Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje na Wikipedii


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dobry pomysł z wikipedią. Temat fajnie uporządkowany, wprowadzający w tematykę dalekich obserwacji.

 

 

Co do uwag kilka mi się nasunęło :)

 

1. Odległość z Tarnicy do Vladeasy można poprawić na 258km co było udowodnione na blogu:

http://podkarpacie-tatry.blogspot.com/2016/01/widok-z-tarnicy-na-masyw-vladeasy-2584.html

 

2.  Na liście top  z Polski brakuje co najmniej kilku pozycji np.

 

 Stoja widzianego z Rysów

http://www.dalekieobserwacje.eu/stoj-widziany-z-rysow/

 

Pradziada z Kasprowego Wierchu 

http://www.dalekieobserwacje.eu/wysoki-jesionik-widziany-z-kasprowego-wierchu/

 

Tatry z Dobromierza

http://www.dalekieobserwacje.eu/tatry-wysokie-z-wyzyny-przedborskiej-w-okolicy-dobromierza/

 

Tatry ze Świętego Krzyża

http://www.dalekieobserwacje.eu/tatry-i-babia-gora-z-swietego-krzyza/

 

Tatry z Opatowa

http://www.dalekieobserwacje.eu/tatry-z-marianowa-k-opatowa/

 

 

 

3. W tekście sporo jest literówek i błędów gramatycznych

np.  ...z terytorium Polski, oraz że z Sudetów Wschodnich można dostrzec fragment  Alpy Austriackich[18] i spory obszar terytorium Słowacji[19], a w Karkonoszy widoczne są szczyty górskie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.07.2017 o 13:37, astrokarol napisał:

Mam nadzieje, że konstruktywna uwaga. Czy na nizinnych (gdzie trudno znaleźć odsłonięty horyzont a tym bardziej obniżający się teren) odległości które klasyfikują się do DO mogą być mniejsze ?

 

Fajnie, że się takie hasło pojawiło :) 

Owszem, jak najbardziej konstruktywna. Nawet uwzględniliśmy to w opisie podając takie odległości jak 30 km-50 km dla industrialu. Mniej to już chyba nie wypada, a tyle na niżu da się wyciągnąć. Co prawda niziny nizinom nie równe, ale mimo wszystko da się gdzieniegdzie znaleźć jakąś "twórczość" lądolodu plejstoceńskiego i zupełnie płasko nie jest. Na Kaszubach są miejscówki gdzie da się fotografować na 70-80 km. Z PKiN padł maszt z ponad setki kilometrów. Problemem może być brak obiektów z których można skutecznie prowadzić obserwacje.

 

Jesteś z okolicy Dęblina. Spróbuj zapolować na Góry Świętokrzyskie spod Puław, albo na kominy El. Kozienice. Możesz nawet całkiem przyzwoite odległości wyciągnąć. Jak coś złapiesz, to wrzuć to niezwłocznie na forum.

 

No i tak w ogóle: każdy teren ma swoje "zady i walety" , wbrew pozorom to w górach wcale nie musi być łatwiej. Z wielu miejsc nie da się dokonać DO, bo najzwyczajniej w świecie inne góry wszystko zasłaniają, a lasów też nie brakuje.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Bartek. Poprawiłem, co nieco na Wikipedii. Literówki i gramatykę tylko tak pobieżnie. Jak coś tam jeszcze jest, to będziemy systematycznie wyłapywać. Pozostaje jeszcze kwestia listy rekordowych obserwacji z Polski, bo urosła teraz do 15 pozycji. Zastanawiam się czy przyciąć ją do początkowej dziesiątki, czy zostawić te 15 bo mieszczą się tam całkiem fajne strzały. Czekam na uwagi. W związku z tym, że ani ja ani Tucznik nie mamy konta redaktora Wikipedii, to na zmiany trzeba czasem poczekać. Sama współpraca z redaktorami bywa różna, bo prezentują postawy począwszy od należytego dystansu do nowych informacji, po "denializm dalekoobserwacyjny" :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literówki, brak kropki lub przecinka. Takie błędy zawsze się zdarzają. Im dłużej piszesz jakiś tekst tym mniej błędów w nim widzisz. Dlatego zwykle wygląda to tak że po napisaniu i poprawie błędów tekst ogląda jakiś redaktor a potem edytor. W tym przypadku to wy jesteście osobami które mogą i powinny sprawdzić dokładnie tekst w poszukiwaniu takich niedoróbek.

