Skocz do zawartości

SmartEQ Pro czy kamera - zakup kontrolowany


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam spory dylemat, zanim padnie pytanie spróbuje po krótce przedstawić moją sytuację.

 

Posiadam sprzęt wymieniony poniżej:

- Canon 450d (nie mod.)

- Montaż EQ3-2, z napędem (uszlachetniony o teflon)

- Obiektyw Tair 3s

Fotografuję "w polu" czyli muszę wyjechać z miasta żeby coś ustrzelić.

 

Niestety ustawianie EQ3-2 na biegun to loteria, raz jest ok i mogę fotografować 60s, a czasem męczę się 1,5h zanim uda się ustawić 40s. Używam lunetki, a później uproszczony dryf opisany przez Pana Janusza Wilanda. Zastanawiam się nad zmianą montażu na SmartEQ Pro i chciałbym mieć spokój, czyli 60s ekspozycje z Taira bez guidingu, a w przyszłości może guiding + małe APO o ogniskowej do 500mm.

 

Z drugiej strony korci mnie zakup kamerki, czegoś podstawowego do gromad otwartych i mgławic, a z czasem galaktyk. Myślałem o nie chłodzonej ASI 178 MC Color.

 

Uważam mój EQ3-2 za bardzo średni i raczej nie spodziewam się cudów po nim.

Czy SmartEQ to dobry wybór przy podanych wyżej założeniach?

Którą inwestycję powinienem rozważać?

 

Pozdrawiam

Adam

 

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam SmartEQ w wersji z metalowymi ślimacznicami (tzw PRO) - i generalnie zaletą tego montażu jest jego waga i rozmiar po złożeniu.
Po zakupie SmartEQ z miejsca trzeba usztywnić trójnóg (lub wymienić na inny odpowiednio sztywny) i skasować luzy w mocowaniu przekładni napędów.

Bez tego nie da rady fotografować.

Montaż ma udźwig do 5 kg wiec 500 mm ogniskowej plus Canon plus jakiś guider będzie bardzo ciężko na nim posadzić (jedyna realna możliwość to Tamron 150-600mm). Canon + 300 f2.8 to było już trochę za dużo - sytuację ratowała stosunkowo krótka ogniskowa.

Jeżeli szukasz czegoś co niewielkim kosztem będzie można zabrać do samolotu to jak najbardziej jest to montaż dla Ciebie.

Lepszy do podróżowania jest tylko Astrotrac - lepiej prowadzi ale ma też ograniczenia (2h pracy śruby, brak GOTO) jak i zalety (większa nośność).

Jeżeli nie zamierzasz podróżować z tym montażem to odradzam.

 

Co do problemów z ustawianiem EQ3 na biegun to rozwiązaniem może być PoleMaster od QHY lub jakakolwiek kamerka z szukaczo-guiderem oraz SharpCap od wersji 2.9 (w tej wersji ta funkcjonalność jest jeszcze darmowa) w górę. Ustawiasz montaż zgrubnie lunetką i dokładnie przez ten software. Jest dużo szybciej niż metodą dryfu i równie dokładnie jeżeli nie dokładniej. Metoda dryfu jest dobra jak nie widać gwiazdy polarnej.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Merarem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdybyś był szczęśliwcem, który kupi TAKa 130 za 500 zł to nie mając montażu, który zapewni Ci właściwe prowadzenie co zdziałasz ?

Odpowiedz sobie sam na pytanie co jest podstawą satysfakcjonującej astrofotografii...

Nie wiem czy SmartEQ jeśli docelowo chcesz osiągnąć 500mm ale moim skromnym zdaniem zacznij od montażu. Detektor czy teleskop za 200000 PLN posadowiony na koziołku to raczej frustacja niż sukces ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Smart EQ, czy też kamerka którą wymieniłem, to średni pomysł. Inwestycje wstrzymane !!!

 

Maro, narazie nie będę modyfikował canona bo chce się skupić na gromadach otwartych, do tego drogo wychodzi modyfikacja. Natomiast zakup już zmodyfikowanego aparatu jak najbardziej biorę pod uwagę (tak jak kiedyś radziłeś).

