Skocz do zawartości

Aberracja chromatyczna


jacek1986

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

od jakiegoś czasu jestem posiadaczem TAIRa 3S. Generalnie dobry egzemplarz, ostrzy dość dobrze już na F/5.6, jednak jak to TAIR, posiada dość znaczną aberrację, której nie wiem, jak się pozbyć. Schodzenie z przysłoną do F/8 nic praktycznie nie daje.

Korzystam z PixInsighta. Przykład tego,  z czym walczę - poniżej.

 

Screenshot_14.png.ab8a7aa8af55ee22a9b14a877df9c238.png

Edytowane przez jacek1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś funkcje w PS znając życie, jeśli chcesz to załatwić softem ... Albo możesz robić zdjęcia tylko w narrowband.... Słyszałem też o filtrach semi apo do achromatów, blokują trochę fiolet, ale nie wiem, na ile jest sens się w coś takiego bawić... A jakbyś użył przesłony, no nie wiem, f/22?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Są jakieś funkcje w PS znając życie, jeśli chcesz to załatwić softem ... Albo możesz robić zdjęcia tylko w narrowband.... Słyszałem też o filtrach semi apo do achromatów, blokują trochę fiolet, ale nie wiem, na ile jest sens się w coś takiego bawić... A jakbyś użył przesłony, no nie wiem, f/22?

W Lightroomie też wiem, że są. Natomiast zastanawiałem się, czy taki PixInsight czegoś nie ma, co by się sprawdziło, bo tak skakać z kwiatka na kwiatek...

A Przy F/22 to ja księżyca nie zobaczę na zdjęciu:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HAMAL napisał:

Wzajemne nastawienie kanałów RGB coś da. A na marginesie, jaki to fragment nieba, może nisko, i to dyspersja atmosferyczna się dokłada.

Zdecydowanie to aberracja chromatyczna. Intensywna na brzegach kadru. Środek kadru wolny od aberracji. Jest to okolica M31, koło 1-2 w nocy, pd Polski, więc wysoko już nad horyzontem.

W jaki sposób dostosować nastawienie kanałów RGB?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ ten obiektyw to achromat więc skrajne długości fali ogniskuje na różnych ogniskowych - efekt jest taki, że w kanale niebieskim skala jest nieco większa. Wystarczy przeskalować jeden lub dwa kanały i będzie dużo lepiej.

 

Poniżej animowany gif pokazujący jak narożnik Twojego zdjęcia wygląda po przeskalowaniu kanału B do 99,8% 

M31_ca.gif.889fc3fb56f569aa7b98b1900defdef9.gif

 

PS. Ponieważ używasz Taira na Nikonie to musiał on zostać przeogniskowany aby ostrzyc na nieskończoności. W związku z czym nie daje już w pełni płaskiego pola - i niestety widać to u Ciebie na zdjęciu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu z pytaniem o filtr semi apo. Czy jest sens kupować taki filtr do jasnego refraktora f/5,9 z myślą o fotografii. Na jasnych obiektach  - księżyc, planety i kilka najjaśniejszych gwiazd występuje AC, przy jaśniejszych DS nie ma takiego problemu. W obserwacjach wizualnych specjalnie to nie przeszkadza. Zastanawiam się czy przy fotografowaniu lepiej ten efekt wyeliminować  filtrem np. semi apo czy obróbką materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.