 

Minimalne dystanse, uwaga słuszna i pewnie nigdy tego problemu nie uda się jednoznacznie rozwiązać. Myślę że tak poniżej 25-30 km to już dla industrialu nie wypada, jednak jeśli obserwacje mają być dalekie to powinny być dalekie, niezależnie od tego gdzie są wykonywane. Wykombinowałem kiedyś "obiektywny współczynnik trudności" ale dla obiektów industrialnych nigdy go nie obliczałem. Dla obserwacji gór wychodziło mi że jeśli współczynnik wynosi poniżej 3,5 lub 3,0 (dokładnie nie pamiętam) to już nie powinniśmy mówić o dalekich obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Czarny napisał:

Owszem, jak najbardziej konstruktywna. Nawet uwzględniliśmy to w opisie podając takie odległości jak 30 km-50 km dla industrialu. Mniej to już chyba nie wypada, a tyle na niżu da się wyciągnąć. Co prawda niziny nizinom nie równe, ale mimo wszystko da się gdzieniegdzie znaleźć jakąś "twórczość" lądolodu plejstoceńskiego i zupełnie płasko nie jest. Na Kaszubach są miejscówki gdzie da się fotografować na 70-80 km. Z PKiN padł maszt z ponad setki kilometrów. Problemem może być brak obiektów z których można skutecznie prowadzić obserwacje.

 

Jesteś z okolicy Dęblina. Spróbuj zapolować na Góry Świętokrzyskie spod Puław, albo na kominy El. Kozienice. Możesz nawet całkiem przyzwoite odległości wyciągnąć. Jak coś złapiesz, to wrzuć to niezwłocznie na forum.

 

No i tak w ogóle: każdy teren ma swoje "zady i walety" , wbrew pozorom to w górach wcale nie musi być łatwiej. Z wielu miejsc nie da się dokonać DO, bo najzwyczajniej w świecie inne góry wszystko zasłaniają, a lasów też nie brakuje.

Może masz racje. "Zajarałem" się DO i wszystko na hip hura robię. A prawda taka, że nie było jeszcze odpowiednich warunków (cały czas gorąco). Jak coś będę miał bardziej konkretnego to na pewno będę o tym pisał (na razie mam tylko Puławy z 27 km ale o ile dobrze sprawdziłem powinienem dać radę osiągnąć odległość 60-80 km, mam widok na południe i zachód z krawędzi doliny Wisły). Sorry za off-topic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jednak jestem drugi w kategorii krajowych obserwacji ;)

Od siebie ewentualnie zasugerowałbym dwustronną integrację artykułu z artykułami o inwersji i refrakcji (obecnie nie odsyłają one do DO). A czy obserwacja Tatr z 70 km jest taka łatwa? Niekoniecznie, w Małopolsce jest brudniejsze powietrze niż na zachodzie. Choć zgodziłbym się, że z bardzo daleka (np. 140 km) łatwiej zobaczyć Tatry niż Sudety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł W. napisał:

A czy obserwacja Tatr z 70 km jest taka łatwa? Niekoniecznie, w Małopolsce jest brudniejsze powietrze niż na zachodzie. Choć zgodziłbym się, że z bardzo daleka (np. 140 km) łatwiej zobaczyć Tatry niż Sudety.

Zanieczyszczenie powietrza to moim zdaniem jeden z większych problemów w DO. Mam przeczucie, że dość kiepska wiosna i taka se zima, to wina dziwnej cyrkulacji i właśnie dużej emisji pyłów. Niemniej to też ma zasięg lokalny. Różne zakątki Polski, różne możliwości obserwacyjne. Jednak postaraliśmy się, by uzyskać jakieś punkty odcięcia. Myślę, że sprawa jest wciąż do przedyskutowania i im więcej opinii obserwatorów padnie tym lepiej.

 

Moja subiektywna opinia co do tych 70 km jest nieco odmienna. Z drogi którą jeżdżę do roboty mam do Tatr circa 65-70 km w linii prostej i nie widać ich tylko jak jest totalny chłam pogodowy. Więc przychylam się do nieco większej odległości granicznej. W przeciwnym wypadku wypadało by zamienić skrót DO na CO (codzienne obserwacje). W zasadzie to mógłbym nawet dla zabawy poprowadzić miesięczną statystykę, z dniami w których widać Tatry i kiedy nie widać.

