Skocz do zawartości
Winter

Próbne strzały i nie tylko - Winter

Rekomendowane odpowiedzi

TGVD jest o tyle fajną funkcją że działa zarówno na liniowym jak i nieliniowym obrazie oczywiście najlepsze efekty uzyskamy po wyciągnięciu zdjęcia. Ciekawe podejście do obróbki, akurat ja zapomniałem o transformacji morfologicznej :). Jeśli chodzi o początek to zawsze ustawiam w pix przestrzeń barw na 1 domyślnie są tam różne wartości(RGBWORKSPACE). Przy takich obiektach sam szukam sobie tła i robię prev. zawsze odnosić się do tego samego punktu na niebie. Mając tak przygotowany obraz ruszam za abe,dbe, background mod, potem kolorki i zaczynam zabawę w maski i deconvolution, a następnie MTL na szumy a potem wyciąganie używam pixmath ponieważ daje najlepsze efekty jak dla mnie z MS+HS. Nie jestem pewien ale chyba @wessel poradził mi aby mając maskę na gwiazdach lekko pociągnąć kolor a potem podbijając kolorek dla całości pokazują się piękne kolorki na gwiazdach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z pustego to i Salomon nie naleje ! Mało materiału bo tak jak pisałem wcześniej 10x600s. Przy moich umiejętnościach to max co mogę pokazać. Nie usunąłem gradientu bo ABE w pix masakruje zdjęcie.

IC434_ABE.thumb.jpg.9d90222d04f739b5f227bcc27661afd7.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, Winter napisał:

Z pustego to i Salomon nie naleje ! Mało materiału bo tak jak pisałem wcześniej 10x600s. Przy moich umiejętnościach to max co mogę pokazać. Nie usunąłem gradientu bo ABE w pix masakruje zdjęcie.

To pojaśnienie z prawej strony możesz łatwo usunąć w Fitsworku akcją automatycznego usuwania gradientu tła.    

IC434_ABE.jpg.59fc4e8ccf678420f7fe142f8ac87ff8_2.jpg

• Lubię 1
  • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Super, dzięki ! Zapomniałem o tej funkcji :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wynik wczorajszej pogody - dzisiaj jedziemy kolejne godziny. Obróbka na kolanie. Potrzebne nowe flaty ;)

20x600, 8300C, ED80

Theta_2_Ori_ABE.thumb.jpg.0d3fedcb0866ba3953d23401f58015fa.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Czy ma ktoś propozycję jak zapanować nad pyłami przy tym obiekcie ? Potrzebuję wskazówek. Ogólnie widzę że jest dość płasko i chyba tych pyłów nie zarejestrowałem ?
Mam robić klatki po 20 min ? W planie mam palić jeszcze 5 godzin i może godzinę z filtrem Ha.

Edytowane przez Winter

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To już jest konkretny materiał. Do zebrania krótkie klatki na jasną część mgławicy i pełna kalibracja. Warto skończyć taki szlagier bo daje dużo satysfakcji.

Jak już zaczniesz obrabiać "przy biurku" to warto zacząć od gwiazdek.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam 30x30s na środek. Martwią mnie trochę nierówności bo chyba to pyły ale u mnie są dość płaskie - nie widzę w nich struktur jak na innych zdjęciach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Winter napisał:

Mam robić klatki po 20 min ? W planie mam palić jeszcze 5 godzin i może godzinę z filtrem Ha.

Ależ skąd. 10ki są dobre, lepiej więcej niż dłuższe tutaj. Zrób kalibracje dobrze i zobaczysz ile jeszcze w tle możesz wyciągnąć. Ewidentnie też będziesz wałczył gradientem.

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolejna nocka i dołożyłem 23x600 więc razem jest 43x600. Nowe darki i biasy, flaty zrobię za niedługo. Zdjęcie pociągnąłem mocniej, żeby zobaczyć czy pyły "majaczą". Nie panuję nad tłem i szumem w ogóle, a nad resztą też średnio. Kiedy nie będę miał szumu na zdjęciu ? Ile klatek muszę zebrać ? 

m42_DBE_clone.thumb.jpg.bb634eb0665202ad692b3fe5966035a4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Będziesz raczej miał problem z flatem bo Ci ten paproch wędruje po rzy stackowaniu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To raczej wina przekręconej kamery. Darku, sprzęt rozstawiałeś na nowo, łącznie z wkładaniem kamery w wyciąg? Jeżeli tak to flat załatwi temat paprocha i tła.

Po złożeniu materiału z klatkami kalibracyjnymi pozbądź się drania, bo to coś bardzo mocno przysłania matryce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

To raczej wina przekręconej kamery. Darku, sprzęt rozstawiałeś na nowo, łącznie z wkładaniem kamery w wyciąg? Jeżeli tak to flat załatwi temat paprocha i tła.

