Skocz do zawartości

Obserwacja samolotów, zdjęcia jaki sprzęt do 650 zł


janekjanek323

Rekomendowane odpowiedzi

@janekjanek323 No niestety, tak jak wspominaliśmy. Trzeba było kompromisu. Mak 90 to jest całkiem niezły wybór.
Jego zalety:

-Bardzo kompaktowa budowa. Sprzęt jest na tyle mały, że śmiało zmieścisz do plecaka. Jak skombinujesz jakiś pokrowiec na statyw z głowicą, to na ramię i w drogę!
-Duża ogniskowa (patrząc z innej strony to też wada) pozwoli na łatwe uzyskiwanie dużych powiększeń. Do obserwacji przyrody, dalekich obiektów będzie dobry.

-Do obserwacji samolotów również, aczkolwiek małe pole widzenia będzie wymagało wprawy, aby je namierzać i gonić.
-Lekkość i możliwość trzymania w ręce.Jeśli byś odpowiednim pierścieniem podłączył na sztywno body lustrzanki, a do szyny teleskopu zamontował jakąś rączkę, to jesteś w stanie z powodzeniem robić zdjęcia z ręki. Wiem, bo robię tak ze swoim SCT 5". Kwestia tylko wprawnego chwytu, żeby palcami operować pokrętłem ostrości.
-Księżyc, planety, jaśniejsze obiekty głębokiego nieba też są w Twoim zasięgu!

Wady:
-Stosunek średnicy lustra do ogniskowej daje dość słabą światłosiłę. Zatem w fotografii samolotów będzie ciężko. Żeby uzyskać jasny obraz trzeba będzie wydłużać czas, a to może spowodować problemy z uzyskaniem ostrości zdjęcia i wyraźnej fotki samolotu. Moim SCT, który ma f/10 robiłem fotki samolotów. Można to obejść, robiąc ciemniejsze zdjęcia, a potem pracować w programie graficznym. Nie będą to tak piękne fotki jak z dużych newtonów, ale da się. Trochę fuksa, trochę obróbki i coś tam wyjdzie.

-Stosunkowo małe pole widzenia. To również utrudni namierzenie samolotu i jego śledzenie. Jednak to kwestia wprawy. Ja przy moim niedużym polu widzenia jestem w stanie śledzić ręcznie Międzynarodową Stację Kosmiczną.

 

Najważniejsze: Nie stracisz na tym wiele. Jeśli będziesz dbał o sprzęt, to potem, gdy już zdecydujesz czy chcesz coś większego, możesz go sprzedać na giełdzie tutaj, czy na innym forum. Na takiego Maka myślę, że znajdzie się chętny.
 

Szukaj używanego w dobrym stanie! Tu na giełdzie, lub na giełdzie Astromaniaka co jakiś czas trafia się taki Mak w atrakcyjnej cenie! Najczęściej Sky-Watcher.
Np. Niecały miesiąc temu na Astromaniaku sprzedała się taka tuba za 380zł.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie bede sie rozgladal za uzywanym jak nie to moze ten nowy ale potrzeba jeszcze stawtywu hmm a cos innegi o tych parametrach zebym nie ograniczyl sie do szukania jednej uzywki jak bedzie cos o tych parametrach z inneh firmy ? Rozumiem zeby bylo wieksze pole widzenia to znoeu przeszkoda jest budzet ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy z tym polem widzenia. Przecież to gadanie nie ma sensu... Jakiego Wy pola potrzebujecie do obserwacji samolotów?... Przeciez wiadomo ,że "teleskopowe " powiększenia doobserwacji samolotów zaczynają się od powiedzmy ok 40x.. W takim powiększeniu z okularem jakimś typowym z polem własnym powiedzmy 60 stopni.. Otrzymujemy pole widzenia ok 1.3 stopnia.... I nie ma tu znaczenia czy mamy krótki refraktor 80/400 czy długiego maka o ogniskowej 1200mm... Większe pola widzenia to też mniejsze powiększenia .. 20x...30x?...... to trochę mało.... Tzn jak samolot leci bliskawo zenitu to dobre..... Ale jak korytarz jest w linii prostej powiedzmy 30km od nas to już dla mnie małe powerki

 

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopy Cassegraina i ich mniejsze pole widzenia to twierdzenie trochę mylące.... Wynika ono z tego, że w praktyce nie uzyskamy nimi mniejszych powiększeń niż ok. 40x  a takie powiększenie determinuje już niewielkie pole widzenia i dotyczy to każdego teleskopu niezależnie od konstrukcji. Refraktory czy krótkie newtony uzyskają oczywiście większe pole widzenia ale oczywiście przy mniejszych powiększeniach <40x, których to Cassegrainy już nie obsługują... Ale po co człowiekowi obserwującemu samoloty teleskopem duże pole widzenia powiedzmy 3-4 stopnie skoro samolocik będzie malutki z racji niewielkiego powiększenia?....... Od szerokich pól są lornetki..

 

Moim zdaniem do obserwacji samolotów taki niewielki,lekki i pozbawiony aberracji Cassegrain to najlepsze rozwiązanie jeśli chcemy wiekszych niż lornetkowe powiększeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż, czyli statyw + głowica. Do Twoich celów najwygodniejszy będzie azymutalny. Np:
https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/montaz-azymutalny-sky-watcher-az4-statyw-aluminiowy-lt1,d1534.html

Dlatego myślę, że warto polować na cały zestaw teleskop + montaż.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obserwację samolotów w powiększeniu około 60x spokojnie wystarczy statyw fotograficzny. Miałem MAK 127 na statywie Velbon Sherpa 250R i całkiem przyjemnie się oglądało jak i fotografowało samoloty. Oczywiście wspomniany przez @wimmer statyw jest zdecydowanie bardziej stabilny. Miałem oba i do w miarę komfortowych obserwacji wystarczy statyw fotograficzny.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.