Skocz do zawartości

Jasna Gwiazda Nowa w Tarczy!


dja.obserwator

Rekomendowane odpowiedzi

Jak informuje "Centralne Biuro Astronomical Telegrams" w dniu dzisiejszym w południe o godzinie 12.19 UT,Japońscy obserwatorzy Koichi Nishiyama oraz Fujio Kabashima zgłosili możliwą gwiazdę nową o jasności 8.8 (V) mag w gwiazdozbiorze Tarcza na dwóch 40-s niefiltrowanych obrazach CCD, za pomocą aparatu cyfrowego FLI 09000 używając obiektywu 120 mm f / 4 o jasności granicznej 13.3 mag. Kilka minut później potwierdzono o godz, 12.50 UT,na 20-s niefiltrowanym obrazie CCD przy użyciu reflektora 0,50 mf / 6,8 + aparat FLI 1001E. Tymczasowe oznaczenie tej gwiazdy TCP J18314588-1418559. Współrzędne położenia obiektu RA 18 31 45.88, Dec -14 18 55.9

 

Teleskopy i Lornetki w dłoń puki jasna gwiazda nam świeci  :D Mapkę wygenerowałem już

TCP J18314588-1418559.png

TCP J18314588-1418559.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona jest znana od ponad dwóch tygodni i ciągle jaśnieje ;)

Za moment będę miał możliwość wycelowania w ten obiekt. Niestety, nie mam ze sobą prowadzenia i muszę zadowolić się stackiem robionym przez statyw (do 200ms na klatkę). Zabiorę ze sobą filtr V i spróbuję coś z tym zrobić :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem :D Zmiennych nie obserwuję, raczej komety, więc pomiar może być mało dokładny, a jasność jej dałem 9.0 mag.

Gwiazda po prawej (na godz. 3) ma 10 mag, ta poniżej i ciut w prawo 9.5, a te 2 słabe (na godz 4 i 5 od nowej) mają 11.1 mag

Dodaję dokładniejszą mapkę, gdzie szukać:

nowa.jpg.2f5e61766377d2b91de9d09bff8c8785.jpg

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem nie dawno z obserwacji i potwierdzam że udało mi się złapać tą nową gwiazdę o oznaczeniu TCP J18314588-1418559 i jej jasność oceniłem na 8.80 mag o około godz. 20.55 UT. Była na pewno jaśniejsza od gwiazdy katalogu Tycho 9.15 mag TYC 5702.2435-1 :)) Musiałem potwierdzić z mapki Cartes Du Ciel. Sprzętem się posłużyłem Lornetka Celestron 20x80 SkyMaster

Nowa tarcza.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa kadry z 2016 i 2017 tego samego fragmentu nieba, tym samym sprzętem.

Gdy tylko przeczytałem o nowej Nowej, nie tylko chciałem ją uwiecznić na fotografii, ale i porównać i z własnym wcześniejszym zdjęciem tego obszaru nieba.

Odkrywcą nie jestem, ale i tak bardzo cieszy

28.07.2017

Pentax K3 / Pentax M 50mm 1,7 @ 2,8
ISO 1600, 36 x 4 sek

 

 

 

 

Nova_05b-2_opis-tile.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu wczorajszym o 20.56 UT,dałem na 8.9 mag. Ta gwiazda ma oznaczenie ASASSN-17hx typu (N) i została odkryta 19 Czerwca 2017r. wtedy w czasie odkrycia jej jasność wynosiła V=14.8 mag!

 

Gwiazdy nowe to ciasne układy podwójne z okresami orbitalnymi od 0.05 do 230 dni. Jadnym ze składników tego układu jest gorący karzeł, który nieoczekiwanie w przedziale czasu od jednego do kilkudziesięciu lub kilkuset dni zwiększa swoją jasność w zakresie wizualnym o 7-19 magnitudo a następnie powraca stopniowo do swojej poprzedniej jasności w ciągu kilku miesięcy, lat, lub dziesięcioleci. Chłodny składnik może być olbrzymem, podolbrzymem, lub karłem typu widmowego K-M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu i mi się udało ją odnaleźć, na razie tylko stack 50% z 120 s, klatki po 1 s z kamerki planetarnej ASI224MC i SCT8", fotka zmniejszona do 50%:

 

597dae820274d_NowaSct.jpg.36f7e1560c340ad9497bfb2342593e80.jpg

 

W CdC mam tylko gwiazdy do 8 mag, więc tych słabszych w ogóle nie miałem, w odnalezieniu korzystałem ze Stellarium z kompletem dodatkowych katalogów gwiazd do 15 mag.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bajastro napisał:

W CdC mam tylko gwiazdy do 8 mag, więc tych słabszych w ogóle nie miałem, 

do 12 mag możesz pobrać katalog TYCHO 2,potem se rozpakujesz w zipie i se przesyłasz do katalogu (cat) https://sourceforge.net/projects/skychart/files/2-catalogs/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem zabrać Star Analysera i fociłem co popadło.

Z miasta nie dam rady, za nisko jest, uliczne lampy świecą mi prosto w teleskop. Gwiazda w zasadzie na granicy i moja kamera chyba nie da rady - za duży amp glow.

Dziś nie zdążę podjąć kolejnej próby, bo do Mielca zbliżają się chmury.

Szkoda, że ZWO wypuszcza takie niedopracowane modele, a potem jeszcze chce kasę za poprawki (wymiana płytki na nowszą wersję, która koryguje ten efekt dla czasów pow 1s).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.