Skocz do zawartości

Próbne strzały i nie tylko - Winter


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 30x5min. 
Ze stacka dużo trudniej jest mi wyciągnąć materiał niż z pojedynczej klatki. Dodatkowo w stacku podczas wyciągania wokół gwiazd robi sie jakaś dziwna otoczka przez co robią się większe i brzydko to wygląda. Na razie nie mam dostępu do darków bo zostaly na pendrive na mieszkaniu, flaty będę robił dzisiaj albo jutro, ale wstawiam stack jakbyś chciał popatrzeć co w trawie piszczy. Składałem w maximie :
Screenshot_1.png.b73b8ef424be3c01e94373fb713f2013.png

http://www44.zippyshare.com/v/xQjegz65/file.html


A to wynik mojej obróbki :
M31-sdmask.jpg.dbd1193fb449eb510c4890a389de95d7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, _Spirit_ napisał:

m31.jpg

Chyba się domyślałeś, że zapytam jak obrabiałeś ?  Podoba mi się ten sposób obróbki. Gwiazdki są jakie są, ale myślę, że to akurat dam radę zrobić. Łagodne przejścia między obiektem a tłem to jest to czego nie umiem. Mam również problem z kolorami.
Czy darki ułatwią obróbkę ? Będzie mniej szumu i dzięki temu łatwiej się będzie wydobywało galaktykę ?  Zastanawiam się nad sztucznym flatem, zamiast normalnie robionego.
Znalazłem fajny tutorial do obróbki M31 tylko, że to jest pix, a ja mam tylko PSa.
http://www.lightvortexastronomy.com/tutorial-example-m31-andromeda-galaxy---dslr.html

 

Chcę dozbierać jeszcze 60 klatek. Czy zamiast 5 min robić 10 ? Czy składanie takie materiału ma sens ? Mam master darki dla 300s i 600s.

Jak ustawić w maximie taki sam kadr jak miałem wcześniej ? Montaż jest chowany na noc.
 

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut ma oczywiście sens, darki Ci nie będą potrzebne jak użyjesz ditheringu, aby ustawić taki sam kadr w Maximie montaż musi "wiedzieć " gdzie jest obecnie, następnie otwierasz jedno zdjęcie obiektu z poprzednich nocy i zapuszczasz PinPoint

597df3afe86f7_Beztytuu.jpg.2d49be3dfe597800810bf91f5a8d17a9.jpg

, gdy skończy naciskasz prawy przycisk myszy i wybierasz na samym dole Slew to PinPoint center597df4e3d080d_Beztytuu1.jpg.41aa18f8d5123a8187393f81dca3142a.jpg,

potwierdzasz a montaż ustawia się dokładnie gdzie był poprzedniej nocy :P

 

Pozdrawiam Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymaj się jednego czasu. Mieszanie stacka rzadko wychodzi dobrze. Więcej materiału i powinno być dobrze. Stack ma mnóstwo hot pixeli.  Chyba darki i biasy będą potrzebne żeby chociaż jakąś mapę bad pixeli ogarnąć. Przy okazji usunie się martwa kolumna z matrycy.

 

W Maximie ja robię tak. PinPoint dla montażu. Jak Maxim znajdzie położenie robię Sync with immage center. Mam skalibrowany sam montaż. Teraz wrzucam zdjęcie z poprzedniej nocy i na nim ponownie PinPoint. Po PintPoint robię Go to Image center. Montaż ustawia się na obiekt z poprzedniej nocy. Ponownie wykonuję PinPoint. Porównuję ułożenie klatek , obrót kamery, poprawiem ewentualnie kadr. Na koniec sprawdzenie ostrości.

 

Na tym stacku zwykłe DDP słabo się sprawdziło. Zapakowałem prosto do PSa i ręcznie wyciągałem z maskowaniem gwiazd.

Najprościej to zrób sobie maskę bez gwiazd.

Najpierw rozciągnij histo do poziomu który Cie zadowala z gwiazdami. Następnie wywal gwiazdy i zostanie Ci materiał na maskę bez gwiazd. Teraz wróć do początku - oczywiście maskę sobie gdzieś skopiuj w PS. Na surowy materiał załóż utworzoną maskę. Na stack maska - ukryj wszystko z wyjątkiem - maska bez gwiazd. I zacznij wyciągać krzywymi i poziomami. Poeksperymentować trzeba.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu sie niedobrego stalo gwiazdom? Sam nie wiem co: ostrość czy zaparowany obiektyw.

 

Na stacku widze jasna kolumne.

To uszkodzona kolumna czy slad po satelicie?

 

Zaznaczyles klatke referencyjna (najlepsza wgo maxima) w czasie stackowania?

Zaznacz IGNORE PIXELS OVER 65000. Przepalonych  tak juz nic nie uratuje.

U mnie domyslnie sa 3 przebiegi a nie 5 i tego sie trzymam. Czy dobrze? Nie wiem, ale nie zmienialem tego.