 

Zachód z kolei boryka się z większą ilością dni z dużą wilgotnością powietrza niż np. południowo-wschodnia Polska. Nie wspomnę o tym jak to wygląda w innych rejonach Europy, gdzie są jeszcze bardziej dogodne rejony na DO.  Moje osobiste zdanie w tej kwestii jest takie, żeby jednak trzymać dalekie granice obserwacji. Nie widać? To nie widać! Trudno, jesteśmy myśliwymi na trudnym polowaniu, a nie na strzelnicy w wesołym miasteczku :)

Edytowane przez Czarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Czarny napisał:

Bartek. Poprawiłem, co nieco na Wikipedii. Literówki i gramatykę tylko tak pobieżnie. Jak coś tam jeszcze jest, to będziemy systematycznie wyłapywać. Pozostaje jeszcze kwestia listy rekordowych obserwacji z Polski, bo urosła teraz do 15 pozycji. Zastanawiam się czy przyciąć ją do początkowej dziesiątki, czy zostawić te 15 bo mieszczą się tam całkiem fajne strzały. Czekam na uwagi. W związku z tym, że ani ja ani Tucznik nie mamy konta redaktora Wikipedii, to na zmiany trzeba czasem poczekać. Sama współpraca z redaktorami bywa różna, bo prezentują postawy począwszy od należytego dystansu do nowych informacji, po "denializm dalekoobserwacyjny" :)

 

Według mnie warto pozostawić listę nieco dłuższą, dzięki temu pokażemy, że najdalsze obserwacje to nie tylko Tatry czy Bieszczady. Poza tym prawdę mówiąc, każda obserwacja z Polski na powyżej 200km (a nawet 190km) to mistrzostwo i warto to pokazywać.

 

Co do minimalnej odległości, przychylałbym się do opinii, że nie da się tego zdefiniować, zależny to od zbyt wielu czynników. To co jest w artykule według mnie jest ok.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Nick01 napisał:

Czy jako najdalszą możliwą obserwację z Polski można zaliczyć Schneeberga ze Śnieżnika ?

Jak tylko potwierdzimy taką możliwość, to taką obserwację wsadzimy na pierwsze miejsce. Niemniej wszystko wskazuje na to, że to możliwe tylko trzeba się zgrać z odpowiednimi warunkami,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redaktor hasła "Pradziad" zdobył taką informację ze strony www wieży widokowej na Pradziadzie i taką na Wikipedii umieścił.

Inny redaktor redagujący hasło "Dalekie obserwacje" nie miał z tym problemu i zaakceptował info że z Pradziada widać Alpy.

Do Wikipedii nie można podchodzić bezkrytycznie, chyba że wiesz o tym że edytował/redagował ją ktoś kto zna się na swoim fachu.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Została podjęta próba dyskusji z redaktorem Wikipedii o korektę. Niestety bez skutku. Swoją drogą to zabawna historia. Wcześniej widniała w tym haśle notka, że z Pradziada uwieczniono polski rekord DO. Sęk w tym, że przez pewien czas był to rekordowy dystans, ale chodziło tu o przymiotnik: polski - wykonany przez Polaków,  a nie z terenu Polski. Zaproponowałem pewną zmianę dodając jako źródło zdjęcie Schneeberga wykonane przez RobertaJ. Redaktor odpisał, że to niemożliwe ponieważ "Czeska strona Rozhledna na Pradziedzie nie wspomina o możliwości zaobserwowania Alp". Kolejnym argumentem był brak wzmianki o tej obserwacji na Portalu DO...

 

Redaktor który się troszczy o to hasło zna się na geodezji (tak przynajmniej wzmiankuje na swoim profilu wiki), ale chyba dawno nie odkurzał książek na półce. 

Edytowane przez Czarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Czarny napisał:

Jak tylko potwierdzimy taką możliwość, to taką obserwację wsadzimy na pierwsze miejsce. Niemniej wszystko wskazuje na to, że to możliwe tylko trzeba się zgrać z odpowiednimi warunkami,

Właśnie ciekawe czemu jest to takie ciężkie zadanie,bo np. Dumbiera z Pradziada czy Pietrosula z Tarnicy też widać tylko po podniesieniu,a jednak było parę razy widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na nieco odmienne warunki warunki geograficzne i klimatyczne. Przede wszystkim nie powinieneś traktować każdej obserwacji tak samo i porównywać ich do innych obserwacji z np. rejonu Karpat gdzie zdarzają się ku temu lepsze warunki meteorologiczne. Na linii obserwacji jest min. Brno a nad nim kupa zanieczyszczeń które nie pomagają w obserwacji, a w przypadku Pietrosula z Tarnicy będzie Ci dymiło tylko kilka bojkowskich szałasów gdzieś na halach po drodze :)

 

No i jeszcze takie kuriozum: takie warunki nie zawsze się zdarzają gdy ktoś ma wolne w pracy i czasem wiele można przegapić. Także ten... :)

Edytowane przez Czarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Czarny napisał:

