Skocz do zawartości

Sh2-188 Mgławica Delfin


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Sh2-188 Mgławica  Delfin ( także LBN633 albo Simeis 22) to mgławica planetarna w Kasjopei. Bardzo wdzięczny obiekt do pokazania w palecie HaLRGB i HST. Fajnie też wygląda w bikolorze.

Wymaga niestety setupu o rozdzielczości poniżej 0.8 arcsec/piksel.

Na razie małe demko 6x1200 sekund Ha.

Astrograf: Takahashi FS 128, kamera ATIK ONE 9M na ASA DM 60.

Urokliwe to maleństwo jest :)

 

9bb8b4b2eaad2bfaa3caedb12a0c1195.16536x1

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Ale Maćku fajne cudeńka na niebie wyłuskujesz. Myślę, że mało kto o tym obiekcie słyszał.

Kika prac już powstało więc astrofotografowie znają te kłaczki :)

 

Ten projekt natomiast daje odpowiednią skalę dla niewielkiej mgławicy. Czekamy na ciąg dalszy jak zawsze bo to pokazuje ją w innym świetle w takiej skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Widać - ledwo, ale widać - dwie malutkie galaktyczki na prawo i nieco poniżej środka zdjęcia. Jedna taka kreska (widziana z boku) i jedna spiralna widziana z góry. Ciekawe, ile mają mag te maleństwa ;) (albo przesunięcia do czerwieni :D)

Redshift igły  0.017812, jasność  12,511, tej drugiej jasność wynosi 12,946

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już komplet Ha : 20x1200 sekund.

Dwie ciekawostki związane z tym zdjęciem - mgławica wygląda trochę jak za mocno odszumiona, ale ona taka po prostu mięciutka jest a druga to ciekawa ostra krawędź poniżej i z lewej strony mgławicy - wyraźna "bańka". Może w OIII będzie lepiej widoczna.

Skala natywna 0.7 arcsec/piksel

65284bf75819c3772d672ba2f31030ad.16536x1

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To optyka. Mediana nie do końca wycięła, bo to tylko dwie klatki i to Ha. Setup po transporcie, rozumiesz..... Potem poprawiłem. Olewam :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to opisałem bo Ha stanowiło część luminancji ( odpowiadającą za mgławicę) oraz składową koloru czerwonego . Może bardziej prawidłowo byłoby (LHa)(RHa)GB?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Mnie wystarczy moja wersja nie tonąca w szumie. Taką wersję pokazać to każdy potrafi  :) i dziwię się trochę Metsavainio się taką wersją chwali.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To słabe "domknięcie" mgławicy jest trudne do zarejestrowania i trzeba je mocno wyciągać. Moim zdaniem - warto. Nawet kosztem jakości odbioru. po prostu poszerza to naszą wiedzę, zarówno o samym obiekcie jak i o tym, co możemy z naszego setupu, w naszych warunkach uzyskać.

Ale rozumiem obydwa podejścia, w końcu chcemy robić ładne zdjęcia a resztę można doczytać... :) .

P.S.

Ja oczywiście jestem zwolennikiem metody wyciągania czego się da, skutki często są opłakane. Z tej mgławicy dałem radę tyle:

 

sh188jpg.jpg.76ee0ef421f4c0da272d10658ebd7e50.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest . Co kto lubi. Ja wolę pocztówki, jakich w sieci wiele. Taki jestem mało ambitny. Oglądanie tonącej w szumie mgławicy zupełnie mnie nie bawi i nie interesuje. Mało tego - nie uważam tego za jakieś szczególne dokonanie albo pokaz szczególnych umiejętności.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szum jest związany z pomiarem "na śmierć i życie", jest jego nieodłączną cechą. Czasami można go uczynić mało widocznym, ale chyba nie ma co się obrażać na tą właściwość przyrody. Chyba nie warto znowu zaczynać dyskusji czym jest astrofotografia (amatorska - bo  w zawodowej na ogół szumi...). Nigdy nie wygram żadnego konkursu, choćby dlatego, że nigdy nie przyszło mi do głowy wysyłać jakiekolwiek zdjęcia. Uprawiałem sport wyczynowo - wystarczy mi!

Wessel - przecież Twoje zdjęcie jest bardzo dobre i rozumiem co napisałeś. Nie zgadzam się tylko z tym brzydkim słowem  ( :) ), którego użyłeś do opisu problemu. A szum morza albo lasu ?. (Tak, tak - w nadmiarze też jest nieznośny!).

Pozdrawiam!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.