Skocz do zawartości

Libella w EQ3


Adm2

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka tygodni temu odkręciłem EQ3 od mojego statywu ze sklejki, bo olejem sklejkę smarowałem, EQ3 leżało sobie na boku przez ten czas.

Dzisiaj złożyłem to wszystko i chciałem wypoziomować, patrzę a w libelli EQ3 bąbelka nie ma....

Wygląda na to że tam w ogóle płynu nie ma.  Spotkał się ktoś z takim czymś?

I co teraz zrobić?

DSC_0374.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już ją wyjąłem. Nie sprawdzałem wcześniej jak to siedzi. Wyglądało na zalane jakąś żywicą od spodu, po " precyzyjnym ustawieniu poziomu"  :-)

Ale tylko kawałek gumy był w otwór wciśnięty a libella dość luźno siedzi w otworze , tylko do samej góry jest dociśnięta. Więc muszę nową o tej samej średnicy znaleźć.

Była pusta, tzn. bez płynu i pęknięcie jest z boku.  Nie wiem jak to się stało, bo montażem nie rzucam.

 

 

DSC_0376.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zupełnie nic się nie dzieje na forum od dłuższego czasu,  nie ma nic nowego do poczytania.

To ja coś napiszę :-)

 

Dostałem garść nowych libeli, większość tych które pokazywały to samo, na wypoziomowanym blacie  odsunąłem na bok i jedną z nich wsadziłem w otwór w EQ3 i docisnąłem ją tą okrągłą gumą do końca. W tym wypadku poziom blatu nie ma znaczenia, bo libela jest dociśnięta do górnej części otworu w montażu.

 

Nie pokazuje dobrego poziomu montażu, bo statyw musi przesadnie krzywo stać żeby dobry poziom pokazało. 

 

Czy jest jakiś sposób żeby montaż precyzyjnie wypoziomować i według tego ustawić  libellę pod odpowiednim kątem ?

 

To już wiem dlaczego nic się nie dzieje na forum. Bo miałem zaptaszkowane oglądanie tylko jednego wątku :-)

 

DSC_0416.JPG

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma możliwości wyregulowania tej libeliki w montażu, to raczej małe szanse są aby to zgrać razem ze statywem, najlepiej jak byś spróbował zaadoptować jakąś libelkę z regulacją. Ja w swoim NEQ6 dodatkowo dołożyłem libelkę pochodzącą z niwelatora PZO(precyzja wskazań).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dzięki. Jestem blisko doklejenia dodatkowej libelki.

Orion zaczął zaglądać mi do mieszkania i mnie trochę pobudziło żeby coś z tym zrobić.

Montaż stoi od kilku dni ustawiony na polarną i jak dziurka w chmurach się pojawi, to kładę się na koc i patrzę gdzie jest, o różnych porach w różne dni.  

Polarna ładnie się obraca po kole w lunetce biegunowej, dookoła NCP.

 

Ale zauważyłem że w takiej pozycji, górna płyta statywu, czyli spód montarzu, nie ma poziomu. 

Tzn. oś RA jest dobrze ustawiona w kierunku NCP, ale reszta montarzu może nie jest idealnie pionowo.

Czy to będzie miało jakiś wpływ na coś?   ...zanim libelkę przykleję. 

 

DSC_0409.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak pisze Krzysztof, weź sprawdzoną poziomicę, wypoziomuj statyw stawiając poziomicę pod różnymi kątami na obsadzie głowicy, wyreguluj abyś miał poziom niezależnie od kąta położenia poziomicy po czym załóż głowicę i w ten sposób wykalibruj libelkę. Zasadność ustawiania montażu na libelkę w polu zostawiam już Tobie, sporo osób tego nie robi bo nie ma takiej potrzeby, choć znam osoby, które poziomują.

 

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Wypoziomuję statyw i zacznę jeszcze raz.

Libelka jest mi potrzebna w kuchni, gdzie nie widzę polarnej,  bo z tamtąd naogół oglądam niebo.

Tak tylko myślę, że nawet jak by montaż był przykręcony poziomo do ściany, albo na suficie do góry nogami, aby oś RA była ustawiona na NCP, to też by działało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za OT ale czy mógłbyś ujawnić parę szczegółów na temat krokowców jakie tam zamontowałeś?
Jak je sterujesz? Jaki pasek w DEC itd?
Może jakieś fotki z bliska?

Myślę o przeróbce swojego wiernego 3-2, szukam inspiracji.. :)
Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, coy_coyote napisał:

Dokładnie jak pisze Krzysztof, weź sprawdzoną poziomicę, wypoziomuj statyw stawiając poziomicę pod różnymi kątami na obsadzie głowicy, wyreguluj abyś miał poziom niezależnie od kąta położenia poziomicy po czym załóż głowicę i w ten sposób wykalibruj libelkę. Zasadność ustawiania montażu na libelkę w polu zostawiam już Tobie, sporo osób tego nie robi bo nie ma takiej potrzeby, choć znam osoby, które poziomują.

 

I ja dokładnie tak kiedyś zrobiłem. :) Zalałem później klejem (zdaje się żelowym cyjanoakrylem) i poziom jest idealny.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie zrobię :-)

Odkręciłem montarz, wypoziomowałem statyw, ale lunetkę trochę przy tym przestawiłem, więc musiałem ją scentrować jeszcze raz.

Coś z nią jest nie tak. Zawsze patrzyłem na krzyżyk ncp i obracałem osią RA, ale teraz zauważyłem że krzyżyk patrzy w to samo miejsce podczas obracania RA, ale to co jest po bokach się rusza, tzn. widzę kawałek ramy okiennej która rusza się do środka i na zewnątrz podczas obracania.

 Czyli wychodzi na to że krzyżyk nie jest na środku lunetki biegunowej...

I w co tu wierzyć i jak to ustawić?

 

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.