Skocz do zawartości

Newton 150/750 problem


Holst

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów! 

 

Ponieważ to mój pierwszy post to mój krótki "życiorys" będzie zarazem opisem problemu z jakim aktualnie mam do czynienia.

 

Dawno, dawno temu z lat 20 kupiłem sobie swój pierwszy teleskop newtona marki Optisan 76700. Kto miał lub zetknął się z podobnym wie co to za sprzęt. W okularze ciemno, ciasno i trzęsie. I w tej nieszczęśliwej miłości przeżyliśmy razem 20 lat...

Od kilku dni jestem posiadaczem sky watcher 150/750 OTAW, który zamówiłem na teleskopy.pl i posadziłem na moncie AZ4. Przed zakupem czytałem wszystkie fora przez dobre 4 m-ce wahając się pomiędzy 120/600 i syntą a jeszcze kilkoma innymi modelami, ale zachęcony dobrymi opiniami oraz lepszą od dobsona mobilnością wybrałem tego newtona f/5.

 

Zacznę od zachwytów: montaż AZ4-bomba. Żadnych luzów, zacinań, można prowadzić go jednym palcem - po prostu ferrari wśród montażów az. To sprawiło, że poczułem się szczęśliwy jak wampir z Bytowa w sierocińcu.

 

Teraz łzy. Z braku pogody skierowałem w dzień teleskop na pobliskie drzewa (ale będące wystarczająco  daleko, by ostrzyć). Teleskop skolimowałem metodą Hamala, ale to była tylko drobna korekta tego, co zrobili w sklepie.

 

Używane okulary to:

- 2 calowy 28 mm erfle (?) dodany do tuby

- TMB 4,5 mm planetary

- SW WA 20 mm i 6 mm, ktore mialem juz wczesniej.

 

Pierwsze wrażenie spojrzenia w 2- calówkę: Bieda i nędza. Dziura od LW znika tylko przy podzianowskim dociśnięciu gały do ogumienia okularu. Obraz przy ruszaniu tubą "pływa" jak by teleskop był na dnie Wisły. Generalnie rozczarowanie okularem było bardzo duże. Nie wiem dlaczego dodaje się ten okular, skoro nie ma z niego żadnego pożytku.

 

Jadę dalej. TMB 4,5 mm planetary- żeby nie paść ofiarą nadmiernych wymagań zrobiłem porównanie na mojej eks. Najpierw spojrzenie przez mój optisan, potem SW. Pierwsza różnica - w nowym nabytku jest wyraźnie jaśniej - ot to nie ma wątpliwości, w końcu dwukrotność apertury. Ale mimo ciemnego jak ruska jesień obrazu ostrzenie jest lepsze w małym Newtonie f/9... W SW nie mogę złapać ostrości, a to jest  powiększenie tylko 167 razy.

Dalej SW WA 20 i 6 mm.  W obu okularach obraz był zdecydowanie najlepszy, ale nawet w nich cień LW nigdy do końca nie zanikał, nawet jeśli maksymalnie przybliżyłem oko, to przy zmianie położenia oka trochę przeszkadzał jako lekko widoczny czarny duch. Generalnie we wszystkich okularach zauważyłem problem z dokladną ostrością.

 

Wyprzedzając sugestie - tak, używam tanich okularów - to fakt, biję się w moje zgrabne piersi. Ale czy aż tak powinno być źle? W zabawkowym Newtonie łatwiej ustawić ostrość. We wszystkich okularach. Zastanawiam się, czy po przesiadce z długiego newtona nie padłem ofiarą wścieklizny jasnoświatłosilnej (w skrócie zamiast L4 jest f/5). Albo popełniam jakiś błąd, tylko w którym miejscu? Zastanawiam się, czy teleskopu nie odesłać i zamienić na jakiegoś dobsa, póki jeszcze nie minęło 14 dni.

 

Zaznaczam, że LW jest tu bardzo duże, ale nie spotkałem się na forach z opinią innych użytkowników, jakoby miało im to aż tak przeszkadzać.

 

Co o tym myślicie? Czy mieliście podobne historie? Jestem otwarty na wszelkie sugestie. 

 

Pozdrawiam :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś widoki z niego przed swoją kolimacją? Sam mam tego newtona i nie sprawia takich problemów. może w wyciąg masz włożony extender 2" (teka czarna tuba, jakieś 3-4 centymetry wysokości), którego używa się po podniesieniu lustra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sprawdzałem go przed kolimacją i nie było różnicy. Myślę, że to nie jest problem tej przedłużki, ponieważ jestem w stanie złapać ostrość i przy niej manipulować, ale nigdy nie ma przysłowiowej "żylety". Najbardziej jednak przeszkadza mi duszek na środku pola od LW, oraz pływająca ostrość w polu okularu - największa przy tym 28 mm.

IMG_20170726_233423.jpg

Edytowane przez Holst
Wstawiam fotkę z kolimatora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie to, bo tak jak napisałem - ostrość łapię, ale mniejsze szczegóły są jakby nie do zauważenia. Może to kwestia źle ustawionego lusterka wtórnego? Nawet próbowałem je ruszyć imbusem i krzyżakiem, ale śrubki są zamurowane na fest - nie da rady ich odkręcić.

Żeby coś wyjaśnić - ten problem z ostrością być może mylę z pojęciem kontrastu - a ten powinien być lepszy w nieświatłosilnych newtonach, więc może stąd ta różnica. Natomiast nurtuje mnie sprawa cienia LW w obrazie okularu. W Optisanie był zupełnie niezauważalny.

Mogę spytać jakich okularów używasz? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cień LW, który widzisz to kwestia źrenicy wyjściowej okularu i Twojej źrenicy w oku. Obserwując w dzień, źrenica oka jest mocno skurczona. Nie jest w stanie pokryć całego obrazu, który generuje okular źrenica wyjściowa). Im większa jest ta dysproporcja, tym bardziej widać cień LW. Niestety, długie okulary będą dawały taki efekt w dzień. W nocy, gdy Twoja źrenica się rozszerzy, efekt zniknie całkowicie.

 

To wszystko przy założeniu, że masz poprawną ostrość :) No ale z treści posta wnioskuję, że nie jesteś całkiem zielony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

17 minut temu, MateuszW napisał:

Cień LW, który widzisz to kwestia źrenicy wyjściowej okularu i Twojej źrenicy w oku. Obserwując w dzień, źrenica oka jest mocno skurczona. Nie jest w stanie pokryć całego obrazu, który generuje okular źrenica wyjściowa). Im większa jest ta dysproporcja, tym bardziej widać cień LW. Niestety, długie okulary będą dawały taki efekt w dzień. W nocy, gdy Twoja źrenica się rozszerzy, efekt zniknie całkowicie.

Dzięki za odpowiedź, to brzmi bardzo sensownie i wyjaśnia mi wszystko.

W sumie szkoda z tą obserwacją w dzień, bo czasem chciałem polukać samoloty.

Ale rozumiem, że to zjawisko związane jest również ze średnicą LW i np. W syncie 150/1200 albo 203/1200 będzie mniej widoczne? 

Zielony nie jestem, ale raczej żółtozielony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.