Skocz do zawartości

Zasilanie polowe


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, mam pytanko: jak zasilacie montaże w warunkach polowych? Akumulator 12v? Do tej pory mój mały projekcik dawał radę z bateryjek 6xAA, zasilało to Arduino a stepper BYJ48 wymagał jedynie 5v więc szedł też  z VCC Arduino. Widzę jednak, że silniczek powoli nie daje rady i trzeba go wymienić na inny, mocniejszy. Stoję więc przed problemem optymalizacji wielowymiarowej, gdzie parametrami są: napięcie/prąd/impedancja silnika krokowego, rodzaj sterownika i sposób zasilania, a funkcją optymalizowaną jest cena (jak najniższa) poziom skomplikowania (jak najmniejszy) i mobilność (jak najwieksza). Może ktoś już rozwiązał tego typu problem? :) Myślałem o silniku 3,6 v i prądzie w stylu 1A tylko jak to zasilić w warunkach polowych? Do Arduino trzeba te 9v (a może 12v też?)... Jakoś kusi mnie, żeby wszystko zasilić z jednego akumulatora ale nie wiem, czy nie ma czegoś lżejszego? Wystarczy mi przecież tylko na 4-5h działania a nie musi trzymać miesiąc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązałem problem zasilania w sposób definitywny- wożę dwa akumulatory samochodowe po 40 ah jeden do montażu drugi do kamery , grzałek , laptopa . Nigdy , nawet w zimie nie zabrakło prądu , a że ciężkie trudno . Do drobiazgów ( meade etx70 , grzałka do advent) mam małą żelówkę 3 ah i 7 ah .

Edytowane przez Maro21
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ta liga co akumulator zelowy, ale za to tanie i przenosne.

Koszyk na kilka akumulatorow Li-Ion 18650 + MOSFET do zabezpieczenia przed odwrotna polaryzacja. Akumulatory mozna pozyskac za darmo z kosza na smieci. Z zepsutych baterii laptopowych.

https://www.youtube.com/watch?v=IrB-FPcv1Dc

 

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sidiouss napisał:

Nie wiem jak wydajność prądowa, ale na polu może jakiegoś chomika czy mysz upolujesz :D

Eee tam. Panele sloneczne nie wymagaja nawet szukania nornika.

https://www.aliexpress.com/item/6V-1W-Solar-Power-Panel-Solar-System-Module-Home-DIY-Solar-Panel-For-Light-Battery-Cell/32736652239.html597f318e5fd4b_ESP8266SolarPanels.jpg.a508f44e20677924f30a317c60d9d938.jpg

 

597f3511e7cf7_GPSMouseforGoTotelescopesBeta.thumb.jpg.2a49a1ba773fb41b89d32a5b387a4b87.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, r.ziomber napisał:

Tylko tak sobie myślę, że koledze na noc jest potrzebne zasilanie a to panele słoneczne a nie księżycowe ;)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sidiouss napisał:

Tylko tak sobie myślę, że koledze na noc jest potrzebne zasilanie a to panele słoneczne a nie księżycowe ;)

A jaki normalny czlowiek chodzi po polu w nocy? Na dodatek z dala od kontaktu! ;-);-);-)
Albo szuka ryjowek?

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z akumulatora 12V 7 Ah z odzysku wrzuconego do skrzynki narzędziowej. Po złożeniu jest bardzo wygodny do przenoszenia, żadne kable się nie płaczą. Ładuję prostownikiem samochodowym. Po kilku godzinach korzystania nie miałem problemów z zasilaniem montażu. Ciekawy jestem jak akumulator sprawdzi się w ujemnych temp. bo jeszcze go nie testowałem w takich warunkach. 

DSC_0397.JPG

DSC_0396.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaxxJarek wspominał, że używał do zasilania montażu dużego powerbanka z możliwością przełączenia na 12V, wystawił go zresztą jakiś czas temu na sprzedaż na sąsiednim forum. Może on poda Ci więcej informacji na temat tego urządzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłem swego czasu coś takiego:

https://www.alibaba.com/product-detail/MAXOAK-powerbank-50000mah-portable-power-bank_60406826833.html

Najlepszy stosunek pojemności do masy i cena też dobra. Planuję kupić do setupu mobilnego, ale na razie nie miałem w rękach. Wyjścia 12 i 20V o dużej obciążalności to jest to.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu może coś znajdziesz.

https://hobbyking.com/en_us/batteries/lipoly-all-brands.html

Mają też magazyn gdzieś w europie. Jest napisane shipped from: Global lub EU. 

  

Tylko specjalny zasilacz trzeba do nich mieć. Nie wiem czy na arduino da się taki złożyć :-)

Np. taka 1000mAh  20C , znaczy że można ją rozładowywać prądem:  pojemność x 20   czyli w tym wypadku 20A. 

Jak byłem z moim koziołkiem na zewnątrz kilka razy , z arduino nano i BYJ48, to używałem takiej jak na zdjęciu. Stara, wyjęta z samolotu RC.

Ostatnio jeden z moich kolegów  chwalił LiFe, ale nie wgłębiałem się w to.  Pamiętam tylko że są bardziej bezpieczne i nie zapalają się, jak się przesadzi z prądem ładowania i rozładowania, lub uszkodzi mechanicznie. A LiPo potrafią się zapalić jak się komuś za bardzo śpieszy z naładowaniem i za duży prąd da. 

 

DSC_0724-001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.