Skocz do zawartości

Wielki Wybuch Wszystkiego


UyScuti

Rekomendowane odpowiedzi

 Jestem człowiekiem i nic co ludzkie nie jest Mi obce. Patrzę się w niebo i myślę co jest dalej, zaglądając w przeszłośc. 

 

Na podstawie własnych obserwacji i  ogólnodostępnej wiedzy chciałbym rozpocząc dyskusję na temat Wielkiego Wybuchu i tego co go spowodowalo.

Ówczesne założenie mówi nam o powstaniu wielkiego wybuchu z czegoś bardzo małego. Isnieje coś takiego jak cząstka Plancka która jest opisana jako mikro czarna dziura. Ja zaś zakładam że cząstka ta jest odpowiedzią..

multi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jesteś tu całkowicie nowy to ci powiem że uśmiech zamiast lajka też dodaje ci punkt reputacji więc jest to śmiech życzliwy, pozytyw.

 

Wracając do meritum. Jedną z potencjalnych hipotez jest że nasz wszechświat wziął się z punktu jak w geometrii (istniała taka osobliwość) i ona jest ... wątpliwa.

Pewien fizyk kwantowy z Wrocławia nadal pracujący naukowo powiedział mi kiedyś że nikt w fizyce na poważnie nie rozważa scenariusza, że  takie nic było na początku (o zerowej objętości).

 

Zatem Twoje intuicje nie są takie złe ale, moim zdaniem, to raczej nie była cząstka jak ją opisujesz tylko ... mocno sprasowana energio-materia (może ubita zapadnięciem się poprzedniego kosmosu?)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze wersja Hawkinga którą ja rozumiem tak. Była sobie pusta przestrzeń (cokolwiek to znaczy) ale, zgodnie z jej naturą, taka przestrzeń potrafi generować losowo pewne spektrum rzeczy i wygenerowała "zakłócenie" przestrzeni, które rozrosło się w nasz kawałek podłogi ups kosmosu.

 

O tyle jest ona intuicyjna, że udowodniono że w pustej przestrzeni pojawiają się i zwykle zaraz znikają pewne "cząstki" a można je "udowodnić" jak coś szybko przelatuje przez  przestrzeń. Takie ciało napotyka coś co na nie działa - kolokwialnie pisząc ma co zgarniać :o:)

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się, żeby to było takie trywialne.  

 

A ta pusta przestrzeń, to 'skąd' była :icon_cool:

Było coś 'przed'? :D

Z czego powstała pusta przestrzeń? 

A powstała, może zawsze była :ermm:? Itp itd. 

Inaczej mówiąc wydaje mi się, że poruszamy się tu trochę w warstwach SF/filozofii/fizyki/ludzkiej logiki. 

 

Hymm... Jak wielki zderzacz coś 'opisuje'?. 

 

A... Jednak Czarna Dziura nas pożre. Czyli jesteśmy w warstwie SF. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, kjacek napisał:

Nie wydaje mi się, żeby to było takie trywialne.  

 

A ta pusta przestrzeń, to 'skąd' była :icon_cool:

Było coś 'przed'? :D

Z czego powstała pusta przestrzeń? 

A powstała, może zawsze była :ermm:? Itp itd. 

Inaczej mówiąc wydaje mi się, że poruszamy się tu trochę w warstwach SF/filozofii/fizyki/ludzkiej logiki. 

 

 

 

Czarna dziura z eksperymentów w zderzaczu nas nie pożre bo taka mała wyparuje zanim nas pożre! Ten temat katastrof jest zamknięty (w  fizyce).

a

skoro polemika dotyczy mojego postu to powiem tak

 

Oczywiście że generatywna pusta przestrzeń to też byt i można pytać czemu była i jak to rozgryźć jeśli zawsze.

I oczywiście można zgodzić się z hipotezą że coś z obszaru filozofii wszechświat wystartowało w stanie jakby ułożonym (o niezerowym rozmiarze).

Tylko to niewiele wnosi bo po pierwsze padnie pytanie skąd się wzięło to coś. Po drugie od momentu wielkiego wybuchu aż po powstanie ludzkiego mózgu i jego wybitnego niekiedy funkcjonowania wszystko wyjaśnialne jest na gruncie fizyki, chemii i biologii. Przypomnę, że detektując  fale magnetyczne z okolic mózgu w otwartej czaszce program komputerowy był wstanie odgadnąć niektóre słowa myślane przez człowieka, a z drugiej strony w innym eksperymencie silne pola magnetyczne koło głowy powodowały że ludzie stawali się mniej moralni.

Linki dawałem już  na forum. Dlatego fizyków w pewnym sensie może nie interesować filozofia bo są obiektami fizycznymi. 

Jeśli wszechświat został ustawiony i puszczony w ruch to nie ma nic złego w próbach fizyków wyobrażenia sobie i odgadnięcia czy jednak taki stan początkowy nie mógł (choć teoretycznie) jednak wynikać z przeszłego stanu itd itd. Teoretyzowanie jest piękne :)

Pozdrawiam

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, masz rację. 

 

Jeśli chodzi o polem magnetyczne. O wpływie na moralność nic nie wiem, ale... Nie jest to chyba wiedza powszechna, sam dowiedziałem się przez przypadek. Silne pole magnetyczne np rezonansu magnetycznego nie tyle leczy, co potrafi zmniejszyć ból ale nie każdy jego rodzaj. Tylko taki związany z jakimiś zapaleniem. Technicy i lekarze wykorzystują to jak coś ich boli. 

Ot, taka ciekawostka. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.