Po złożeniu materiału z klatkami kalibracyjnymi pozbądź się drania, bo to coś bardzo mocno przysłania matryce.

Demontowałem cały zestaw z montażu i nic nie rozkręcałem. Jak zrobię flaty to popatrzę co za skurczybyk się tam przykleił.

Przy okazji dodam, że szukam kompletnego tutoriala do pixa z obróbką M42. Kiedyś taki znalazłem, mega obszerny w formie tekstowej z obrazkami na domenie australijskiej któregoś uniwersytetu...niestety nie mogę go teraz znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dużo ostrożniej musisz postępować z obróbką materiału. A już zwłaszcza z funkcja HDRMultiscaleTransform  w PIX, która skutecznie zmasakrowała ci zdjęcie :)

Proponuję:

1. delikatny wstępny strech

2. rozdzielenie luminancji i koloru

3. delikatna, ostrożna obróbka luminancji z odszumieniem z użyciem masek

4. kalibracja, odszumienie, zblurowanie? koloru

5. złożenie do kupy

A wcześniej wywal TEGO PAPROCHA!!!  :)

• Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Duser napisał:

Dużo ostrożniej musisz postępować z obróbką materiału. A już zwłaszcza z funkcja HDRMultiscaleTransform  w PIX, która skutecznie zmasakrowała ci zdjęcie :)

Proponuję:

1. delikatny wstępny strech

2. rozdzielenie luminancji i koloru

3. delikatna, ostrożna obróbka luminancji z odszumieniem z użyciem masek

4. kalibracja, odszumienie, zblurowanie? koloru

5. złożenie do kupy

A wcześniej wywal TEGO PAPROCHA!!!  :)

Potrzebuję tutorial dla pkt 3, 4, i 5. Nowe flaty wszystko usunęły. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co zrobić ? Rozbiłem kanały i wydobyłem L z RGB. Obrobiłem L i chciałem złożyć do kupy @Duser

blad.thumb.jpg.5b2cc394c130e3feb171f228df6ba31e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podpowiedzcie mi czy to odpowiedni kierunek ? Siedze nad tym już chwile i chyba podmienię tylko środek. Co ty na to @MaPa ?

m42.thumb.jpg.e5f90e216ea0a35d5f5354670e102cc0.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdecydowanie lepiej.

M42 - to nie jest  prosty obiekt do obróbki , wbrew pozorom.  Wyeksponowanie słabych pyłów wokół mgławicy jest sporym wyzwaniem.

Nadal masz dużo kolorowego szumu w ciemniejszych partiach . Proponuję zdecydowanie odszumić kolor z użyciem L jako maski ( ale odwróconej) z silnym usunięciem kolorowego szumu. Możesz do tego użyć np ACDNR w Pixie , albo zabawić się w Photoshopie.

Rozdzielanie L od RGB : nie rozdzielasz kanałów R,G i B , ale ekstrahujesz samą tylko luminancję.  Pozostały kolor  silnie odszumiasz, blurujesz , potem składasz  L + RGB w LRGBCombination.

Podeślij stacka to ci pokażę .

PS. A był czas na zlocie, aby się poduczyć podstaw obróbki, no, ale ...... wiadomo ;)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

LRGBCombination nie działa. Dodaję L a RGB zostawiam na <auto> i błąd. Rozbicie kanałów też nie pomaga @Duser pomocy :)

Edit:

Dałem samo L w tym skrypcie i chyba działa.

Edit:

W ciemniejszych partiach szum masakruje zdjęcie.

Edytowane przez Winter

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Po wstępnym obejrzeniu stacka potwierdzam - materiał jest bardzo dobry. Jak znajdę trochę czasu to może sklecę jakiś tutorial.

Musisz odszumić ciemne partie i nie tak mocno wyciągać .

Musisz poczytać także tutoriale w sieci - jest ich pełno

Edytowane przez Duser

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 9.02.2019 o 19:16, Winter napisał:

Podpowiedzcie mi czy to odpowiedni kierunek ? Siedze nad tym już chwile i chyba podmienię tylko środek. Co ty na to @MaPa ?

18 godzin temu, Duser napisał:

Musisz odszumić ciemne partie i nie tak mocno wyciągać .

Musisz poczytać także tutoriale w sieci - jest ich pełno

Zasadniczo powtórzę za Duserem. Materiał nie jest na aż takie wyciąganie :) Możesz nie mieć możliwości zejść z szumem do akceptowalnego poziomu. Proponuję więc mniej wyciągać słabe partie. Pomyślałbym też na lekko innym balansie kolorów ale to może jak następny aspekt.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi