Skocz do zawartości

Próbne strzały i nie tylko - Winter


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

41 minut temu, MaPa napisał:

Zróbcie test przed i po północy.

Chmury szybko nadciągają dłużej niż do 1szej nie pociągniemy ;) Będzie można się wyspać.

 

Update : spadło o ok 650 ADU w asi1600

Marcinie ja nic nie zmierzę. Kilka postów wyżej pokazałem z czym mam do czynienia z balkonu. W ciągu tygodnia porozmawiam z zarządcą odnośnie wymiany kloszów bo te wołają o pomstę do nieba :) Rozglądnąłem się przez okna i bardzo ładnie wygaszona jest część północno-zachodnia miasta. Natomiast Fatimska, Nowodąbrowska i osiedla koło "bani"/galerii nadal świecą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, HAMAL napisał:

obiecuje więcej nie narzekać na swoją :uhm: 

Mam tutaj ekstremalne warunki. Ale zbieram materiał, dopracowuję warsztat by w przyszłości było lżej. No i sprawia mi to frajdę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wczoraj udało mi się uruchomić nowy zestaw, pomimo początkowych problemów z gryzącymi się dwoma kamerkami ZWO, dzięki @danon ! Chodziło o to, aby wybrać w PHD sterownik ZWO, zamiast ASCOM dla kamierki guide.
Jak widzicie na zdjęciu zestaw składa się z :
- obiektyw Canon 400/5.6L
- koło filtrowe QHYCFW3
- kamera główna ASI183MM PRO
- lunetka guide 60/210 z kamerką ASI 120 mini mono.

Przymocowałem wszystko na płytce aluminiowej z krótkim dovetailem. Zestaw nie do wyważenia, ale jest lekki, więc nie było z tym problemu.

IMG_20200731_202413.thumb.jpg.c4b3a497df1af951674fc26954abd9b5.jpg

Ustawienie ostrości na obiektywie jest dość trudne, ponieważ przesunięcie pierścienia o milimetr robi już sporą różnice. Posiadam maskę do ostrzenia, ale się nie sprawdza.. nie wiem czy otwory nie są za wąskie przez co obraz prążków jest ledwo widoczny. Ustawiłem najlepiej jak mogłem, niestety trochę do perfekcji jeszcze brakuje. Jako, że to są testy to nie zastanawiałem się zbyt wiele i wycelowałem w zenit w IC5070. Ustawiłem sesję i poszedłem spać. Sprawdziłem klatki i ostrość utrzymała się praktycznie przez całą noc w związku ze stabilną temperaturą. Pasuje jeszcze zebrać 2x tyle materiału i będzie przyjemnie. Jestem zadowolony, że udało się wszystko uruchomić i wyostrzyć, bo złączki dobrane na styk !

40x300s Ha, 25 dark, 60 bias, -20C, resize 50%

light-FILTER_H-BINNING_1.thumb.jpg.7d43b0f088668021c0181c106697f33b.jpg
 

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda!

Gwiazdy w całym polu wyglądają w miarę dobrze, choć  te średnie mają kształt lekko łezkowaty. Trudno jest mi ocenić czy to wina stackowania, szkła, trackingu, czy tiltu. Zważywszy na mikry piksel  asi183 i wymagania z tym związane, to wynik jest naprawdę dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Maetrik napisał:

Owszem fajnie zgadzam się :)

...ale nie wiem czy tylko mi natomiast troszkę mi nie pasują te ciemne pionowe pyły w środku, na innych fotkach jakby tego nie ma ;)

Pozdrawiam 

 

Też to zauważyłem, ale nie przykładałem się do obróbki. To tylko test możliwości zestawu. Mam nadzieję, że nie okaże się to typową przypadłością tylko gdzieś popełniłem błąd. Stackowalem w pix procesem batch preprocessing, a później wybrał plik do obróbki z folderu MASTER utworzonego przez proces. Nie wiem czy dobrze zrobiłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim bardzo dobrze zrobiłeś, że kupiłeś Canona EF 400mm f/5,6 L. Wcześniej robiłem już zwiad i wyszło, że to jeden z najlepszych obiektywów do astrofoto. 