 

Wszystko co Ci jest potrzebne do wstepnej obslugi Maxima masz w tej serii filmow.

Jeszcze raz WIELKIE DZIEKI JOLO, bardzo mi sie przydaly!!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kudi145 napisał:

 

 

Godzinę temu, _Spirit_ napisał:

 

 

14 minut temu, Tayson napisał:

 


Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Postaram się dozbierać więcej materiału przez kolejne dni tak, żeby wyszło ze 100 x 5 min.

Na zdjęciu są padnięte kolumny. Obiektyw nie był zaparowany a FWMH miałem na poziomie 1.5 - lepiej się nie dało, być może obiektyw jest walnięty ?
Nie zaznaczyłem klatki referencyjnej - nie wiem na jakim etapie się to robi.
Przyjrzę się filmikom.

Później spróbuję dodać stack z darkami.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy użyłeś filtra UV/IR cut? Bo takie gwiazdki mogą być efektem jego braku.

Ja to się dziwie, że mi nie chce wychodzić normalny kolor, tylko taka dziwna zieleń. W sumie najlepiej wychodzi wersja BW :)

Winter zrób spokojnie wszystko jeszcze raz ale z klatkami kalibracyjnymi, a zobaczysz różnicę :)

Mi wyszło w BW coś takiego:

M31-Winter_bw.jpg.280967641eb34d381dafaf16e892edae.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest rozdzielczość 1600x1200 i być może dlatego jest tylko 11 MB. Obrabiam teraz na telewizorze i wszystkie zdjęcia jakie tutaj się pojawiły są mocno żółte. Czy u was też tak jest ?
Wrzucam tutaj stacka z darkami.
http://www97.zippyshare.com/v/2z0iKkQf/file.html


Tyson ciężko mi odpowiedzieć na twoje sugestie.
 

Jak coś obrobię to wrzucę.

 

Nie używałem filtra ir/uv bo psuł mi gwiazdki.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko co mogłem zrobić :

Edycja:

Teraz widzę że nie ma koloru i chyba za bardzo otrzymałem odszumiłem.

 



597e59d83e7ff_M31forum.jpg.c8d19e310618a993489887ec7f6c2484.jpg

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem chwile i poczytałem różne tutoriale i wyszło tym razem tak. Niestety obrabiam na TV i nie wiem jak to będzie widać u was na monitorach.

M31-1.jpg.eed916f380e7361ba9878c55fb1abc33.jpgM31-2.jpg.9b9a8b250cb41d0ba56cb2312e45da2a.jpg

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Delikatnie za zielone, ale jeszcze do przełknięcia. Najbardziej,  zaraz po gwiazdach, dają po oczach kolorowe hot piksele. 

Łatwo można na tym etapie usunąć hoty w PSie, Filtr>Szum> Redukcja szumu> Redukcja kolorowego szumu na100%  Dzięki temu wszystkie hoty są ciemne i nie trzeba ich maskować na tle.

Potem używasz Punktowy pędzel korygujący, wciskając ALT pobierasz próbkę z obszaru obok hota, następnie klikając LPM na hocie maskujesz go. 

 Popatrz, zamaskowałem trochę hotów na galaktyce. 

To taka proteza, bo nie zastąpi Darków lub Ditheringu, ale fotka jest trochę ładniejsza.

redukcja.jpg

pędzel.jpg

wint.jpg

Edytowane przez Piotr4d
Interpunkcja :)
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotrek.
Stosowałem darka, ale coś źle zadziałał. Dostałem wskazówkę by składac mediana a nie SD mask jednak nie jestem w stanie na razie sprawdzić. Być może ta metoda składania materiału pomoże na hotpixele.
Gwiazdki są za duże, nie maja koloru ? Starałem sie zmniejszyć na osobnej masce poprzez filtr minimum z zakresem 1px, ale brzydko to wygladało. Chyba że jest opcja dostosowanie mocy stosowania filtra to by jakoś dało rade to zrobić. Dawałem tez starurację na gwiazdkach ale po podniesieniu jej do 20% gwiazdy przybierały nienaturalne kolory.

W ogóle to obrabiam materiał na TV i nie wiem jak z saturacją sprawa wygląda. Na telefonie wygląda jakby jej brakowało, na starym monitorze również, na TV wydaje mi się, że jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

8 godzin materiału do kosza bo pomimo, że było bezchmurnie to w powietrzu było jakieś mleko ( wschodzący Księżyc też pewnie zrobił swoje) . Liczyłem, że pomimo tego coś wyjdzie, ale detal tragedia. Naświetlałem 6 godzin M81 i 2 godzin M42, ale po zestackowaniu to jakaś porażka. Szkoda, bo po raz pierwszy od dawna była pogoda jako taka. 
Zastanawiam się czy w takich warunkach zbierać materiał tylko w Ha ? Ma to sens w SBIGu 2000 XCM ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.