Jump to content
Grzędziel

M 71 Walka z kolorem

Recommended Posts

W przerwach miedzy chmurami udało mi się dopalić kolor do tego obiektu -gromady kulistej w Strzale (parę dni temu umieściłem luminancję). Strasznie się namęczyłem i nadal nie jestem zadowolony. Fakt, że obiekt robiony z miasta (SQM 19.1) i pewnie dużo więcej się nie wyciągnie, a materiału malutko.

 

Setup:

APO 130 f7 (bez reduktora/flattenera),   AZ-EQ6,   Atik 383,   LRGB (Astronomik) L: 12x120,   RGB: 3x300

 

597bab7a5843f_170722M71LRGB12x1203x300wa4.thumb.jpg.a75d813c8820a2a3b6d80e817ca9c41f.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tutaj nie widzę za bardzo koloru coś było nie tak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SQM nic mi nie mówi. 

 

Jakie wartości wyplul excalibrator? 

Z mojego doświadczenia dla R1, a B1.7 to już straszne LP. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piotrek, 3x300 dla f7 to zdecydowanie za mało...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Święta prawda, że za mało, ale co zrobić jak znów przyszły chmury. Oczywiście można odpuścić, teleskop w kąt i iść na piwo, ale ciągnie mnie, żeby przynajmniej z nowym sprzętem się oswoić.

9 godzin temu, Tayson napisał:

SQM nic mi nie mówi. 

 

Jakie wartości wyplul excalibrator? 

Z mojego doświadczenia dla R1, a B1.7 to już straszne LP. 

W excalibratorze nie sprawdzałem, ale wiem, że LP u mnie straszne. W ogóle dziwię się, że coś wychodzi, niestety efekt marny.

SQM to parametr określający jasność tła w magnitudo na sekundę kwadrat.

W mojej miejscówce to wygląda tak:

 

597c41c615177_SQMMysiado.jpg.7b28ac85dd61ccb07b2d4088e068bda7.jpg

 

W Bieszczadach mamy prawie 3 magnitudo lepiej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy w ogóle jest sens palić LRGB w takich warunkach? 

Myślę że NB przyniosłoby Ci więcej frajdy i mniej nerwów. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście masz rację, ale do z determinacji. Ostatnio 9 nocy spędziłem w górach i miałem tylko 4 godziny clear. A z NB też próbowałem, ale zmienne warunki  i przelatujące chmury jak na razie uniemożliwiły świecenie długich klatek. Zakładam, że wszystko fajne przede mną.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie sqm jest 19,4. W L raczej nie ma sensu naświetlać. Ta moja próba z M71 też raczej nie miała sensu. Jeszcze spróbuję złożyć materiał w registaxie lub czymś podobnym, bo DSS chyba nie wyrównuje dobrze krótkich klatek.

Teraz (na pocieszenie) słucham sobie tematu z "Once upon the time in the west" w wykonaniu Patricii Janeckowej - nie znałem tej wersji i naprawdę polecam!.

W połowie sierpnia będę grał kilka "wykonań" na organach w północnej Polsce i chyba włączę ten kawałek, nie ma to jak fajna improwizacja.

Piotrek, Ty chyba grywasz głównie Chopina  jak pamiętam?

Pozdrawiam!

Edited by ryszardo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki Rysiek za podtrzymanie na duchu. Faktycznie muzyka to moja druga pasja, którą skutecznie leczę niepowodzenia w astronomii. Ostatnio wracam do źródeł: Bach, Beethoven, trochę Mozart, ale też Mussorgski i Prokofiew. Tylko ten nieustanny brak czasu. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak, żeby grać to trzeba ćwiczyć. W zeszłym roku trochę przypadkowo zagrałem na organach kościelnych ( dobry sprzęt Biernackiego, świeżo po remoncie) i ....po dwudziestu latach przerwy zaskoczyło. Poważnie, 20 lat nie "katowałem kadłuba" i kompromitacji nie było. Co prawda teraz widzę, że aby zagrać coś fajnego to muszę ze dwa lata solidnie poćwiczyć. Czy dam radę? Nie wiem, w tym roku na tych zaplanowanych "występach" będę tylko improwizować. Uwielbiam organy i chorały Bacha. Ale też Regera, Nowowiejskiego, Surzyńskiego. Znasz na pewno takie trio JSB "Nun komm der heiden heiland" - w tych klimatach się poruszam na razie. Zagrać Symfonie Nowowiejskiego to jest już mistrzostwo świata i nigdy tego nie dam rady. Wiesz, że najlepszym na świecie wykonawcą Nowowiejskiego ( wydał też "Dzieła wszystkie...) był i pozostaje Jerzy Erdman.

Pozdrawiam!

P.S.

Kiedyś miałem zaszczyt poznać córkę Feliksa Nowowiejskiego - wspaniałą starszą panią. W hotelu Bazar w Poznaniu ( to było w połowie lat 80 tych) wypiliśmy cały zapas Hennessy'ego! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro odeszliśmy od tematu to forumowiczom młodszego pokolenia śpieszę wyjaśnić, że śp. Jerzy Erdman -wybitny polski organista i muzykolog był zapalonym miłośnikiem astronomii i przez długi czas prezesem Warszawskiego Oddziału PTMA. Niestety nie miałem okazji być na jego koncercie. Za to doskonale pamiętam nasze wspólne powroty ze spotkań PTMA na Bartyckiej (mieszkaliśmy niedaleko siebie) i niekończące się rozmowy o astronomii, a przede wszystkim o muzyce. Był On dla mnie najwyższym w tej dziedzinie autorytetem.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie też. Spędziliśmy wiele wspaniałych chwil na dyskusjach o sztuce (muzyce w szczególności), astronomii, fizyce, matematyce. Zjeździłem z Nim całą Polskę towarzysząc na koncertach organowych. No i miałem zaszczyt w trakcie koncertów rejestrować organy i "przewracać kartki" zapisów nutowych. A raz nawet dogrywałem "trzecią rękę" (są takie utwory organowe, gdzie pomocnik ma do dogrania jakiś fragment). Z tej okazji prof. Erdman zadbał o to, że byłem wymieniony z nazwiska na programie koncertu!

Ech...może dzisiaj będzie pogoda. Mam zaplanowany obiekt w NB...:D

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zazdroszczę Ci tego -chyba najbardziej tego dogrywania. Ty wtedy sporo działałeś w PTMA a ja się wycofałem i teraz tego żałuję.

Cóż, pora teraz nadrobić. Co będziesz focił w NB? może i mnie zainspirujesz na dzisiejszą noc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planowałem fragment IC5070 z tym "bipolar jet'em". Chcę to sfotografować w Ha i filtrem polaryzacyjnym w trzech położeniach przyporządkowanych RGB i zobaczyć co z tego wyjdzie. Nie spotkałem się z tym w literaturze. Ale mam też kilka bardzo słabych planetarek w kolejce, więc jeszcze się waham - zobaczymy jakie będą warunki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Thanks
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.