Skocz do zawartości

Próbne strzały i nie tylko - Winter


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

57 minut temu, Piotr4d napisał:

Fajnie " rozbita" gromadka.

Ogólne testy nowej kamerki. Szkoda że FWHM był na poziomie 4,5-5 więc wyszło nieostro, a na masce ustawiłem ostrość idealnie; seeing też był raczej dobry. Być może nie ta ogniskowa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Winter napisał:

Ogólne testy nowej kamerki. Szkoda że FWHM był na poziomie 4,5-5 więc wyszło nieostro, a na masce ustawiłem ostrość idealnie; seeing też był raczej dobry. Być może nie ta ogniskowa :P

Jeżeli na masce miałeś idealnie , a fwhm słabe to stawiam na złą odległość od kamery. Gwiazdy wyglądają jak by ostrość uciekła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 minut temu, Nowok76 napisał:

Jeżeli na masce miałeś idealnie , a fwhm słabe to stawiam na złą odległość od kamery. Gwiazdy wyglądają jak by ostrość uciekła. 

Tzn. odległość filtra od kamery ? Chciałem wkręcić filtr w kamerę ale nie ma takiej możliwości więc wkręciłem jedną z moich przejściówek (ok 35mm) w kamerę a później w nią jaskółczy ogon z końcówką do wkręcania filtrów 1,25. Musiałem dać przejściówkę bo sam jaskółczy ogon nie pasował do wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Winter napisał:

 

Tzn. odległość filtra od kamery ? Chciałem wkręcić filtr w kamerę ale nie ma takiej możliwości więc wkręciłem jedną z moich przejściówek (ok 35mm) w kamerę a później w nią jaskółczy ogon z końcówką do wkręcania filtrów 1,25. Musiałem dać przejściówkę bo sam jaskółczy ogon nie pasował do wyciągu.

Tak. Zła odległość między korektorem a matrycą. Pamiętaj że w tej kamerce matryca jest oddalona od frontu kamery o 13.5mm. Zależy jaki masz korektor. Jeżeli Baderowski MarkIII to musisz mieć odległość 55mm. Sprawdź to w specyfikacji korektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Nowok76 napisał:

Tak. Zła odległość między korektorem a matrycą. Pamiętaj że w tej kamerce matryca jest oddalona od frontu kamery o 13.5mm. Zależy jaki masz korektor. Jeżeli Baderowski MarkIII to musisz mieć odległość 55mm. Sprawdź to w specyfikacji korektora.

pisałem, że nie używałem korektor.. nieuważnie przeczytałeś mój poprzedni post ze zdjęciem :P

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Potrzebuję Pomocy. Muszę ściągnąć gałkę aby zmierzyć oś. Nie mogę odkręcić standardowym zestawem imbusów śrubki przy wyciągu od strony przeciwnej do pokrętła mikroruchów w ED80. Chodzi ośrubkę najbardziej z lewej. Jaki imbus jest mi potrzebny? 

IMG_20190718_101546.thumb.jpg.d7a03709836aed3abed78d122d66733d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Pav1007 napisał:

Nie pamiętam rozmiaru ale jeden ze standardowych rozmiarów to odkręca (ja mam jakieś topexa i odkręca bez problemu) - wg mnie masz zjechaną śrubę

Również wygląda mi na obrobioną. Co robić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2019 o 13:58, Winter napisał:

Ogólne testy nowej kamerki. Szkoda że FWHM był na poziomie 4,5-5 więc wyszło nieostro, a na masce ustawiłem ostrość idealnie; seeing też był raczej dobry. Być może nie ta ogniskowa :P

Darku, jeszcze wracając do tego problemu tak sobie pomyślałem, czy nie ostrzyłeś na jasnej gwieździe w pobliżu (może Vega), a potem przejechałeś na gromadę i wtedy ostrość uciekła, bo na skutek przechylenia tuby lustro drgnęło o parę mikronów. Jeśli po drodze robiłeś flipa to jest to bardzo prawdopodobne. To by tłumaczyło dlaczego na masce była ostrość, a na zdjęciu już nie. Też tak w Newtonie miałem więc się chętnie tym doświadczeniem podzielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Grzędziel napisał:

Darku, jeszcze wracając do tego problemu tak sobie pomyślałem, czy nie ostrzyłeś na jasnej gwieździe w pobliżu (może Vega), a potem przejechałeś na gromadę i wtedy ostrość uciekła, bo na skutek przechylenia tuby lustro drgnęło o parę mikronów. Jeśli po drodze robiłeś flipa to jest to bardzo prawdopodobne. To by tłumaczyło dlaczego na masce była ostrość, a na zdjęciu już nie. Też tak w Newtonie miałem więc się chętnie tym doświadczeniem podzielę.

Dzięki za informację - było dokładnie tak jak piszesz. Wezmę to pod uwagę następnym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Winter napisał:

Dzięki za informację - było dokładnie tak jak piszesz. Wezmę to pod uwagę następnym razem.

:)

To jeszcze taka refleksja:

Jak wiesz nie jestem "zautomatyzowany" i ostrość ustawiam ręcznie. Maską ustawiam tak z grubsza, ale precyzyjnie ustawiam paląc 3-5 klatek po 5 sek każdą z minimalnym przesunięciem mikrofocusera. Sprawdzam FVHM i wybieram najlepsze położenie. Ma to też zaletę, że nie tracę czasu na szukanie jasnej gwiazdy i potem na powrót do kadru. 

