Skocz do zawartości

Prawie mój (tym razem Intes MK66)


Gość Andrzej

Rekomendowane odpowiedzi

To mowisz, ze te 1800 mu ciazy troche na zadzie?! ;) )))

A tak powaznie, jak TY mowisz ze ten sprzet jest taki cacy, to trzeba bedzie o nim pomyslec - jako alternatywnej mobility...

 

Powiedz tylko, czy te wersje delux z lepsza "lambda" to chwyt marketingowy, czy faktycznie sa to dokladniejsze lustra?

 

Ciekawe jak sie sprawuje ten bodajze MK91 - 228/3100 aperatura? Nigdzie w necie nie moge znalezc np fotek planet zrobionych ta maszynka!

 

A widzieliscie jakie oni robia maksutowy?

Np. Alter M 1608 - 406mm - ogniskowa 16000mm (sic!). Do tego to trzeba okulary wymienic ;) . Na 26mm power wychodzi 615x!

 

I jeszcze chcialem zapytac o 180mm - czy jest sens za to doplacac? Bo "zwykla" 180 kosztuje nie wiele wiecej niz 150 w wersji deluxe. Ktory byscie wybrali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ubiję...

święta a potem długi weekend, wszystko na przepadło.

 

Tak tylko dla formalności przypominam, że Łysy proponował wypad za miasto zaraz po świętach.  No ale to czyste teoretyzowanie, bo przecież pogody nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sittał to materiał nowej generacji "szkłokryształ" w jednym o prawie zerowym współczynniku rozszerzalności cieplnej o dwa rzędy wielkości mniejszym od Pyraksu !!!

Dodatkowo Maksutowy mają piękną korekcje multispektralną i wszelkie apo i SCT poza osia optyczną przy nich wymiękają jeśli chodzi o widmo wtórne.

To sprzęt o klasę lepszy od SCT z powodu mniejszej krzywizny pola i braku komy !!!

Wszystkie popularne i tanie SCT mają komę po zbuju a dopiero od modelu LX-200 jest asferyzowane w nich wtórne lusterko co daje układ aplanatyczny wolny od komy  8)

Poczytaj obszerny tekst o typach teleskopów w naszym poradniku pod http://www.astrokrak.pl/poradnik.html#teleskopy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o dobry lustrzany teleskop a w tekście poradnika są opisane różne ich typy oraz wady, zalety i ograniczenia, powinieneś wyciągnać dla siebie z tego jakieś wnioski, chyba czytałeś po łebkach, przyznaj się bez bicia ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co tam mialem wyczytac - zero informacji o tym co tu rozmawiamy!

 

Jakies konkretne modele z takim lustrem?

 

Janusz chyba przez swoją wrodzoną skromność zapomniał dodać że zrobił już takiego 20cm Maka z Sitallowym lustrem ;D. Tak na marginesie, to b. ciekawa odmiana szkła doskonale nadająca sie na lustra do teleskopów, tyle tylko że droższa od Pyrexu. Sital ma taką charakterystyczną żółto-złotą barwę a lustro wykonane z niego prawie nie wymaga studzenia po wyniesieniu na zewnątrz. Testowaliśmy razem tego Maka i obrazy dawane przez niego były niemal idealne. : :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro zawsze trzeba wystudzić i to nie dlatego, że jest mniej lub bardziej podatne na zmiany temperatury tylko dlatego, że wskutek różnicy temperatury miedzy lustrem a otoczeniem powstają prądy termiczne w tubie które w znakomity sposób psują obrazy. Żaden cudowny materiał na lustro tu nie pomoże! (szczególnie w newtonie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że kwestia studzenia całego teleskopu jest bardziej złożona niż samego tylko lustra, niemniej jednak teleskop wykonany z takiego np. Sitalu jest o wiele szybciej gotowy do obserwacji i mniej podatny na wachania temperatury niż taki wykonany ze szkła pyreksowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przez brak czasu na chłodzenie wstrzeliłem się w 150mm, nie mam z reguły możliwości czasowych na dłuższe studzenie. Trochę obawiam się po tych postach czy mój montaż podoła-nie chodzi mi o wagę czy obciążenia ślimacznic-tylko o długą ogniskową. Ale tu ważną rolę gra też sztywny statyw- a ten mam w wersji dość "hard". Zresztą nie zamierzam powerować do "bólu"... bo i po cóż. Myślę teraz o okularze do DS, max szerokim (raczej naglerze) co najmniej 30mm. Do planetek przyda mi się pewnie najbardziej 10mm (180X).

