Skocz do zawartości

Obserwacja samolotów, zdjęcia jaki sprzęt do 650 zł


janekjanek323

Rekomendowane odpowiedzi

Witam z góry przepraszam za błędy jeżeli takie popełnie korzystając z forum, jestem kompletnym amatorem, dlatego wszelkie wartości przy sprzętach nic mi nie mówią dlatego piszę z prośbą o pomoc przy wyborze sprzętu jako do fachowców. A mianowicie zależy mi głównie na sprzęcie do obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych. Chciałbym również robić zdjęcia tych samolotów. Oczywiście nie obraziłbym się jeżeli w nocy też co nieco można byłoby na niebie obejrzeć. Jak wiadomo z racji kapryśnej pogody chciałbym aby dany sprzęt nadawał się także do obserwacji odległych celów naziemnych, przyrody , bo gdyby liczyć tylko na ładną pogodę i czyste niebo mógłby się zakurzyć stojąc w kącie :) Znalazłem kilka opcji jednak chciałbym prosić o radę co się nadaję a co nie i o ewentualne propozycję od was. Zależy mi na sporym powiększeniu przy jednoczesnej dobrej jakości obrazu. Wszelkie pojęcia i parametry są mi obce. Budżet do 600 złotych z koncówką ewentualnie. A więc niewielki zapewne :

- Lornetka SkyMaster 25x70 http://deltaoptical.pl/lornetka-celestron-skymaster-25x70,d1841.html?gclid=Cj0KCQjwnubLBRC_ARIsAASsNNmWxUE2NTnZLpzAtG9nWONgZtqW4WpAWdJ3OVwQk_4Dcs3tHIZliiMaArDBEALw_wcB

- luneta http://teleskopy.pl/Luneta-Yukon-20-50x50-WA-+-futera³-teleskopy-1328.html

- luneta http://www.teleskopy.pl/Luneta-Celestron-C70-Mini-MAK-25-75x70-+-statyw-stołowy-+-pokrowiec-teleskopy-1510.html

-teleskop http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-90/900-AZ-3-teleskopy-1424.html

- tu ponad budżet trochę http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=3758&lunety=Teleskop_Levenhuk_SKYLINE_PRO_MAK_80_EQ-1

-http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=3395&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-130/650_DOBSON_kompatkowy_rozsuwany

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_87&products_id=3151&lunety=Teleskop_Celestron_PowerSeeker_80EQ_80/900

 

Nie mam pojęcia który montaż będzie odpowiedni oraz jak robić zdjęcia mam nadzieję, że ktoś mnie jakoś na prowadzi tym bardziej, że nie mam możliwości pójścia do sklepu z takimi artykułami ani nie mam kogoś w pobliżu posiadającego jakiś sprzęt w tej kategorii. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komfortowa obserwacja samolotów na przelotowej przez lornetkę zaczyna się od powiększenia 20x.

 

Jeśli chcesz robić zdjęcia to zależy na jakiej jakości tychże Ci zależy. Mój zestaw to teleskop 10"/1200mm, barlow TV Powermate 2x i body Pentaxa K-5. Moje zdjęcia (i nie tylko) możesz obejrzeć tutaj:

Synta 10 to już całkiem fajny Newton do obserwacji nocnego nieba. Jeśli masz ciemne niebo to wiele skarbów do odkrycia przed Tobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • janekjanek323 zmienił(a) tytuł na Obserwacja samolotów, zdjęcia jaki sprzęt do 650 zł
4 godziny temu, kjacek napisał:

10x50 to za mało na samoloty, dobson hymm... Nie wiem czy się nada, ciężko celować w taki szybki cel. 

A czym oprócz lornetek łatwo celować w tak szybki cel? ;)

Dobsony to bardzo popularny sprzęt w spottingu, wiec proponowałbym szukanie używek w okolicach podanego budżetu, np - https://www.olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-dobson-6-CID767-IDmmUbo.html#b3a4634e0a

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kjacek napisał:

 

10x50 to za mało na samoloty, dobson hymm... Nie wiem czy się nada, ciężko celować w taki szybki cel.

 

No jak taką lornetką nie jest się w stanie śledzić samolotu to w syncie zobaczysz tylko niebo.