Pewnie widziałeś moje fotki, są dalekie do doskonałości, ale na pewno nie można im zarzucić, że są nieostre. Tak więc polecam tą metodę, przy odrobinie wprawy korekta ostrości nie zajmuje mi więcej niż minutę, dwie. Oczywiście ostrzę wybierając subframe'a żeby nie tracić czasu na długie sczytywanie pełniej klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Grzędziel za rady. Następnym razem przyłożę się lepiej do ustawienia ostrości. Ta M13 była mega testowo nowej kamery, bez korektora, bez zachowania jakichkolwiek odległości itp. Ustawienie ostrości chcę zautomatyzować, ale pojawił się problem ze śrubką o którym pisałem wyżej. Czy te śrubki są do kupienia ? Jeżeli uda mi się ją jakoś odkręcić to wolałbym ją wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz próbować torxem, gdyby nie złapał to zawsze można próbować go wbić młotkiem, ale to wyciąg więc musisz go zdjąć z teleskopu, a pewnie i tak nie będzie jak oprzeć o coś twardego... Jeżeli jest wyrobiony na okrągło i torx nie zdaje egzaminu to zostaje tylko patent z superglue. Kropla na imbus i wklejasz go w śrubę. Gdyby i to zawiodło to trzeba wypłakać się w rękaw, wziąć wiertarkę w dłoń, przewiercić śrubę i nagwintować od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Możesz próbować torxem, gdyby nie złapał to zawsze można próbować go wbić młotkiem, ale to wyciąg więc musisz go zdjąć z teleskopu, a pewnie i tak nie będzie jak oprzeć o coś twardego... Jeżeli jest wyrobiony na okrągło i torx nie zdaje egzaminu to zostaje tylko patent z superglue. Kropla na imbus i wklejasz go w śrubę. Gdyby i to zawiodło to trzeba wypłakać się w rękaw, wziąć wiertarkę w dłoń, przewiercić śrubę i nagwintować od nowa.

Spoko spróbuję wszystkiego. Wolałbym wymienić tą śrubkę na nową ale chyba jej nie dokupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę coś doradzić. Te śrubki - robaczki z tego co pamiętam to są standardowe elementy metryczne wg normy DIN które jak najbardziej można dokupić.

Wykręć sąsiednią, nieuszkodzoną śrubkę, zmierz gwint i długość całkowitą, następnie "portal na A" wyszukując słowa kluczowe np M4x6 ŚRUBA DOCISKOWA NIERDZEWNA

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, poldip napisał:

Jeżeli mogę coś doradzić. Te śrubki - robaczki z tego co pamiętam to są standardowe elementy metryczne wg normy DIN które jak najbardziej można dokupić.

Wykręć sąsiednią, nieuszkodzoną śrubkę, zmierz gwint i długość całkowitą, następnie "portal na A" wyszukując słowa kluczowe np M4x6 ŚRUBA DOCISKOWA NIERDZEWNA

 

 

 

Tej dobrej też nie mogę odkręcić. Nie mam odpowiedniego imbusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zostanę aktualnie przy masce bo nie jestem w stanie tego zdemontować po ludzku ;)

Jestem również na etapie dobierania złączki i chciałem prosić was o pomoc w weryfikacji czy dobrze myślę : potrzebuję złączki M42(T2?)/M48 19.5mm lub 3mm (bo posiadam 16.5) tylko nie wiem czy jest wykonalna : backfocus korektora 0.85 od ED80 55mm - koło filtrowe 20mm - złączka T2/T2 2mm - backfocus kamery Atik 428ex 13.5mm = 19.5mm

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Próba całego nowego zestawu nie obyła się bez problemów. ASI 120MC (nowsza wersja) nie będzie działać po hubie usb 3.0 dlinka. Daje czarne obrazy we wszystkich aplikacjach choć przy poświeceniu latarką coś tam majaczyło. Wpiąłem bezpośrednio do laptopa przy okazji rozpinając kabel usb i resetując laptopa kilka razy i w końcu zaskoczyło, a myślałem, że to koniec ;) Chciałem ograniczyć się do jednego kabla usb z zestawu, ale chyba nic z tego. 

Z takich spraw technicznych wyszło jeszcze, że alginację i ostrzenie robiłem na filtrze L bo na Ha nic nie widać. Maska Bathinova nie sprawdza się przy dokładnym ostrzeniu. Dzięki niej uzyskałem FWHM na poziomie 3.0, natomiast ostrząc za radą @Grzędziel czyli sprawdzanie wartości FWHM zszedłem do 1.4 przy czym ustaliła się w trakcie nocy na ok 2.0 ze względu na spadek temperatury. 

Zestaw : ED80x0.85, Atik 428 mono, koło QHY CFW3, filtr Ha 7nm, bez klatek kalibracyjnych, temp. sensora -5C. 

Edit: Jakiś wniosek ? Muszę zebrać klatki kalibracyjne i sprawdzić czy te szumy nie będą tak dotkliwe.... ale dałem rady zejść tylko do -5C. Szkoda, że nie mam do porównania innej kamerki mono.

 

1.  IC1805 23x600s, po obróbce. crop.

 

IC1805.thumb.jpg.73c60668260886786a3f8373a5386491.jpg

 2. NGC 6888 1x600s, lekki strech.

NGC6888.thumb.jpg.e27d0a9c018833d3cd3d35437b9b1db1.jpg

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.