Skocz do zawartości

Pasiasty Księżyc w niedzielę


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

W najbliższą niedzielę zobaczymy "pasiasty" Księżyc, bo w wielu miejscach (północny biegun, Kaukaz, Albategnius) dostrzeżemy grzebienie długich cieni. Cienie Kaukazu powinny być gwiazdą wieczoru, ale to w kraterach na północy powstanie wrażenie Księżyca w paski.

Zapraszam na wirtualny happening obserwacyjny - wizualny i fotograficzny. Jak narazie meteoblue zapowiada rewelacyjny seeing. 

 

https://astropolis.pl/topic/53734-ciekawostki-księżycowego-światłocienia-prognoza/?do=findComment&comment=691430

 

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie meteoblue nadal prognozuje rewelacyjny seeing.

Dodam, że w obrębie Alp, zwłaszcza w ich wschodniej części , cienkie iglice cienia też powinny ścielić się u podnóży samotnych szczytów. W miarę upływu czasu długie cienie pojawią się również na północnym krańcu Apenin.

Powinno być ciekawie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widoki bajka, choć plączą się jakieś słabe chmurki, zacząłem wcześnie obserwacje. Cień południowych szczytów Kaukazu trafiał dokładnie między Aristillusa a Autolycusa.

Dolinę Alpejską też widać pięknie. Przez  kilka minut krater Cassini razem z Cassinim A wyglądali jak oko kameleona. Najlepszą jakość obrazu mama przy x75, mam zooma więc kombinuję z powiększeniem. Idę z powrotem popatrzeć, odnowiłem się tylko antykomarowo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem też wcześnie, przed 20-tą, żeby uzbierać trochę materiału i z paroma przerwami nagrywałem do 21-ej, Później całkowita porażka. Gęste cirrusy. turbulencje. Dałem za wygraną. Myślę, że z tego materiału da się coś wykroić. Dzienne warunki były całkiem dobre.

Cieszę się, że też Ci się udało i mogłeś podziwiać grzebienie cieni Kaukazu i oświetlenie formacji przyległych. Na południu też było fajnie i kilka kadrów z tamtych rejonów powinienem wstawić, gdy wszystko obrobię.

Do następnej okazji. Dziękuję za "korespondencyjne" obserwacje. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.