Tak, syntę mam na dobsonie. Klasyczne 10" nieco zmodyfikowane w celu beztrzęsawkowego śledzenia maszyn.

 

54 minuty temu, janekjanek323 napisał:

Świetne zdjęcia, szacunek. Hmm nie mam pojęcia co będzie najlepsze nie chciałbym wydać pieniędzy, a później być zawiedziony.

To zależy na czym najbardziej Ci zależy.. Obserwacje? Lornetka min. 20x. Zdjęcia? Tu optymalna jest synta 10" plus barlow plus body lustrzanki. 6" jest za ciemne, 8" jest akceptowalne, 10" optymalne a 12" ciut za długa ogniskowa.   To tak z 10-letniego doświadczenia w tym hobby.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, miron_z napisał:

No jak taką lornetką nie jest się w stanie śledzić samolotu to w syncie zobaczysz tylko niebo.

Chodziło mi o powiększenie lornetki 10x50 :ermm:,  jest ono trochę małe jak do śledzenia samolotów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy coś z wymienionych na początku przeze mnie sprzętów się nadaje? Oczywiście rozumiem, że z racji doświadczenia i pracy na lepszym sprzęcie cięzko wypowiedzieć się obiektywnie o czymś dużo tańszym tym bardziej jeżeli się może nie miało styczności z tymi teleskopami , lornetkami czy lunetami w tym przedziale cenowym. Wiadomo jestem początkującą osobą w tym temacie więc liczę na coś tańszego, tak samo wolałbym coś nowego żebym nie kupił jakiegoś dziadostwa zniszczonego albo które za chwilę się popsuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pośród tylu modeli może jest coś co nadawałoby się do obserwacji samolotów i celów naziemnych, a przy okazji żeby dało się zrobić zdjęcie, rozumiem , że lornetką cięzko jest zrobić zdjęcie więc może jakiś niższy model teleskopu niż te Dobsony? chyba , że rzeczywiście nic się nie nadaję z posotałych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson to wcale nie jest zły pomysł. Mogłoby się zdawać, że newton na dobsonie jest w tym niewygodny, ale jest wręcz przeciwnie. W samoloty na przelotowej wysokości najczęściej trzeba celować w okolicach zenitu. Przy montażu paralaktycznym, czy azymutalnym na statywie i refraktorze czy katadioptryku trzeba klęczeć przy statywie i giąć kark. A to bardzo niewygodne. Przy takiej Syncie można sobie wygodnie usiąść na krześle, a usytuowanie wyciągu bardzo pomaga. A jak ktoś lubi stać, to może sobie dobsa postawić na jakimś podwyższeniu.
Jeśli by kolega jeszcze założył łożyska pomiędzy płytami w azymucie, to po małym treningu można gonić samoloty z wielkim powodzeniem.

@janekjanek323 musisz niestety iść na kompromis.
Wspomniana tutaj Synta 6" ma na tyle dużą ogniskową, że masz szanse na łapanie samolotów z detalami ich konstrukcji, ale jak wspomniał kolega wyżej będzie trochę ciemna przy fotografowaniu ich. Jeszcze bardziej, jak dołożysz soczewkę barlowa. Dobrze sprawdzi się natomiast podczas obserwacji nieba. Jednak już do obserwacji i fotografii krajobrazów czy przyrody to średnio, gdyż odwraca obraz góra-dół / prawo-lewo. Możesz sobie ewentualnie założyć soczewkę odwracającą, dającą obraz ziemski. Albo fotki obracać w jakimś programie graficznym.

Lornetki bym na Twoim miejscu odrzucił. Nie dlatego, że są złe, ale dlatego, że jak stwierdzisz, iż masz jednak za małe powiększenie do samolotów, to go sobie już nie zwiększysz. No i jak wspomniałeś raczej fotki przez lornetkę nie zrobisz.

Refraktory i teleskopy katadioptryczne (np. linkowany przez Ciebie Maksutov) mogą być niewygodne do Twoich celów. Dodatkowo będą trochę za ciemne do fotografii samolotów. Lepiej się sprawdzą przy obserwacji przyrody i nocnego nieba.

