Skocz do zawartości

Swa + canon 750d


yogi3e

Rekomendowane odpowiedzi

Witam właśnie zamówiłem Sky Watcher Adventurer, mam canona 750d + kitowy obiektyw 18-55. Jaki obiektyw można dokupić tak żeby wraz z canonem łagodnie chodził na swa? Myślałem 14 samyanga i coś 135-300 tylko co? Budżet około 300 euro.

Na razie chciałbym bez guidowania bo musze poznać montaż, ale w przyszłości na pewno bedzie z guidingiem wiec co też byście polecali do guidingu? Mam tą kamerkę https://www.aliexpress.com/item/T7-Astro-Camera-Astronomical-Astronomy-Planetary-High-Speed-Electronic-Eyepice-Telescope-Digital-Lens-for-Guiding-Astrophotograp/32786715355.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.tYcGUT

chciałem ją używać do guidingu, ale co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kita kup jakąś stalke ok 50mm. 

Zrobisz kilka fotek i sam zobaczysz czy warto pakować się w guiding SWA. 

Jak uważam że nie. 

Ewentualnie do tego fajnie moglby się sprawdzić qhy mini guider kit. 

 

Zaznaczam jednak - dla mnie guiding SWA to trochę proteza :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kitowca kupiłem razem z aparatem. I na razie na nim będe się uczył :) A dodatkowy obiektyw, jak bedzie jakaś okazja to kupię. Tylko jaki? Z guidingiem mi się nie śpieszy, ale chciałbym chociaż liznąć temat, zanim przesiądę się na "docelowy sprzęt" :rofl:. Ze względu na to, że mieszkam w Irlandii to nie mam z kim sie podszkolić :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki obiektyw? Zależy do jakich fotek.....

Warto Samyanga 135/2 lub 100/2.8,  ( w dalszej perspektywie, z racji budzetu), chyba ze bedziesz forumowym testerem "wynalazku" YONGNUO 100/2. Uzywany canon 100/2.8 Macro  ? Też niezgorsze szkło...

Do szeeerokich  pól (nie tylko astro) to   : Sigma 10-20  m albo jasniejsza tokina 11-16. ciekawe tez Samyangi 10/2.8   czy 12/2.8

Jak dłuższe ogniskowe, to w  budzecie zmiesci się  "kitowy" 55-250 STM.

Guidowanie SWSA - przyznam, że nigdy nie próbowałem.

Jak bedzie dobrze ustawiony na polarną ,  nie bedziesz wchodził na ogniskowe powyzej 250 mm, SWSA doskonale sobie poradzi bez dopingu /guidingu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ogniskowymi jest  jak z ...... kobietami. każdy ma swoje preferencje. :D

canonowski 50/1.8 STM  ma  b.dobre  recenzje/opinie ,  świetną  relację cena/możliwości i dla  wielu osób  ta stałka to absolutny "must have".

Ja z kolei kompletnie nie operuję w tej ogniskowej, zupełnie mi "nie podchodzi", w żadnym rodzaju  foto i...prawie go kupiłem kierujac się tylko  zachwytami i opiniami innych.

Na chwilę pożyczylem go od znajomego i .......nic. głownie leżał w plecaku a pracowały  sigma 10-20 (w zakresie 10-14mm)  , kitowy  18-55 ( w okolicach 18-28 mm) , 50-250 STM( tak  od 100mm wzwyż) i ... w astro i fotografii zwierząt  -ED80

Sprawdziełm w archiwum zdjęc  z kilku lat, i w okolicach 50 mm praktycznie  nie mam żadnych fotek.

Każdy  sam znajduje sobie jakie  ogniskowe, a w konsekwencji jakie obiektywy wybiera......

DSy to jednak zazwyczaj ogniskowa od 100mm wzwyż, częsciej  okolice 200   ( i tutaj  pojawia się  magiczna 70-200 L, budzetowo  ze swiatłem f/4, na  wypasie   f/2.8).

A  w przyszłości  (dla DS) do 750-tki i SWSA  zamierzam zapiąć wymarzonego na chwilę obecną Samyanga 135/2 ....

