Skocz do zawartości

Próbne strzały i nie tylko - Winter


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem problemy więc materiału mało. Zebrałem wodór i tlen i pierwszy raz próbowałem uzyskać jakieś kolory. Znalazłem kilka tutoriali ale w PS coś źle robię dlatego uruchomiłem akcję i za SII dałem Ha.

Zestaw : ED80x0.85, Atik 428 mono, koło QHY CFW3, filtr Ha i OIII 7nm, bez klatek kalibracyjnych, temp. sensora -1C.


1. Ha 3x1200
ha.thumb.jpg.b4a43162aaad07146dcecc8fdf30e840.jpg

2. Ha 3x1200+OIII6x600
HST-image.thumb.jpg.51434c0e3342d3e877b6780da5f8aa82.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw : ED80x0.85, Atik 428 mono, koło QHY CFW3, filtr Ha, 50x bias, temp. sensora -1C.

Ha 16x1200s

Edit: Chyba coś przekombinowałem, bo tło wygląda dla mnie lepiej na 3x1200 niż tutaj. Ogólnie to szum masakra... nie wiem czy to darki naprawią bo materiału już trochę jest. Nie da rady zejść poniżej -1C w te ciepłe noce.
vdB142ha.thumb.jpg.1857e3d4e4a205335c6f6ca242a6880e.jpg

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Piotr4d Składałem Sigma Clipping. Dawno nie stosowałem ditheringu i nie chciałem "przesadzić", żeby mi montaż nie świrował czy coś bo ostatnie nocne to były porażka od strony oprogramowania. Zobaczę jak będzie z SDMask. Będę robił też klatki kalibracyjne, ale to po zebraniu OIII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak ustawić w Maximie sekwencję zapisu klatek w taki sposób, by najpierw były zbierane klatki z filtra Ha, później S i na końcu O ? Teraz mam tak, że zbiera naprzemiennie co mi nie pasuje. Group by slot to jest ta opcja ?

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poległem przy skali zestawu Newton 200/1000 i atik 428. Ani nie mogłem odpowiednio wyostrzyć (doszedłem do FWHM=3).... ani Maxim nie potrafił zrobić platesolve. Celowałem w Vegę, Deneba i Plejady i ani razu nie rozwiązał w ciągu 5 minut pobranej klatki. Moje marzenia o dużej skali legły w gruzach :(

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Winter napisał:

Miałem w kadrze.

Tutaj fragment Plejad na filtrze L 300s.

received_713017072548563.thumb.jpeg.b026d09f13cec93c116129994929a91f.jpeg

Klatki do plate solve robisz kilkusekundowe na bin2? Wysyłałeś zdjęcie do astrometry.net tak jak wczoraj rozmawialiśmy?

 

Mniej więcej mamy identyczne pole widzenia zestawu więc będziesz napotykał te same problemy co ja, masz o tyle dobrze, że ja już się namęczyłem i narozkminiałem :) Odkryłem dawno temu, że platesolve ma swoiste czarne dziury których za żadne skarby świata nie potrafi rozwiązać. Możliwe, że ten kadr w Plejadach jest jedną z nich. Wygląda to tak, że mimo iż widać kawałek twojego celu w kadrze, platesolve niczego nie znajduje. Wystarczy przejechać montażem kawałek w bok i solve mamy po kilku sekundach.

 

Przy takim polu widzenia znaczenie ma nie tylko dokładny slew na cel, ale także czas systemowy i współrzędne miejsca w którym się znajdujesz. No i te cholerne czarne dziury :) W SGPro możesz dodać blind solvera który co prawda jest wolny, ale rozwiązuje zdjęcie gdyby zwykły solver sobie nie poradził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzychoo226 Nie wysłałem bo jeszcze mocniej zaczęło wiać i wszystko o tyłek można było rozbić. Będę chciał odpalić SGPro przy następnej sesji tylko muszę go dokładniej skonfigurować. Zastanawiam się dlaczego te gwiazdy są takie wielkie ?  Chyba będę musiał zrezygnować z tej skali na rzecz większej rozdzielczości ASI1600 i robić ewentualne cropy.
Coś czuję, że to mnie przerasta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo, jeśli myślisz o foceniu w wymagającej skali, to bełt mod znacząco podnosi kulturę pracy z całym setupem. 