Niestety w Twoim budżecie może być ciężko osiągnąć dobre efekty i spełnić kryteria, jakie postawiłeś.
Synta 8" na dobsonie spełniłaby przynajmniej połowę Twoich kryteriów, ale niestety przekracza znacznie Twój budżet.
Jak widać sprawa nie jest łatwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, wimmer napisał:

Dobson to wcale nie jest zły pomysł. Mogłoby się zdawać, że newton na dobsonie jest w tym niewygodny, ale jest wręcz przeciwnie. W samoloty na przelotowej wysokości najczęściej trzeba celować w okolicach zenitu. Przy montażu paralaktycznym, czy azymutalnym na statywie i refraktorze czy katadioptryku trzeba klęczeć przy statywie i giąć kark. A to bardzo niewygodne. Przy takiej Syncie można sobie wygodnie usiąść na krześle, a usytuowanie wyciągu bardzo pomaga. A jak ktoś lubi stać, to może sobie dobsa postawić na jakimś podwyższeniu.
Jeśli by kolega jeszcze założył łożyska pomiędzy płytami w azymucie, to po małym treningu można gonić samoloty z wielkim powodzeniem.

@janekjanek323 musisz niestety iść na kompromis.
Wspomniana tutaj Synta 6" ma na tyle dużą ogniskową, że masz szanse na łapanie samolotów z detalami ich konstrukcji, ale jak wspomniał kolega wyżej będzie trochę ciemna przy fotografowaniu ich. Jeszcze bardziej, jak dołożysz soczewkę barlowa. Dobrze sprawdzi się natomiast podczas obserwacji nieba. Jednak już do obserwacji i fotografii krajobrazów czy przyrody to średnio, gdyż odwraca obraz góra-dół / prawo-lewo. Możesz sobie ewentualnie założyć soczewkę odwracającą, dającą obraz ziemski. Albo fotki obracać w jakimś programie graficznym.

Lornetki bym na Twoim miejscu odrzucił. Nie dlatego, że są złe, ale dlatego, że jak stwierdzisz, iż masz jednak za małe powiększenie do samolotów, to go sobie już nie zwiększysz. No i jak wspomniałeś raczej fotki przez lornetkę nie zrobisz.

Refraktory i teleskopy katadioptryczne (np. linkowany przez Ciebie Maksutov) mogą być niewygodne do Twoich celów. Dodatkowo będą trochę za ciemne do fotografii samolotów. Lepiej się sprawdzą przy obserwacji przyrody i nocnego nieba.

Niestety w Twoim budżecie może być ciężko osiągnąć dobre efekty i spełnić kryteria, jakie postawiłeś.
Synta 8" na dobsonie spełniłaby przynajmniej połowę Twoich kryteriów, ale niestety przekracza znacznie Twój budżet.
Jak widać sprawa nie jest łatwa.

Dzięki kolego za znaczące rozjaśnienie sprawy, niestety zamiast lepiej jest tylko gorzej bo teraz już wiem, że prędzej zrezygnuję z zakupu w ogóle niż mam być rozczarowany. Czyli rozumiem, że wymienione teleskopy te Sky Watcher w linkach przeze mnie będą jeszcze gorszej jakości i z ciemnejszym obrazem skoro te Synty mimo ceny wyższej niż mój budżet mogą nie do końca spełnić wymagania. Sam nie wiem co mam już począć nie uśmiecha mi się wydawać aż tyle pieniędzy zwłaszcza, że te 600- 700 zł na taki sprzęt to i tak dość sporo jak na pierwszy raz. Wiadomo zależy mi na tych samolotach i obserwacjach naziemnych najbardziej ale widzę, że bez większego budżetu może nic z tego nie wyjść. Lunety pewnie odpadają już wgl. Najgorsze jest to, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i chce się coraz lepsze obrazy uzyskiwać.

Edytowane przez janekjanek323
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, na giełdzie tu lub na astromaniaku ludziska sprzedają używki, często w bardzo dobrym stanie. Możesz poprosić o rezerwację i pytać w tym wątku np.

A teraz jest dobry okres na kupowanie, ceny leżą ;-). To zmieni się na jesień.

 

EDIT: z czegoś musisz zrezygnować jeśli nie masz kasy. Może z fotografowania? Lornetka to też całkiem niezły sprzęt do astronomii, na statywie oczywiście.