 

Edytowane przez massud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety 50/1.8 STM to tania budżetowa stałka i z jej jakością bywa różnie, czasem trzeba tych obiektywów trochę przejrzeć, aby trafić na ostrą sztukę, wiem to z własnego doświadczenia. Wspomniany samyang 135/2 to już porządne szkło, choć canonem 70-200 nawet z f4 warto się też zainteresować, bardzo dobry i trwały obiektyw. Mi osobiście bardziej podchodzą samyangi z racji bardzo precyzyjnego pierścienia ustawiania ostrości.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, yogi3e napisał:

Szczerze mówiąc myślałem o tym Samyangu 135/2, do szerokich pól to samyanga 14f2.8. Chociaż zdziwiła mnie propozycja 50mm czym różnić się będzie od mojego obiektywu? A co do testowania nowego sprzętu to jestem jeszcze za cienki w uszach :)

Kitowy obiektyw miernie nadaje się do astrofoto , jest ciemny i sporo winietuje, 50mm f1,8 daje akceptowane obrazy od f3,5 w zasadzie bez widocznego winietowania.Ówszem jest to klasa budżetowe , ale w akceptowalnej jakości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm sumując: 

Do drogi mlecznej - sigma, tokina lub samyang (10-14mm)

uniwersalny najlepszy dla do ogarnięcia- stałka 50mm canona? Coś jeszcze?

Ds - 135 samyang lub canon 70-200? 

A coś koło 300mm? jest sens czy to porywanie sie z motyką na słońce dla początkującego?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako były użytkownik sigmy 100-300 f4 na eq3-2 czyli montażu o podobnych parametrach do St. Ad. stwierdzam że było to trochę za dużo jak na ten sprzęt, dlatego skup się na samyangu 135/2 lub canonie 70-200/4. Optycznie lepszy jest samyang choć będzie trochę krótsza ogniskowa. Canona możesz kupić używkę w granicach 1400-1500, tylko często są to sztuki już mające kilkanaście lat, choć to sprzęt naprawdę pancerny i trwały. Samyanga 135 raczej nie dostaniesz używki, także pozostaje kupno nówki za co najmniej 2000 zł.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, yogi3e napisał:

A coś koło 300mm? jest sens czy to porywanie sie z motyką na słońce dla początkującego?

Moim zdaniem 300 mm to za dużo na SA. Juz przy 200 mm sugerowalbym guiding, a 300 moze być za wiele z uwagi na brak guidowania guidowania osi Dec i ogromne wymagania co do ustawienia polarnej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MateuszW napisał:

Moim zdaniem 300 mm to za dużo na SA. Juz przy 200 mm sugerowalbym guiding, a 300 moze być za wiele z uwagi na brak guidowania guidowania osi Dec i ogromne wymagania co do ustawienia polarnej.

Czyli jeden problem już odpada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się przyda ;-) tak prowadzi guidowany fatalnie przeciążony Sky Adventurer - 420 mm na APSC 180sek jedna w jedną takie klatki crop 200%

Pozdr.

 

PS. poniżej stack z 5 klatek na szybko zrobiony bo na wiecej nie starczyło nieba, dlatego szum masakryczny....

 

sky 200%.jpg

xxxxxxxxxx.jpg

Edytowane przez delaa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, delaa napisał:

Nie wiem czy się przyda ;-) tak prowadzi guidowany fatalnie przeciążony Sky Adventurer - 420 mm na APSC 180sek jedna w jedną takie klatki crop 200%

Pozdr.

 

PS. poniżej stack z 5 klatek na szybko zrobiony bo na wiecej nie starczyło nieba, dlatego szum masakryczny....

 

sky 200%.jpg

xxxxxxxxxx.jpg

Pewnie, że się przyda zawsze jest jakieś porównanie :)Więc postanowione max 200. Żeby poukładać to mam do wyboru:

14mm :

Rokinon 14mm f/2.8 -około 300e

Samyang 14mm 2.8 - około 350e

50mm: 

Canon EF 50mm f/1.4 USM -około 350e

 canona f 1.8 50mm - około 120e

<100mm:

samyang 135mm f2 - około 450e

canon 70-200 f4 - około 500e

 

Może jakieś inne propozycje, które warto brać pod uwagę? Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.