Skocz do zawartości

Wyciag do SW ED80


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję czegoś na podmiane oryginalnego wyciagu z edka. 

Ten który mam slizga się w pionie pod obciążeniem 1,9kg. 

Z chęcią kupiłbym cos R&P bez napędu, ale w chociażby DO widzę tylko taki z płaska bieżnia. 

http://deltaoptical.pl/wyciag-okularowy-delta-optical-gso-m-lra-2-linear-bearing-do-refraktorow-96mm,d2364.html

 

Prosze o jakieś podpowiedź i sugestie. 

Może ten z linka będze jednak ok? 

 

Tuby jeszcze dokładnie nie mierzylem, ale wydaje mi się ze średnica to 96mm.

 

Pozdro 

T. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem ten problem w ED-ku 120. Rozważałem zakup R&P w TS-ie, ale finansowo wyglądało słabo. Problem poślizgu rozwiązałem inaczej (tylko się nie śmiej). W pasmanterii za 1.80 zł kupiłem gumę do majtek i zrobiłem pętlę zaczepioną za pierścienie mocujące tubę tak, że podtrzymuje od dołu kamerę. Totalna prowizorka, ale w 100% wyeliminowałem poślizg. Polecam to rozwiązanie do czasu, nim nie znajdziesz porządnego wyciągu.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Grzędziel napisał:

Też miałem ten problem w ED-ku 120. Rozważałem zakup R&P w TS-ie, ale finansowo wyglądało słabo. Problem poślizgu rozwiązałem inaczej (tylko się nie śmiej). W pasmanterii za 1.80 zł kupiłem gumę do majtek i zrobiłem pętlę zaczepioną za pierścienie mocujące tubę tak, że podtrzymuje od dołu kamerę. Totalna prowizorka, ale w 100% wyeliminowałem poślizg. Polecam to rozwiązanie do czasu, nim nie znajdziesz porządnego wyciągu.

A czy istnieje wybór kolorów, czy musi być różowy?...:D 

Pytam, bo też znalazłem zastosowanie do tego wyrobu, tylko wolałbym czarny albo biały. (kurcze, ale dawno nie byłem w pasmanterii...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast gumki  :flirt: można użyć sprężyn naciągowych. Rozwiązanie bardziej eleganckie i chyba skuteczniejsze. Zakup  wyciągu R&P za ponad 1000zł do ED80 jest na granicy opłacalności, to już lepiej sprzedać EDka, dołożyć i kupić porządny tryplet z fabrycznym wyciągiem R&P http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3881_TS-Optics-PHOTOLINE-80mm-f-6-FPL53-Triplet-APO---2-5--RAP-Focuser.html. Ale wiadomo człowiek liczy każdą wydaną złotówkę, w tym przypadku każdą stówkę. Lekko nie jest 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam w swoim edku dokładnie ten wyciąg, działa super, tylko będziesz musiał ewentualnie dokonać drobnych przeróbek bo nie wkręcisz flattenera do niego. Ja w astrokraku to robiłem, zrobili mi na końcu gwint pod flattener, wkręcam jest elegancko, sztywno jak trzeba. Dorobiłem też stopkę pod szukacz bo nie ma też - polecam przydaje się. 

...z resztą chyba rozmawialiśmy o tym kiedyś już :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy miałem jeszcze poczciwego SW ED80 wymieniłem fabryczny wyciąg na Baader Steeltrack. Obecnie tej wersji już nie ma w handlu - zastąpiona została nowszą konstrukcją. Tamten wyciąg testowałem obciążony 4kg. Nie robiło to na nim żadnego wrażenia. Nowszej wersji nie miałem okazji testować jednak moim zdaniem nie powinna być gorsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.07.2017 o 09:43, Piotr4d napisał:

Zamiast gumki  :flirt: można użyć sprężyn naciągowych. Rozwiązanie bardziej eleganckie i chyba skuteczniejsze. Zakup  wyciągu R&P za ponad 1000zł do ED80 jest na granicy opłacalności, to już lepiej sprzedać EDka, dołożyć i kupić porządny tryplet z fabrycznym wyciągiem R&P http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3881_TS-Optics-PHOTOLINE-80mm-f-6-FPL53-Triplet-APO---2-5--RAP-Focuser.html. Ale wiadomo człowiek liczy każdą wydaną złotówkę, w tym przypadku każdą stówkę. Lekko nie jest 

Czy w nim potrzebny jest flattener? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuciłem 4 oringi spod korpusu mikrofokusera i wkręt M5 dł 6mm.

Jeszcze muszę sprawdzic,czy oś mikrofokusera,jest centrycznie z drugiej strony.

Jeżeli nie,to zamiast oringów cieńkie podkładki metalowe odpowiedniej grubosci.

Sprawdziłem i zamiast gumowych oringów,dałem po 3 podkładki 0,4 mm-0,5mm,pod każdą śrubkę.

2 oringi gumowe dałem pod 2 śrubki(na zewnątrz),obok śruby do regulacji docisku osi.Lekko dokręcic,po ustawieniu śruby dociskowej osi.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.