Ale pokombinuj, newton 6 - 8 cali na dobsonie powinien być prawie w Twoim zasięgu .

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozczarowanie to pojęcie względne ;) Ja na początku mojej przygody z astronomią sądziłem, że zachwycę się obrazami przez teleskop 70/800 za jakieś 250-300zł i rozczarowałem się sromotnie :) I zaraz go sprzedałem, tracąc na tym, i kupiłem popularną Syntę 8".
Nie wiem sam, czy faktycznie lepiej będzie dla Ciebie nie wydawać pieniędzy na półśrodek, którym się rozczarujesz, czy odłożenie tego w czasie i zakup czegoś, co Cię zadowoli. Każdy inaczej do tego podchodzi. Gdybyś szukał sprzętu tylko do obserwacji nieba, to nie zawahał bym się doradzić Ci, żebyś brał jakąś używaną Syntę 6" i próbował, bo dla niej na niebie jest sporo obiektów i może dać dużo frajdy.

 

Na razie nie zakładaj rzucenia tego wszystkiego w cholerę. Nie warto się zniechęcać. Trzeba trochę z tematem powalczyć. Po prostu postawiłeś wysoko poprzeczkę. Nie da się za bardzo znaleźć sprzętu, który będzie dobry do wszystkiego i w dodatku zmieści się w 600zł. To tak jakbyś chciał kupić auto szybkie na trasie, terenowe, z napędem na 4 koła, pojemne, mało palące i tanie ;)

Pójdź na kompromis. Jak wygląda Twoje procentowe wykorzystanie sprzętu do określonych celów?

Np: Obserwacja samolotów 50%, fotografia samolotów 20%, obserwacja przyrody 10%, fotografia przyrody 10%, obserwacja nocnego nieba 10%

 

Mogę Ci opisać z mojego doświadczenia, w skali od 1 do 5 jak widzę wykorzystanie linkowanych przez Ciebie sprzętów, gdzie 5 to bardzo dobrze, 1 to słabo, a 0 to fatalnie. Subiektywnie, rzecz jasna

No i tak, jak kolega powyżej pisze, można czasem wyrwać używany sprzęt w świetnym stanie i w bardzo dobrej cenie.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wimmer napisał:

Rozczarowanie to pojęcie względne ;) Ja na początku mojej przygody z astronomią sądziłem, że zachwycę się obrazami przez teleskop 70/800 za jakieś 250-300zł i rozczarowałem się sromotnie :) I zaraz go sprzedałem, tracąc na tym, i kupiłem popularną Syntę 8".
Nie wiem sam, czy faktycznie lepiej będzie dla Ciebie nie wydawać pieniędzy na półśrodek, którym się rozczarujesz, czy odłożenie tego w czasie i zakup czegoś, co Cię zadowoli. Każdy inaczej do tego podchodzi. Gdybyś szukał sprzętu tylko do obserwacji nieba, to nie zawahał bym się doradzić Ci, żebyś brał jakąś używaną Syntę 6" i próbował, bo dla niej na niebie jest sporo obiektów i może dać dużo frajdy.

 

Na razie nie zakładaj rzucenia tego wszystkiego w cholerę. Nie warto się zniechęcać. Trzeba trochę z tematem powalczyć. Po prostu postawiłeś wysoko poprzeczkę. Nie da się za bardzo znaleźć sprzętu, który będzie dobry do wszystkiego i w dodatku zmieści się w 600zł. To tak jakbyś chciał kupić auto szybkie na trasie, terenowe, z napędem na 4 koła, pojemne, mało palące i tanie ;)

Pójdź na kompromis. Jak wygląda Twoje procentowe wykorzystanie sprzętu do określonych celów?

Np: Obserwacja samolotów 50%, fotografia samolotów 20%, obserwacja przyrody 10%, fotografia przyrody 10%, obserwacja nocnego nieba 10%

 

Mogę Ci opisać z mojego doświadczenia, w skali od 1 do 5 jak widzę wykorzystanie linkowanych przez Ciebie sprzętów, gdzie 5 to bardzo dobrze, 1 to słabo, a 0 to fatalnie. Subiektywnie, rzecz jasna

No i tak, jak kolega powyżej pisze, można czasem wyrwać używany sprzęt w świetnym stanie i w bardzo dobrej cenie.

