Skocz do zawartości

W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii (Andrzej Branicki)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

RECENZJA KSIĄŻKI


Kilka dni temu otrzymałem książkę "W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii" autorstwa Andrzeja Branickiego od wydawnictwa PWN. Miałem okazję spotkać się z nim podczas jednego spotkania astronomicznego podczas premiery "Na własne oczy" (również polecam!).

 

W stronę nieba.jpg
Książka jest podzielona na cztery rozdziały: 'Podróż', 'Komentarze', 'Obserwacje' oraz 'Jak, gdzie, dlaczego?'. W każdej z nich omawiane jest pewne zjawisko lub obiekt. Co chwilę napotykamy się na pewien odnośnik, aby na innej stronie poczytać więcej informacji na temat omawianej kwestii. Dzięki temu możemy dowiedzieć się coś więcej o tym, co nas zaciekawiło. Każdy rozdział składa się z wielu części. Są szczegółowo opisane i z pewnością szybko odnajdziemy to, czego potrzebujemy.
 

  • Pierwszy dział: "Podróże".

Autor zaprasza nas do podróży po różnych zakątkach Wszechświata, zaczynając od Ziemi, kończąc na najbardziej odległych galaktykach. Pozwala nam zrozumieć o rozmiarach Wszechświata i jego mechanice planet.
 

  • Drugi dział: "Komentarze".

To najdłuższy rozdział w całej książce. Pełen wyjaśnień, porad i sugestii. Podoba mi się to, że autor zwraca uwagę na szczegóły, o których dobrze wiemy, choć ciężko jest wytłumaczyć. Nawet takie elementy, na które zwykle nie zwracamy uwagę (np. pochodzenie promyków wokół jaśniejszych gwiazd).
 

  • Trzeci dział: "Obserwacje".

Część, która w zasadzie najbardziej mnie interesuje - więcej czasu poświęcam na obserwacjach niż na astronomii teoretycznej. Tutaj dowiemy się nieco o otaczających nas zjawiskach - jak poruszają się planety i ich księżyce, oraz jak je identyfikować. Przeprowadzimy proste obserwacje Wenus, dzięki którym wyznaczymy promień jej orbity.
 

  • Czwarty dział "Jak, gdzie, dlaczego?".

Tutaj oprócz odpowiedzi na dane pytania, znajdziemy także wiedzę na temat zjawisk, które nie zostały omówione w poprzednich rozdziałach. Do nich należą na przykład meteory.

W książce podoba mi się wartość przekazywanej wiedzy. Sam dużym zainteresowaniem zwracam uwagę na planety pozasłoneczne i odnalazłem temat związany z metodami ich wykrywania. I nie zawiodłem się - Andrzej Branicki solidnie przygotował swoje dzieło i nie pominął żadnych istotnych elementów. "W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii" jest godna polecenia. Dzięki licznym fotografiom i rycinom, bardzo szybko zrozumiemy omawiany temat. Czytając książkę, warto od czasu zatrzymać się i wejść na stronę https://wstronenieba.pwn.pl/ . Tam znajdziemy linki, zdjęcia czy filmy związane z wybranymi kwestiami.

Mając już wieloletnie doświadczenie w dziedzinie astronomii, książkę jak najbardziej polecam początkującym miłośnikom nieba, jak i tym z większym stażem. Wszystkie omawiane elementy są napisane zrozumiałym językiem i z pewnością pozwoli wgłębić się nieco więcej w piękno otaczającego nas Wszechświata.

W księgarni PWN można ją zakupić w cenie promocyjnej 1f642.png https://ksiegarnia.pwn.pl/W-STRONE-NIEBA.-Interaktywna-szkola-astronomii,710004848,p.html Tutaj znajduje się również spis treści. Można wcześniej dowiedzieć się dokładnie które elementy były poruszane przez Andrzeja Branickiego 1f642.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.