Z nastawianiem ostrości manualnie pierścieniem zawsze jest problem i niedokładność. To jedynie funkcjonuje dobrze w obiektywach czysto "manualnych" bez AF. Tu masz USM. To wynika z konstrukcji. Jak chcesz mieć ideał to pomyśl nad tym:

 

Edytowane przez kosmit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kosmit napisał:

Przede wszystkim bardzo dobrze zrobiłeś, że kupiłeś Canona EF 400mm f/5,6 L. Wcześniej robiłem już zwiad i wyszło, że to jeden z najlepszych obiektywów do astrofoto. 

Z nastawianiem ostrości manualnie pierścieniem zawsze jest problem i niedokładność. To jedynie funkcjonuje dobrze w obiektywach czysto "manualnych" bez AF. Tu masz USM. To wynika z konstrukcji. Jak chcesz mieć ideał to pomyśl nad tym:

 

Obiektyw kupiłem z 6 lat temu do innych zastosowań, a chciałem zobaczyć czy coś z tego da się ulepić i nie jest źle :)
U mnie taki adapter nie wchodzi w grę. Do dyspozycji mam 0mm.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Im rzadziej robię zdjęcia i je obrabiam tym jest gorzej, a jeszcze jest gorzej jak mam obrabiać LRGB. Praca nie nadaje się na osobny wątek, więc zamieszczam tutaj do wglądu i pokazania możliwości zestawu ASI 183MM Pro i Canona 400/5.6L z filtrami Baadera 1,25". Ostrzenie ręczne nawet z maską to jest porażka i zastanawiam się nad rozwiązaniem jakie stosuje @kosmit z urządzeniem od Astromechanics. Są mankamenty z gwiazdami, tłem, kolorem, ale lepiej nie umiem. Dozbieram jeszcze po 10x180s RGB, 20x300L i 20x300Ha i będę starał się zakończyć temat.
L 40x300s, RGB 25x180s na kanał

Image10_ABE_DBE.thumb.jpg.a5114d1c15c2956c9bc563672458fd13.jpg

Druga wersja :

Image10_ABE_DBE-2.thumb.jpg.aca1e7fa58e0fd968ec0b29b67ca61f6.jpg

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dozbierałem Ha i 70x300s L, ale.... zapomniałem od ostatniej obróbki jak doszedłem do tego pierwszego zdjęcia w poście wyżej. Nie mogę się nawet zbliżyć do podobnej obróbki, wszystko wychodzi gorzej. Następnym razem zapisuję na kartce :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rano przed robota na szybko robię foto z myślą, że wrócę po robocie i zrobię to samo ale już fest, wychodzi fajnie, wracam z roboty pełen zapału, męczę i męczę a na koniec biorę jako finał poranne foto :D

 

Zresztą pamiętaj, że po dołożeniu materiału potrafi mocno zmienić się jego charakterystyka, odtworzenie identycznych czynności nie musi dać tego samego wyniku.

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się przygotować jak najlepiej luminancję pod przyszły kolor. Mam RGB i Ha, ale nie jestem z wyniku zadowolony. Nie powtórzę procesu uzyskania kolor jak na zdjęciu wyżej - skleroza.
Luminancje potraktowałem następującymi procesami w Pix :
1. DBE
2. Odszumianie
3. Dekonwolucja
4. Stretch
5. Zmniejszanie gwiazdek
6. Dark structure enhance.
7. Krzywe.

Ciężko mi coś poprawić. Wydaje mi się że dekonwolucja przepaliła środki gwiazd i dziwnie wyglądają. Około 70 klatek zebrałem w średnich warunkach na zlocie + miałem problemy z prowadzeniem. Zastanawiam się czy jest to dobrze obrobiona luminancja do połączenia z kolorem. Proszę o jakieś sugestie, uwagi.
105x300s
ASI183MMpro+ Canon 400/5.6


M31L.thumb.jpg.bb6a564f0564c09be3db18e6d045c5c4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.