Skocz do zawartości

PixInsight Core 01.08.05.1352 Ripley - krok w złą strone?


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Firma Pleiades w swojej najnowszej wersji oprogramowania 01.08.05.1352 zrobiła to , czego się obawiałem obserwując pojawiające się informacje w braku wsparcia dla formatu FITS - usunęła możliwość wyboru formatu zapisu przy m.innymi alignacjii.

NIektórym, np. mnie zmienia to zdecydowanie workflow wypracowany przez lata.

No cóż, obrona interesów firmy a nie klientów..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samym PIXie niewiele, poprawiane są ciągle algorytmy. Ale jeśli np. chcesz wrócić do Maxima - a często to robię- to teraz muszę konwertować na FITS - a to bezstratne nie jest i do tego upierdliwe.

Ewidentnie chcą stworzyć taki kombajn jak Maxim oparty na technologii INDI

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, Pixa niewiele znam, ale odnośnie formatów mam takie odczucia. Nie widzę za bardzo sensu trzymania w fits pośrednich etapów obróbki. Fits używam jako format zapisu z kamery, ale już od stackowania zastępuje go tif, aż do końca (no i jpeg do publikacji). Dlaczego tif? Bo jest to format uniwersalny, działa w zasadzie każdym programie, może być 16 lub 32 bitowy i niekompresowany. Fits to format stworzony jako odpowiednik rawa dla kamer, czyli ma zachowywać sygnał z kamery w czystej postaci. Stąd zupełnie nie klei mi się kupy trzymanie w fits pośrednich zdjęć, które w żaden sposób nie są surowym sygnałem z matrycy. Zasadniczo poza mniejszą uniwersalnością fits (w sensie, że nie każdy program go czyta) i konfliktem "filozoficznym" z używaniem tego formatu wbrew przeznaczeniu, nie widzę innych przeciwwskazań, aby był to pośredni format obróbki.

 

Taki jest mój pogląd i chętnie poznam Twój punkt widzenia Wessel, bo na pewno jest coś, czego tu nie dostrzegam, a co może faktycznie przeważa na stronę fitsa. Podyskutujmy o tej sprawie, skoro jest okazja :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Tiff ma według mojej wiedzy zdefiniowany poziom czerni , natomiast fits nie, co pozwala na zupełnie inne działanie wielu algorytmów np. Histogramu.

W związku z tym używam fitsa do etapu przekształcenia nieliniowego, potem tiff.

Znów według mojej wiedzy - fits jest swego rodzaju kontenerem do przekazu danych ( niekoniecznie musi to być obraz), natomiast TIFF jest formatem graficznym i z  tego wynikają różnice w ich strukturze i sposobie przenoszenia danych graficznych.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to bardzo krzywdzące opinie dajecie temu programikowi z tego co czytałem ( nie interesowałem się tym aż tak bardzo bo używam RAW) starają się iść z duchem czasu i technologią. Zmiany wprowadzone przez firmę wynikają z przejścia na nowy system zapisu xisf który jest w stanie pomieścić wszystkie dane związane z obróbką a format FITS to przeżytek z lat 80.  Jeśli jednak ktoś chce obrabiać w innym formacie lub przekształcić materiał do pliku fits wystarczy chyba BatchFormatConversion. Zresztą to co napisałem jest dostępne na forum PixInsight w dziale release information -> FITS Format.  Bardzo możliwe że czegoś nie wiem więc również chętnie poczytam o co walczymy ? 

 

a tak na marginesie zapytam po co współrzędne kadru przy obróbce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tutaj leży u podstaw - tzn. format FITS powinien być tylko do odczytu. Tak jak to jest z RAW'ami. Po "wywołaniu" pracuje się już na TIFF'ach, które mają tą samą przestrzeń bitową. 

 

Po pierwsze uniemożliwia to nadpisanie materiału źródłowego, a po drugie TIFF otwarty w dowolnym programie będzie wyglądał tak samo, w odróżnieniu od RAW'a / FITS'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to zależy od indywidualnych preferencji obróbki. Znam takich, co bardzo wiele kroków obróbki robią w Maximie i w fits.

Poza tym obróbka fits to przecież coś innego niż " wywolanie" RAWa

Martwi  mnie takie podejście firmy Pleiades , bo używam Pixa od wielu lat i jest to oprócz PSa podstawowe narzędzie do obróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.