Po proszę w takim razie o ocenę tych linków, hmm tzn chciałem głównie obserwować samoloty, z racji obecnej kapryśnej pogody nie licząc tylko na nie chciałbym aby nie tylko stał w szafie i czekał na bezchmurne niebo ale tez zeby nadawał się do obserwacji dalekich obiektów naziemnych , przyrody . Co do zdjęc chciałem aby można było jakieś robić ale dodatkowo, wiadomo większa frajda jakiś postawiony cel, ciekawy samolot i ciekawe ujęcie i zawsze satysfakcja jak sie uda niz tylko obserwowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli koniecznie z tych linków, to Lornetka SkyMaster 25x70.

Do obserwacji samolotów w dzień będzie akurat.

Do nocnego nieba trochę ciemnawa, ale też da radę. Żrenica wyjściowa = 70 mm / 25 = 2,8 mm

I tu i tu na dobrym statywie lub żurawiu lornetkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.
Subiektywnie.
http://deltaoptical.pl/lornetka-celestron-skymaster-25x70,d1841.html
Obserwacja samolotów: 4

Fotografia samolotów: 0
Obserwacja przyrody: 4

Fotografia przyrody: 0

Obserwacja dalekich obiektów naziemnych: 3
Obserwacja nocnego nieba: 4

 

http://teleskopy.pl/Luneta-Yukon-20-50x50-WA-+-futera³-teleskopy-1328.html
Obserwacja samolotów: 3

Fotografia samolotów: 2
Obserwacja przyrody: 4

Fotografia przyrody: 2

Obserwacja dalekich obiektów naziemnych: 3
Obserwacja nocnego nieba: 2

 

http://www.teleskopy.pl/Luneta-Celestron-C70-Mini-MAK-25-75x70-+-statyw-stołowy-+-pokrowiec-teleskopy-1510.html

Obserwacja samolotów: 3

Fotografia samolotów: 2
Obserwacja przyrody: 4

Fotografia przyrody: 2

Obserwacja dalekich obiektów naziemnych: 3
Obserwacja nocnego nieba: 3

 

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-90/900-AZ-3-teleskopy-1424.html

Obserwacja samolotów: 2 (bo niewygodnie)

Fotografia samolotów: 2
Obserwacja przyrody: 3

Fotografia przyrody: 2

Obserwacja dalekich obiektów naziemnych: 4
Obserwacja nocnego nieba: 4

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=3758&lunety=Teleskop_Levenhuk_SKYLINE_PRO_MAK_80_EQ-1

Obserwacja samolotów: 3

Fotografia samolotów: 2
Obserwacja przyrody: 4

Fotografia przyrody: 3

Obserwacja dalekich obiektów naziemnych: 4
Obserwacja nocnego nieba: 3

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=3395&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-130/650_DOBSON_kompatkowy_rozsuwany

Obserwacja samolotów: 3

Fotografia samolotów: 1 (nie wiem, czy ten wyciąg utrzyma body lustrzanki bez ugięć)
Obserwacja przyrody: 1

Fotografia przyrody: 2

Obserwacja dalekich obiektów naziemnych: 1
Obserwacja nocnego nieba: 3

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_87&products_id=3151&lunety=Teleskop_Celestron_PowerSeeker_80EQ_80/900

Obserwacja samolotów: 2 (bo niewygodnie)

Fotografia samolotów: 2
Obserwacja przyrody: 3

Fotografia przyrody: 2

Obserwacja dalekich obiektów naziemnych: 4
Obserwacja nocnego nieba: 4

 

Podsumowując:

Do obserwacji zarówno samolotów jak i nocnego nieba oraz przyrody: Zgadzam się z kolegą powyżej. Lornetka.

Zakładam, że dość szybko pokusi Cię, żeby spróbować ustrzelić samolot. Tu lornetka odpada. Będziesz potrzebował dłuższej ogniskowej przy w miarę sensownej światłosile. Niestety kompromisem byłaby Synta 8" na dobsonie. Da też mnóstwo możliwości na nocnym niebie, ale jest ona droższa niż Twój budżet i średnio sprawdzi się przy obserwacjach krajobrazów czy przyrody. Ratuje Cię soczewka odwracająca obraz, ale nadal będzie to ciut niewygodna armata przy takich obserwacjach.