Odnośnie problemu z solvem, to tak jak i Krzysiek podobnie miewam czasami z nim pod górkę. Zdarza się że muszę kombinować z czasem klatki, bo raz pinpoint "lubi" klatki 5s innym razem 10-15s i dłużej. Bywa że błyskawicznie rozwiąże klatkę z kanału R, a z identyczną z B już sobie nie poradzi.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sposób na Plate Solve.

Kamera połączona w Maximie - ASI1600 + TS 150/600

All Sky Plate Solver - biblioteki pobrane dla tej skali. Łączę się z kamerą i montażem (ascom). ASPS robi w bin2 5sek. Czekam około 1 minuty -  tyle trwa solve w tym sofcie. Już się nie bawię w wysyłanie na astrometry. Mam włączoną synchronizację z montażem. Po solve następuje synchro z montem > wyłączam program > przechodzę na maxima, łączę się z montażem i PPoint za każdym razem działa od ręki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, _Spirit_ napisał:

Mój sposób na Plate Solve.

Kamera połączona w Maximie - ASI1600 + TS 150/600

All Sky Plate Solver - biblioteki pobrane dla tej skali. Łączę się z kamerą i montażem (ascom). ASPS robi w bin2 5sek. Czekam około 1 minuty -  tyle trwa solve w tym sofcie. Już się nie bawię w wysyłanie na astrometry. Mam włączoną synchronizację z montażem. Po solve następuje synchro z montem > wyłączam program > przechodzę na maxima, łączę się z montażem i PPoint za każdym razem działa od ręki.

 

W SGP jest jeszcze prościej bo jest zintegrowany z ANSVR, sam podaje mu zdjęcie do rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @_Spirit_ za podzielenie się koncepcją. Aktualnie robię wszystko w Maximie i jeszcze przez jakiś czas chciałbym nim zbierać materiał. Jeżeli platesolving przejdzie tą metodą to będę ci niezmiernie wdzięczny.

Do rozwiązania pozostanie mi tylko poprawne ustawienie ostrości. Obecnie mój wyciąg w Newtonie nie ma gwintu i mocowanie odbywa się poprzez clampingring z 1 śrubą dociskającą co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Szukam wyciągu z takim gwintem, abym mógł nakręcić na niego korektor komy - tyle, że nie wiem czy taki w ogóle istnieje. Obecnie mój wyciąg ma 2" i korektor komy w niego "chodzi" nawet gdybym go nagwintował to średnica korektora jest mniejsza od średnicy wyciągu. Jak to jest rozwiązane w innych wyciągach ? Jest jakaś przejściówką nakręcana na nagwintowany wyciąg by móc do niej przykręcić korektor ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Winter napisał:

Jak to jest rozwiązane w innych wyciągach ?

Ja mam to zrobione w ten sposób.

KOREKTOR.jpg.0a8d451773b616d802ad1cec38398314.jpg,

Zakupiłem w Delcie komplet obręczy 2 cale. Ustaliłem mniej więcej dystans gdzie mi łapie ostrość. Widać ile korektor jest wysunięty (długie diabelstwo). Dzięki tej obręczy całość opiera się symetrycznie na brzegu wyciągu. Teraz bez stresu wyjmuję i wkładam całość. Filtry nakręcam z przodu GPU (schowana część w wyciągu). Dzięki tej obręczy wiem gdzie na skali wyciągu wypada punkt ostrości (w połowie z oznaczeniem 3 - nie widać na zdjęciu). Varilock dla ustawienia odległości matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.