycznie wszystko co by można było chcieć. Na razie odpaliłem na sucho na balkonie, bez żadnej obudowy.

image.thumb.png.40dced40d9198ffbfd3a5b755b68404d.png

Widać mnóstwo chmur, ale Księżyc jest w dziurze :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.