 

PS: Skąd jesteś? Może uda Ci się umówić z kimś z okolicy na jakieś obserwacje?
Rozważ też wizytę na najbliższy zlocie we wrześniu. Tam będziesz sobie mógł bezkarnie pooglądać przez każdy teleskop, jaki będzie stał :)

 

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rozbudowany opis i odpowiedź, jestem z woj. Kujawsko Pomorskiego dokładniej z Brodnicy. Hmm dobra zadam znowu pewnie męczące pytanie, jeżeli miało to by być w założonym budżecie 600-700 zł i nie tylko z linków podanych, co byście mi polecili? Do obserwacji samolotów, przyrody z dużym powiększeniem i w miarę ładnym obrazem? Liczę, że zdjęc nie wykonam super ale jeżeli bym się uparł to żeby można było jakieś zrobić i tu rozumiem ze jak więkoszość osób mówi odpada lornetka. Jeżeli w teleskopach mozna założyc tą soczewkę odwracającą i nie popsuje to jakości nie ma problemu byle można byłoby pooglądać w miarę ładny obraz przy dużym powiększeniu zeby było widać jak najwięcej szczegółów. Już wiem, że fotografii super nie zrobię w tym budżecie. Ciężki ze mnie klient ale wybaczcie chce wiedzieć jak najwięcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wimmer napisał:

Rozważ też wizytę na najbliższy zlocie we wrześniu. Tam będziesz sobie mógł bezkarnie pooglądać przez każdy teleskop, jaki będzie stał :)

 

Co prawda od niektórych trzeba będzie odłączyć trochę kabli i powykręcać małe, (często czerwone), walcowate przedmioty ale potem już będzie z górki :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, janekjanek323 napisał:

Dziękuję za rozbudowany opis i odpowiedź, jestem z woj. Kujawsko Pomorskiego dokładniej z Brodnicy. Hmm dobra zadam znowu pewnie męczące pytanie, jeżeli miało to by być w założonym budżecie 600-700 zł i nie tylko z linków podanych, co byście mi polecili? Do obserwacji samolotów, przyrody z dużym powiększeniem i w miarę ładnym obrazem? Liczę, że zdjęc nie wykonam super ale jeżeli bym się uparł to żeby można było jakieś zrobić i tu rozumiem ze jak więkoszość osób mówi odpada lornetka. Jeżeli w teleskopach mozna założyc tą soczewkę odwracającą i nie popsuje to jakości nie ma problemu byle można byłoby pooglądać w miarę ładny obraz przy dużym powiększeniu zeby było widać jak najwięcej szczegółów. Już wiem, że fotografii super nie zrobię w tym budżecie. Ciężki ze mnie klient ale wybaczcie chce wiedzieć jak najwięcej :)

Niestety w tym budżecie nie jestem w stanie polecić Ci sprzętu, który spełni Twoje wymagania :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję ale zapracowany jestem. Chciałbym podziękować za szczere i rozbudowane opinie oraz podpowiedzi na temat wybrania sprzętu. Na pewno moja wiedza się trochę po szerzyła widzę, że muszę z czegoś zrezygnować. Nie chciałbym rezygnować z pomysłu na zakup sprzętu, gdyż boli mnie codziennie widząc przelatujące samoloty nad głową, których nie mogę obejrzeć "z bliska", jednak nie stać mnie będzie w najbliższym czasie na pewno na te teleskpy Sytny. A więc zrezygnuję z fotografii i obserwacji nocnego nieba na rzecz samolotów i przyrody. Rozumiem, że lornetka nadaję się od razu ale boję się, że zbliżenie może być zbyt małe i będę zawiedziony więc może ten Mak mini c70 ? Albo taki http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2783&lunety=Luneta_Celestron_C90_MAK, tylko trochę drogi, może coś innego polecicie, żeby miało trochę większe powiększenie niż ta lornetka? znalazłem inne lornetki z powiększeniem 30 jednak wtedy grubo ponad tysiąc już kosztuję. Jestem w trakcie przeglądania internetu za innymi sprzętami. Co sądzicie i co polecicie mi najlepszego do samej obserwacji, taka pogda że trzeba coś kupić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.