Skocz do zawartości
Charon_X

Sprzet a bagaż podręczny do samolotu

Rekomendowane odpowiedzi

Charon_X    619

Takie pytanie  -czy każdy sprzęt optyczny do obserwacji i foto (oczywiście do określonej wielkości) można przewozić w bagażu podręcznym samolotu ? Chciałem zabrać Coronado PST, ze 2-3 okulary, obiektyw Tair 70/300mm i parę mniejszych obiektywów + przejściówki. No i kamerkę Firerfly. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MaPa    10501

Woziłem obiektywy i mniejsze apo i nie było problemów. Tylko limit wagowy Cię ogranicza.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
♥ Amper    265
Napisano (edytowane)

Myślę, że nie powinieneś mieć problemu z zabraniem takiego sprzętu o ile nie przekroczy dozwolonej wagi dla bagażu podręcznego . Swego czasu zabierałem na pokład samolotu Megreza72 , filtry coronado jakiś tam okular i aparat Nikon D90. Nigdy nie miałem z tym problemów, czasem tylko pytali co to dokładnie jest.

Edytowane przez Amper

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Merarem    14

Teoretycznie tak.

Choć osobiście zaliczyłem podłogę + uzbrojoną asystę i 3 godziny na posterunku straży granicznej po tym jak zobaczyli na prześwietleniu SCT 8, który schowałem do kufra :)  Miałem wtedy duży problem wytłumaczyć co to jest i że to nie jest sprzęt wojskowy.

Wewnątrz EU czy do stanów nie powinno być problemu ale Azja i Afryka - to już różnie bywa zależy na kogo na miejscu trafisz.

Ważne żeby montaż trafił do bagażu rejestrowanego.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Maro21    690

Do Egiptu woziłem lustrzanki , małe teleskopy , wszystko w podręcznym.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
qbanos    1250

Ja wiozłem montaż EM10 w podręcznym razem z przeciwwagą, ale bez pręta. Była dodatkowa kontrola, ale bez jakichś jaj. Najlepszą minę miał koles przy taśmie jak skaner prześwietlił bagaż. Wywalił gały i od razu cofnął do kontroli osobistej :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bartolini    349

Jak jest o wożeniu szpeju samolotem, to odnośnie kamer - pamiętam Jesion pisał, żeby uważać z bo lotniskowy roentgen może uszkodzić matrycę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Simon_141    28
Dnia 10.08.2017 o 22:25, qbanos napisał:

Ja wiozłem montaż EM10 w podręcznym razem z przeciwwagą, ale bez pręta. Była dodatkowa kontrola, ale bez jakichś jaj. Najlepszą minę miał koles przy taśmie jak skaner prześwietlił bagaż. Wywalił gały i od razu cofnął do kontroli osobistej :)

Trochę off, ale tak świetnie mi przypomniał sytuację, w której to w 2007 roku, w bagażu podręcznym przewoziłem spadochron i miny, kontrolera skanera i następnie osób które się mną "zaopiekowały", były niezwykle zajmujące :-) , byli pewni, że chcę wysiadać po drodze, bo miałem miejsce siedzące przy włazie ewakuacyjnym. Afera jakich mało.  Tak więc na lotniskach na różnych ludzi można trafić.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MateuszW    2742
13 godzin temu, bartolini napisał:

Jak jest o wożeniu szpeju samolotem, to odnośnie kamer - pamiętam Jesion pisał, żeby uważać z bo lotniskowy roentgen może uszkodzić matrycę.

No właśnie i w związku z tym zastanawiam się, czy mam prawo wyciągnąć na czas prześwietlenia takie rzeczy z podręcznego? To będą dwie lustrzanki i dwie kamery... Czy ktoś czasem nie wymyśli, że zamierzam ukryć jakieś bomby, czy inne nielegalne szpeje wewnątrz kamery :P

No i jak się sprawa tyczy pozostałej elektroniki? Laptopy itp? No bo jeśli one też mogą się potencjalnie uszkodzić, to ja bym musiał wyjąć w zasadzie prawie całą zawartość podręcznego na czas prześwietlenia...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
WielkiAtraktor    2092
Napisano (edytowane)
14 godzin temu, bartolini napisał:

to odnośnie kamer - pamiętam Jesion pisał, żeby uważać z bo lotniskowy roentgen może uszkodzić matrycę.

Poszukałem o tym informacji i po pobieżnym przejrzeniu wyników Google wydaje się, że to legenda miejska (co innego klisza, o ile ktoś jeszcze wozi...). Sam podróżowałem z kompaktem i lustrzanką wielokrotnie, żadnego zauważalnego wpływu.

No i jak się sprawa tyczy pozostałej elektroniki? Laptopy itp?

To samo. Laptop, pendrive'y, kamery CCD do Słońca, dodatkowe HDD, itd. itp. - żadnych szkód.

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MateuszW    2742
34 minuty temu, WielkiAtraktor napisał:

wydaje się, że to legenda miejska

Tak właśnie mi ta cała sprawa wyglądała... Jakiś marginalny wpływ pewnie jest i u jednego na milion coś tam się zauważyć da, ale efekt praktycznie do pominięcia.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
♥ delaa    6
Napisano (edytowane)

Sprawdzę w robocie - u mnie kamery pracują z promieniowaniem dużo twardszym niż RTG .... zobaczę czy widać szkody... Będzie wiadomo legenda czy nie...

PS. Z tak miękkim jak RTG też sprawdzę.

Mogę poświęcić jakiegoś webcama dla przykładu i ładować mu dawki np po 1Gy  zobaczy się jak przebiega degradacja.

Muszę tylko wiedzieć z jakimi parametrami pracują RTG "lotniskowe" ale to da się bez problemu wyszukać...

Jeśli oczywiście jest taka potrzeba.

Promieniowania ci u mnie dostatek każdego i w każdej dawce...

Pozdr.

Edytowane przez delaa

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MateuszW    2742
1 godzinę temu, delaa napisał:

Jeśli oczywiście jest taka potrzeba.

Taki test definitywnie powie nam, co i jak :) Jestem za!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
♥ delaa    6

Myślę że można zacząć od jakiegoś Moraviana ;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta