Jump to content

Spalił mi się okular od lornetki ,co robić?

xpiox
 Share

Recommended Posts

Wczoraj oglądałem słońce przez lornetkę (rzutowałem) i po przyjeździe do domu patrzę a tu prawy okular jakby był zaparowany. Ale nie da się go przetrzeć i właśnie dla tego myślę ,że się podtopił. Czy a się wymienić? Gdzie możnawymienić? Ile może to kosztować? Lornetka to Albinar 20x60.

Jeżeli okulary lornetki były z tworzywa i tworzywo zmatowiało to posmarowć masłem i psom na śniadanie ewentualnie jeżeli jeden z okularów jest dobry to zrobić lunetkę do oglądania ptaków. Ta lornetka kosztuje coś ok 400zł  lunetka za 200zł to dobra cena:-)

Ja słyszałem, że polewa się śmietaną a nie masłem  ???

Nie przejmuj się, zawsze masz połówkę lornetki i okazję do nabycia czegoś większego. Nie ma bowiem tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Jak się stopiło, to już nic nie pomoże. Zawsze można zostawić druga połowe lornetki na obserwacje przejścia Wenus za rok.

Guest Janusz_P.

Okular, jesli jest szklany być może tylko się rozkleił i da się go naprawić przez ponowne sklejenie soczewek !!!

Ludzie! Byłem w sklepie gdzie ją kupiłem i jutro lornetka jedzie do rzeczoznawcy! (chyba mi za darmo zrobią bo w instrukcji nic nie było na temat słońca) A te wasze masła i oleje to na patelnie! ;D

No i wszystko skonczy się miejmy nadzieje pomyślnie.

A oto rada na przyszłość: filtry słoneczne dla lornetki :

P5090001small.JPG

Coś takiego można zrobić z kawałka kartonu i 2 dyskietek 3,5 ' ( lub 5 ' ale one są nieco ciemniejsze ... ) . Potrzebny jest jeszcze klej ( biurowy lub jakis lepszy ) , taśma nożyczki , cyrkiel etc...

Ważne jest by filtry ciasno wchodziły na obiektywy ( nie miały szans zsunięcia ). Ja swoją 10x50 podziwiałem ostatnio plamy na słońcu ( merkurego troche przegapiłem ) dla mnie rewelacja. Oczywiście zamiast dyskietek folia mylarowa była by lepsza :) ))

Pozdrawiam

Łukasz

Ludzie! Byłem w sklepie gdzie ją kupiłem i jutro lornetka jedzie do rzeczoznawcy! (chyba mi za darmo zrobią bo w instrukcji nic nie było na temat słońca) A te wasze masła i oleje to na patelnie! ;D

Ja bym się jeszcze tak nie cieszył zobaczymy co odpowie "rzeczoznawca". Jeżeli w instrukcji rzeczywiście nic nie było na temat tego, że nie można tym patrzeć na słońce bez specjalnych filtrów to już samo to świadczy o tym, że ta lornetka to nawet z Chin nie jest tylko z Mongolii:-) Więc rzeczywiście lepiej nie skarmiać tym psów bo się jeszcze otrują.

Jako handlowiec nie potraktował bym tego jako naprawa gwarancyjna no chyba, że jesteś klientem który kupuje u mnie 100 lornetek rocznie:-).

Nie chce się wtrącać w nie swoje sprawy, ale jeszcze jest uczciwość. Ty znałeś ewentualne konsekwencje...

Po przeczytaniu zapomnij, że to przeczytałeś.

Mnie zdziwiło, że w USA doręczyli teleskop wart 300 USD kładąc go na werandzie bo nikogo akurat nie było w domu - to podobno normalna praktyka. Zarówno FedEx jak i klienci maja do siebie zaufanie.

Uważam że producent powinien w instrukcji obsługi zwrócić uwage by nie rzutować obrazu słońca bo się coś spali , albo robić właściwie szkła.

Wkońcu nieraz rzutowało się słońce na ekran większymi sprzętami i nie było problemu. Z drugiej strony skoro wystarczająca ilość enegii wydzieliła się na okularze znaczy to że coś nie tak jest : z soczewkami, warstawami odblaskowymi lub ew. klejem łączącym soczewki.

Pzdr

W sprawie instrukcji nie jestem przekonany, że musi ona ostrzegać przed rzutowaniem obrazu słońca. Według tego rozumowania powinno być też ostrzeżenie, że nie wolno jej używać pod wodą do obserwacji rybek. Granice instrukcji wyznacza zdrowy rozsądek przeciętnego użytkownika. W końcu lornetka nie służy tylko do obserwacji astro, a przede wszystkim do naziemnych. Po drugie producent nie musi przewidywać, że ktoś będzie kierować lornetkę na słońce. A rzutnika przecież nie dołączał.