Pogoda oczywiście zwyczajowo dalej do d...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o dobry lustrzany teleskop a w tekście poradnika są opisane różne ich typy oraz wady, zalety i ograniczenia, powinieneś wyciągnać dla siebie z tego jakieś wnioski, chyba czytałeś po łebkach, przyznaj się bez bicia ???

 

Moj Boze, przeciez ja wyraznie zapytalem o konkretna rzecz (rodzaj lustra). Z calym szacunkiem, ale informacje ktore sa na twojej stronie sa mi juz znane - m.in. z tejze strony (wczesniej). Nie mozesz z zasady traktowac wszystkich, jakby nic nie wiedzieli i odsylac ich do samouczka z podstawami! Uwierz na slowo - wiem czym sie rozni refraktor od reflektora!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę Ci przecież napisać na skróty kup to i to bo mnie wyśmiejesz a ludziska mają różne gusta i guściki.

Skoro ten materiał znasz to doskonale orientujesz się w temacie i wiesz już że chcesz Maka a jakiego to już sam musisz zdecydować  ;D ;D ;D

Ja miałem do czynienia  z dwoma wiekszymi od MTO czyli 150/10 i 200/10, oba były rewelacyjne optycznie ale tego 200/10 nie nazwałbym już małym sprzętem ekspedycyjnym, to już potężny wymiarowo i możliwościami teleskop raczej nie balkonowy :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz - bo nadal nie mam klarownej odpowiedzi. Pytam o to lustro Sittalowe - a z twojej ostatniej odpowiedzi mozna wywnioskowac, ze w tych Macsutovach jest takie. A tak nie jest (?).

 

To ze sobie teraz rozmawiamy o tych MK to nie znaczy, ze zaraz lece i kupuje. Caly czas czlowiek sie uczy i dzieki temu w przyszlosci dokonuje optymalnych zakupow.

 

Powiedz cos wiecej o teleskopie z lusterem Sittalowym i o R-C twojej produkcji. Jakie sa koszty, czas itp. I nie traktuj tego jako zamowienia - poprostu jestem ciekawy jak to wyglada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem do czynienia  z dwoma wiekszymi od MTO czyli 150/10 i 200/10, oba były rewelacyjne optycznie ale tego 200/10 nie nazwałbym już małym sprzętem ekspedycyjnym, to już potężny wymiarowo i możliwościami teleskop raczej nie balkonowy :):D ;D

 

Z tą "potęgą wymiarową" to nie jest aż tak źle. 20cm Mak posiada w zasadzie identyczny rozmiar jak każdy 8 calowy SCT Meade, czy Celestrona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 200mm w naszych polskich, wilgotrnych warunkach wymaga odrośnika i staje się dłuższy o jakieś 200mm czyli ma podobne wymiary do Soligora MT-800 ale o wiele dłuższą ogniskową i solidniejszą oraz cięższą metalową obudowę co czyni z niego duży teleskop zarówno pod względem wymiaru jak i jakości obserwacji.

Dodatkowo teleskop z taką ogniskową i sporą masa wymaga solidnego montażu do obserwacji wizualnych i jeszcze lepszego do astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dobry montaż spędza sen z oczu niejednego astroamatora   :( . Mam na myśli np. duży ( 180mm/900 ) refraktor, który mogłem mieć, ale różnica w cenie przeciętnych i w miarę stabilnych montaży jak EQ6 w porównaniu do dobrych i bardzo dobrych montaży o dużej nośności jak Losmandy 11, Atlux Vixena, Takahashi EM200 jest kolosalna  :-/  :'(. Takie Maksutowy to super rozwiazanie jeśli chodzi o jakość i mobilność. Do tej średnicy ok. 180mm cena montażu jest jeszcze do przyjęcia   :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak widać teleskop składa się z trzech gównych części (kosztowych): tubusa, montażu i okularów.  Jakakolwiek oszczędność w którymkolwiek elemencie działa jak przysłowiowe najsłabsze ogniwo w całym łańcuchu.  Można mieć dwie rzeczy super, a trzecią do d... i wszystko niestety siada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.