Skocz do zawartości

Próbne strzały i nie tylko - Winter


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

TGVD jest o tyle fajną funkcją że działa zarówno na liniowym jak i nieliniowym obrazie oczywiście najlepsze efekty uzyskamy po wyciągnięciu zdjęcia. Ciekawe podejście do obróbki, akurat ja zapomniałem o transformacji morfologicznej :). Jeśli chodzi o początek to zawsze ustawiam w pix przestrzeń barw na 1 domyślnie są tam różne wartości(RGBWORKSPACE). Przy takich obiektach sam szukam sobie tła i robię prev. zawsze odnosić się do tego samego punktu na niebie. Mając tak przygotowany obraz ruszam za abe,dbe, background mod, potem kolorki i zaczynam zabawę w maski i deconvolution, a następnie MTL na szumy a potem wyciąganie używam pixmath ponieważ daje najlepsze efekty jak dla mnie z MS+HS. Nie jestem pewien ale chyba @wessel poradził mi aby mając maskę na gwiazdach lekko pociągnąć kolor a potem podbijając kolorek dla całości pokazują się piękne kolorki na gwiazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pustego to i Salomon nie naleje ! Mało materiału bo tak jak pisałem wcześniej 10x600s. Przy moich umiejętnościach to max co mogę pokazać. Nie usunąłem gradientu bo ABE w pix masakruje zdjęcie.


IC434_ABE.thumb.jpg.9d90222d04f739b5f227bcc27661afd7.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Winter napisał:

Z pustego to i Salomon nie naleje ! Mało materiału bo tak jak pisałem wcześniej 10x600s. Przy moich umiejętnościach to max co mogę pokazać. Nie usunąłem gradientu bo ABE w pix masakruje zdjęcie.
 

To pojaśnienie z prawej strony możesz łatwo usunąć w Fitsworku akcją automatycznego usuwania gradientu tła.    

IC434_ABE.jpg.59fc4e8ccf678420f7fe142f8ac87ff8_2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy ma ktoś propozycję jak zapanować nad pyłami przy tym obiekcie ? Potrzebuję wskazówek. Ogólnie widzę że jest dość płasko i chyba tych pyłów nie zarejestrowałem ?
Mam robić klatki po 20 min ? W planie mam palić jeszcze 5 godzin i może godzinę z filtrem Ha.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jest konkretny materiał. Do zebrania krótkie klatki na jasną część mgławicy i pełna kalibracja. Warto skończyć taki szlagier bo daje dużo satysfakcji.

Jak już zaczniesz obrabiać "przy biurku" to warto zacząć od gwiazdek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Winter napisał:


Mam robić klatki po 20 min ? W planie mam palić jeszcze 5 godzin i może godzinę z filtrem Ha.

Ależ skąd. 10ki są dobre, lepiej więcej niż dłuższe tutaj. Zrób kalibracje dobrze i zobaczysz ile jeszcze w tle możesz wyciągnąć. Ewidentnie też będziesz wałczył gradientem.

Edytowane przez MaPa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna nocka i dołożyłem 23x600 więc razem jest 43x600. Nowe darki i biasy, flaty zrobię za niedługo. Zdjęcie pociągnąłem mocniej, żeby zobaczyć czy pyły "majaczą". Nie panuję nad tłem i szumem w ogóle, a nad resztą też średnio. Kiedy nie będę miał szumu na zdjęciu ? Ile klatek muszę zebrać ? 

m42_DBE_clone.thumb.jpg.bb634eb0665202ad692b3fe5966035a4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej wina przekręconej kamery. Darku, sprzęt rozstawiałeś na nowo, łącznie z wkładaniem kamery w wyciąg? Jeżeli tak to flat załatwi temat paprocha i tła.

Po złożeniu materiału z klatkami kalibracyjnymi pozbądź się drania, bo to coś bardzo mocno przysłania matryce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

To raczej wina przekręconej kamery. Darku, sprzęt rozstawiałeś na nowo, łącznie z wkładaniem kamery w wyciąg? Jeżeli tak to flat załatwi temat paprocha i tła.