Tak , racja, ale w instrukji podaje się granice pracy, temperatura , wilgotność, przed czym chronić.

Wcale nikt nie musiał odrazu rzutować słońca, wystraczy że słonce samo wejdzie przez przypadek w pole widzenia na zwieszonej na statywie lornetce ( pytanie czy uzywać lornetki w niepogodne dni czy nie używać ze statywem ? ) itd itd.

Tutaj typowe warunki obserwacji ( zgodne z instrukcją )mogą prowadzić do uszkodzenia, zwłaszcza że praktyka rzutowania obrazu słońca nie jest czymś szczególnie "abstrakcyjnym".

Pozdrawiam

Dla nas nie jest zbyt abstrakcyjnym, ale astromaniaków nie jest wielu w społeczeństwie. Miarą oceny prawnej zdarzeń jest zawsze tzw. przeciętny rozsądny człowiek. Skoro więc mówimy o rękojmi czy gwarancji, zapewniam Cię Łukasz, że dla sądu rzutowanie słońca przez lornetkę to czysta abstrakcja.

Ludzie jaki sąd?? To tylko rzeczoznawca! Poszedłem do sklepu, powiedziałem ,że jest usterka więc dali mi formularz reklamacji a w rubryce jak się zepsuło to pani wpisała ,że podczas użytkowania.  A co do tego filtru to on jest bezpieczny dla oczu?? Bo przecierz słońce nie tylko wytwarza światło widzialne ale i promieniowanie ultrafioletowe a ja nie wiem czy 2 dyskietki je powstrzymają. A jeśli powstrzymują to dobrze

Guest Janusz_P.

Teflonowe dyskietki pewnie nie zatrzymają UV ale szkło pryzmatów i szklany obiektyw a zwłaszcza jego flintowa ujemna soczewka zapewne tak  ;D ;D ;D

Pisałem już o tym przed padnięciem poprzedniej wersji tego Forum:

Podczas zaćmień widocznych w Europie w latach 1994 i 1997 rzutowałem na kartkę papieru formatu A-4 obraz zaćmionego Słońca przez rosyjską (radziecką) lornetkę BPC Tento 20x60. Miało to miejsce podczas praktyk nawigacyjnych i moje możliwości techniczne były mocno ograniczone. W sumie, w obu przypadkach, projekcje trwały dobre pół godziny (w palącym słońcu na M. Śródziemnym i na Biskajach). Czarna obudowa lornetki nie nagrzewała się bardziej niż od zewnętrznego oświetlenia. Jeden tor optyczny był zakryty dekielkiem i nie zmieniałem tego. Robiłem natomiast kilkuminutowe przerwy. Lornetce nic a nic się nie stało. Korzystam z niej do dzisiaj, a ma już dobre kilkanaście lat.

Zmierzam do tego, że sam fakt projekcji Słońca nie może być z założenia destruktywny dla lornetki wykonanej przez poważnego producenta, ze szkła, stali i aluminium.

Uszkodzenie, o jakim tu jest mowa, może wynikać zarówno z wadliwej budowy dobrze zaprojektowanej porządnej lornetki, jak i z nędznych materiałów, z których została wykonana lornetka klasy "ekono" (pleksi, plastik, guma, itp.). No niestety.

Mam nadzieję ,ze to wadliwy typ dobrze zaprojektowanej lornetki. To jest niemiecka firma Albinar. Ale co do materiałów to nie jestem pewny. Za pare dni się okaże co i jak.

Firma niemiecka ale obawiam się, że lornetka jest Chińska. Lornetki tej firmy nie kosztują praktycznie więcej niz 50Euro. Nie sądzę aby w tej cenie ktoś to w Niemczech wyprodukował.

Jeżeli produkowana jest w Chinach to może uważaj bo jest ryzyko, że może Ci się przytrafić coś gorszeg. SARS dajmy na to. Nigdy nie wiadomo czy Chinczyk, który tą lornetkę składał umył ręce.

• 3 weeks later...

Gdy się patrzę przez moją wymienioną lornetkę to w lewym okularze nie da się ustawić ostrość! >:( W prawym jowisz jest okrągły i ostry a w lewym nie da sie ustawić ostrości i obraz jest trochę zamazany. Tak samo z gwiazdami gdy się patrze to nie są świecącymi punkcikami tylko w lewym okularze są jakieś dziwnie dziwne. Więc chyba ją jeszcze raz zareklamuje. >:(

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.