Z uwagi na nieco odmienne warunki warunki geograficzne i klimatyczne. Przede wszystkim nie powinieneś traktować każdej obserwacji tak samo i porównywać ich do innych obserwacji z np. rejonu Karpat gdzie zdarzają się ku temu lepsze warunki meteorologiczne. Na linii obserwacji jest min. Brno a nad nim kupa zanieczyszczeń które nie pomagają w obserwacji

...czego zapewne osobiście doświadczyłem 4 grudnia na Śnieżniku stwierdzając, że akurat w kierunku potencjalnych Alp niebo mimo iż pogodne to jest jakieś ciemne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Nick01 napisał:

A propos dalekich obserwacji : W artykule o Pradziadzie na Wikipedii napisali że niemożliwe jest zobaczyć Alpy

Wczoraj patrzyłem i na Wikipedii było napisane że można zobaczyć Alpy,dzisiaj rano że nie widać a później całkowicie usunięto informację o Alpach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dziwnego. Opis całej sytuacji z Wikipedią masz w postach powyżej. Redaktor tak może więc zrobił co uważa za słuszne, nikt się z nim przepychać nie będzie, bo ostateczne zdanie należy i tak do niego.

A tu masz to co działo się na Wikipedii i powód usunięcia wzmianki o Alpach.

Beznazwy-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dnia 08/04/2017 o 14:27, Tucznik napisał:

Redaktor tak może więc zrobił co uważa za słuszne, nikt się z nim przepychać nie będzie, bo ostateczne zdanie należy i tak do niego.

A tu masz to co działo się na Wikipedii i powód usunięcia wzmianki o Alpach.

Uprawnienia redaktora polegają wyłącznie na możliwości oznaczania dowolnej wersji jako przejrzanej, czyli zatwierdzania tak, aby była domyślnie widoczna. Poza tym nie dają żadnej wyższości nad innymi użytkownikami ani nie upoważniają do narzucania innym "ostatecznego zdania". W takich konfliktowych sytuacjach jest możliwość skontaktowania się poprzez stronę dyskusji (Dyskusja wikipedysty) i wyjaśnienia problemu. Tak też zrobiłem w tym przypadku - oto linki do dyskusji:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_wikipedysty:RadLes#Alpy_z_Pradziada

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_wikipedysty:Litacz#Odpowied.C5.BA

W dyskusji artykułu o Pradziadzie redaktor RadLes próbował udowodnić matematycznie, czy taka obserwacja jest możliwa (https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Dyskusja:Pradziad&oldid=50055884); zastąpiłem te niezbyt dokładne (dla pofałdowanego terenu) obliczenia swoimi, uwzględniającymi położenie wzgórza najbardziej przeszkadzającego w obserwacji:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Pradziad

 

Redaktor RadLes ostatecznie dał się przekonać o możliwości takiej obserwacji przy odpowiedniej refrakcji, ale informacja została usunięta ze względu na brak odpowiednio wiarygodnych źródeł. Na Wikipedii obowiązuje zasada weryfikowalności, co oznacza, że hasła są pisane w sposób odtwórczy i do każdej informacji powinno być podane źródło - np. książka, czasopismo, wiarygodna strona internetowa itp. Ocena tej wiarygodności bywa względna, niemniej blogi i prywatne nieoficjalne strony raczej nie są uznawane za wystarczająco pewne źródła. Własne obliczenia mogą być natomiast traktowane jako twórczość własna, której na Wikipedii powinno się unikać.

Gdyby udało się znaleźć niebudzące wątpliwości źródło, to nie widzę przeszkód w dopisaniu zdania o widoczności Alp czy Niżnych Tatr, nikt wtedy nie powinien protestować.

Edytowane przez litacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Znalezione na FB - zdjęcie z 8 grudnia 2017. Tatry z Góry Siniewskiej k. Kielc - do Gerlacha ponad 202km. 

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1596728203696067&id=142725522429683

 

Zdjęcie powinno się pojawić na wikipedii - na liście najdalszych obserwacji z Polski  (i mam nadzieje ze na DO również)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Większość zdjęć DO jest obecnie publikowana na Facebooku. Ma to swoje minusy - oprócz znacznej degradacji jakości jest też problem z uwzględnieniem nowych dokonań na Wikipedii.

Ostatnio pojawiło się kilka nowych obserwacji ponad 200 km, w tym Tatry z Występy. Zgodnie z zasadami Wikipedii, aby o nich wspomnieć, należy podać źródło, a Facebook raczej nie jest tam akceptowany. Przydałoby się zatem zamieszczać najważniejsze zdjęcia również gdzieś indziej - prywatne strony i blogi powinny wystarczyć, aczkolwiek reanimacja dalekieobserwacje.eu byłaby z pewnością najlepszym rozwiązaniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.