Po złożeniu materiału z klatkami kalibracyjnymi pozbądź się drania, bo to coś bardzo mocno przysłania matryce.



Demontowałem cały zestaw z montażu i nic nie rozkręcałem. Jak zrobię flaty to popatrzę co za skurczybyk się tam przykleił.

Przy okazji dodam, że szukam kompletnego tutoriala do pixa z obróbką M42. Kiedyś taki znalazłem, mega obszerny w formie tekstowej z obrazkami na domenie australijskiej któregoś uniwersytetu...niestety nie mogę go teraz znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo ostrożniej musisz postępować z obróbką materiału. A już zwłaszcza z funkcja HDRMultiscaleTransform  w PIX, która skutecznie zmasakrowała ci zdjęcie :)

Proponuję:

1. delikatny wstępny strech

2. rozdzielenie luminancji i koloru

3. delikatna, ostrożna obróbka luminancji z odszumieniem z użyciem masek

4. kalibracja, odszumienie, zblurowanie? koloru

5. złożenie do kupy

A wcześniej wywal TEGO PAPROCHA!!!  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Duser napisał:

Dużo ostrożniej musisz postępować z obróbką materiału. A już zwłaszcza z funkcja HDRMultiscaleTransform  w PIX, która skutecznie zmasakrowała ci zdjęcie :)

Proponuję:

1. delikatny wstępny strech

2. rozdzielenie luminancji i koloru

3. delikatna, ostrożna obróbka luminancji z odszumieniem z użyciem masek

4. kalibracja, odszumienie, zblurowanie? koloru

5. złożenie do kupy

A wcześniej wywal TEGO PAPROCHA!!!  :)

Potrzebuję tutorial dla pkt 3, 4, i 5. Nowe flaty wszystko usunęły. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej.

M42 - to nie jest  prosty obiekt do obróbki , wbrew pozorom.  Wyeksponowanie słabych pyłów wokół mgławicy jest sporym wyzwaniem.

Nadal masz dużo kolorowego szumu w ciemniejszych partiach . Proponuję zdecydowanie odszumić kolor z użyciem L jako maski ( ale odwróconej) z silnym usunięciem kolorowego szumu. Możesz do tego użyć np ACDNR w Pixie , albo zabawić się w Photoshopie.

Rozdzielanie L od RGB : nie rozdzielasz kanałów R,G i B , ale ekstrahujesz samą tylko luminancję.  Pozostały kolor  silnie odszumiasz, blurujesz , potem składasz  L + RGB w LRGBCombination.

Podeślij stacka to ci pokażę .

PS. A był czas na zlocie, aby się poduczyć podstaw obróbki, no, ale ...... wiadomo ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LRGBCombination nie działa. Dodaję L a RGB zostawiam na <auto> i błąd. Rozbicie kanałów też nie pomaga @Duser pomocy :)

 

Edit:

Dałem samo L w tym skrypcie i chyba działa.

 

Edit:

W ciemniejszych partiach szum masakruje zdjęcie.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wstępnym obejrzeniu stacka potwierdzam - materiał jest bardzo dobry. Jak znajdę trochę czasu to może sklecę jakiś tutorial.

Musisz odszumić ciemne partie i nie tak mocno wyciągać .

Musisz poczytać także tutoriale w sieci - jest ich pełno

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2019 o 19:16, Winter napisał:

Podpowiedzcie mi czy to odpowiedni kierunek ? Siedze nad tym już chwile i chyba podmienię tylko środek. Co ty na to @MaPa ?

18 godzin temu, Duser napisał:

Musisz odszumić ciemne partie i nie tak mocno wyciągać .

Musisz poczytać także tutoriale w sieci - jest ich pełno

 

Zasadniczo powtórzę za Duserem. Materiał nie jest na aż takie wyciąganie :) Możesz nie mieć możliwości zejść z szumem do akceptowalnego poziomu. Proponuję więc mniej wyciągać słabe partie. Pomyślałbym też na lekko innym balansie kolorów ale to może jak następny aspekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.