 

Merarem, do samolotu nie będę ciągał montażu. Myślę że poszukam coś o ustawianiu bieguna z SharpCap, jeśli ktoś ma jakieś info na ten temat to bardzo proszę o nakierowanie. Chciałem wystrzec się targania laptopa ze sobą w pole, ale widzę że tego nie uniknę przy ogniskowej 300mm.

 

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, cwic napisał:

Chciałem wystrzec się targania laptopa ze sobą w pole, ale widzę że tego nie uniknę przy ogniskowej 300mm.

 

 

Myślę, że jest szansa. Sam nie przerabiałem ale można pomyśleć o rozwiązaniach opartych np. na RaspberyPi. Szukaj po wątkach Jest kilku użytkowników, którzy działają w taki lub zbliżony sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cwic - Tu jest opis działania układu.

http://www.sharpcap.co.uk/sharpcap/polar-alignment

Ja dokładam tu jeszcze jeden krok - po złożeniu montażu i teleskopu a przed zrobieniem pierwszej klatki do kalibracji ustawiam szukacz tak, żeby polarna była mniej więcej w centrum pola widzenia (na przecięciu drucików krzyża w okularze). Pozwala to zachować odpowiednie pole widzenia i polarna po obróceniu teleskopu o 90 stopni nie ucieka z kadru (przeważnie). Do tej procedury i guide używam ASI120 - więc pole mam raczej małe.

 

Dokładność jest taka że przy ED80 PHD nie korygował mi osi deklinacji praktycznie wcale.

 

Co do laptopa to możesz zawsze użyć tableta z windowsem - są stosunkowo tanie i małe, tyle że na mrozie trzeba mieć zewnętrzną klawiaturę (takie mikro coś co sprzedają wmontowane już w futerały na takie tableciki wystarczy). Same z siebie dość sporo wytrzymują a jakby co to i można je ładować z 5V czy 12V- pobierają dużo mniej energii jak laptopy.

 

Co do aparatu to może zamiast chłodzenia rozejrzyj się za EOS750D - ludzie osiągają zadziwiające rezultaty bez przerabiania.

https://www.astrobin.com/gear/45351/canon-750d/

https://www.astrobin.com/258658/E/?nc=all

https://www.astrobin.com/195763/0/?nc=all

Mi też ten model zabił niezłego ćwieka bo nie musiałbym brać akumulatora i kabli żeby zasilać chłodzenie i na cle jest dużo mniej tłumaczenia się co to takiego to male i okrągłe co wygląda jak granat (CCD-Grenade).

Gdy Testowałem ED80 + reduktor 0.6x + Atik428 w wersji kolor na Irisie z dłuższym czasem naświetlania niż w załączonym linku rezultat nie był ani trochę lepszy.

 

Edytowane przez Merarem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tablet i SharpCap... to mogłoby zadziałać. Jeśli chodzi o ustawianie montażu na polarną z sharpcap, czy mogę do tego użyć canona z tairem który będzie póżniej służył do fotografowania czy konieczna jest kamera do astrofoto / webcam?

Nie mam żadnej kamery, póki co dysponuje tylko canonem, w razie czego mam szukacz prosty 9x50 i musiałbym kombinować z podłączeniem webcama z nim.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to Canony nie współpracują ze SharpCap - więc przynajmniej webcam z noskiem byłby wymagany.

Tu jest lista obsługiwanych urządzeń:

http://www.sharpcap.co.uk/sharpcap/cameras

Poza tym z czasem guider i tak Ci się przyda w AF (nawet jak się przesiądziesz na dużo lepszy montaż).

Być może któryś z kombajnów do AF canonami typu APT ma zintegrowaną podobną funkcjonalność - tego nie wiem - nie podążałem tą ścieżką.

 

Biorąc pod uwagę czas eksploatacji i cenę - ASI120 to był najlepszy zakup do tej pory. Świetna i planet i do guidowania.

(Są też klony takie jak ten: https://www.altairastro.com/Altair-GPCAM-Colour-BASIC-Guide-Imaging-Camera.html)

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.