Skocz do zawartości

Obserwacje flar satelitów GLOBALSTAR


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Poza Iridium, na niebie mamy inne bardzo ciekawe satelity do obserwacji. Mowa o tych z serii GLOBALSTAR. Krążą wokół Ziemi w odległości dwóch tysięcy kilometrów, a więc poruszają się powoli na sferze niebieskiej. Wiele z nich jest utraconych - takie są zaznaczone minusem (można poszukać np. w Orbitronie - tam po nazwie jest [+] lub [-]). Obracając się, puszczają zajączki w kierunku obserwatora. Są jednak znacznie inne niż u Iridium. Z pewnością są słabsze (najjaśniejsza jaką widziałem miała około -4 magnitudo) i bardzo krótkie (do sekundy). Często powtarzają się (narastający wzrost jasności) lub występuje pojedynczy błysk. Mają charakterystyczny kolor - są pomarańczowe, niekiedy zbliżone do koloru czerwonego. W okresie między flarami, jasność satelitów jest różna. Niektóre sięgają 6 magnitudo w zenicie, inne są trudniej widoczne - bywały przeloty po 9 mag.

 

Tej nocy złapałem świetną flarę GLOBALSTAR M033 o jasności -3 magnitudo (piętnasta sekunda filmu). Określiłem to na podstawie wielkości flary w stosunku do ISS obserwowanej kilka minut wcześniej. Przed i po głównej flarze było wiele mniejszych błysków - to jest to "narastanie". Widać wyraźnie jak krótkie było to zjawisko. Wyznaczając różnicę czasu pomiędzy dwoma maksima, można z grubsza określić okres obrotu satelity.

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, anva napisał:

Mocne wejście:D

Podobno jak byłem bardzo mały, przechodziłem z rodzicami obok dziecka bawiącego się samochodzikiem.

Chłopczyk powiedział "brum, brum" a ja wtedy ponoć odpowiedziałem "To nie jest 'brum, brum', to jest samochód" :icon_lol:

No co chcecie, każdy ma kiedyś jakieś wejście :D. Grunt to za bardzo się nie przejmować :icon_cool:.

Znaczy 'witamy Cię Grzegorzu' :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

26.12.2017 o godzinie 3:10 nad południowo wschodnim horyzontem dostrzegłem flarę, pomyślałem, że to Iridium, ale chwilę później powtórka, potem znowu. Jasność w okolicach 0 mag

Miałem podpięty obiektyw 135mm na EQ5, ale udało mi się namierzyć obiekt i wykonać trzy fotografie.

Rano szukałem informacji, co to za satelita. Ale o tej porze, żaden nie był widoczny, Słońce za nisko. Dzisiaj trafiłem na ten post i pomyślałem, że to może GLOBALSTAR ?

Skoro latają na wysokości 2000 km, to może już były oświetlane przez Słońce ? Obiekt poruszał się po nieboskłonie wolno.

Sprawdziłem w Orbitronie, podejrzewam GLOBALSTAR M043.

Satelitę obserwowałem nad południowo wschodnim horyzontem, M043 był wtedy nad pograniczem Sudanu i Erytrei. Ta pozycja pasuje najbardziej ze wszystkich satelitów GLOBALSTAR jakie sprawdziłem na godzinę 3:10.

Ale czy moja identyfikacja jest trafna, to pewien nie jestem.

Dołączam fotografię, czas naświetlania 30 sekund, Pentax K3 / Pentax M135mm (crop)

 

IMGP4753t_2-2.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.