Skocz do zawartości

kalibracja - co robie źle?!?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

W takich momentach jak ten zaczynam watpic w caly sens astrofoto i bardzo mnie to zniecheca, ale sie nie poddaje i walcze dalej.

 

W czym problem...?

Ano postanowilem skaliborwac swoj material z kamerki QHY9mono. Wypalilem po 20szt D, B (0,001s) i F (okolo 38K ADU average calej klatki)

Wszystko pieknie i ladnie, co nie :)

Niestety....

 

Po zaaplikowaniu darka, on totalnie masakruje mi zdjecie. Pojawiaja sie czarne pixele i klatka jest o wiele bardziej zaszumiona.

Testowalem przez wiele godzin i wine ponosi jedynie dark, poniewaz B i F "robia co nalezy".

 

Darki palone w totalnej ciemnosci i z kabelkologia taka sama jak B, F i L.

Bardzo prosze o jakakolwiek podpowiedz.

 

Dzieki

T.

 

kalibacja w maximie

001.thumb.jpg.59884b8655854741205fb91e4ac2b671.jpg

 

stack bez darkow

2.thumb.jpg.3cd3034c2c85356bab4830fe96374fc0.jpg

 

stack z darkami

1.thumb.jpg.91fa06e424f8855c57049108fe81d8d2.jpg

 

pojedyncza bez darka

002.thumb.jpg.b665626f00b32ba06920b785674dd89a.jpg

 

pojedyncza z darkiem

003.thumb.jpg.0f1ddddfc9b648ae5944bcda25fb3dd8.jpg

 

dark max val

59900a09cf163_Master_Dark1_3336x2496_Bin1x1_Temp-20C_ExpTime600s.thumb.jpg.d61ed600704fc9092848fa877870b58c.jpg

 

dark lekko rozciagniety

masterD.thumb.jpg.5aece11ce31f470c16a4b2819eec38ff.jpg

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdolny jesteś, darki to ciężko schrzanić :). Nic mądrego nie przychodzi mi do głowy oprócz tego, że temperatura faktyczna matrycy podczas robienia darków mogła być inna niż ustawiona w coolerze.

O ile pamiętam to Maksim dobiera darka do lighta po wartość SETTEMP w fits a nie po CCDTEMP

 

ccdtemp.jpg.b53ca85f29f417186546caa0119c973e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Zdolny jesteś, darki to ciężko schrzanić :). Nic mądrego nie przychodzi mi do głowy oprócz tego, że temperatura faktyczna matrycy podczas robienia darków mogła być inna niż ustawiona w coolerze.

O ile pamiętam to Maksim dobiera darka do lighta po wartość SETTEMP w fits a nie po CCDTEMP

 

ccdtemp.jpg.b53ca85f29f417186546caa0119c973e.jpg

wahania temp wszystkich darkow w przedziale -19,4 do -20,2C. Uwazam ze w normie.

 

39 minut temu, rambro napisał:

Jezeli darki maja ten sam czas i temperature jak light to wylacz opcje skalowania darka etc. w Maximie.

to tez testowalem...

na pierwszym screenie widac, ze skalowanie jest na NONE, ale najlepszy choc i tak bardzo slaby efekt mialem z AUTO-SCALE.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Limax7 napisał:

A czy Combine Type jest dobrze ustawione? Nie powinno być Median lub Avarange?

sprawdzalem rowniez mediana - tak samo

 

 

Godzinę temu, Iluvatar napisał:

A spróbuj dla pewności zestackować materiał w DSS albo IRISie. Będzie widać, czy to wina darków, czy Maxima.

w DSS bardzo podobnie, rowniez dark brudzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi przychodzi teraz do glowy, to na L bym ustawiony inny gain/offset niz teraz na darkach.

Niestety nie ma jak tego sprawdzic w fitsach nie zapisuje sie ta informacja.

 

Totalnie nie mam innego pomyslu.

 

screen z naglowka L nie jest moj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

Niestety nie ma jak tego sprawdzic w fitsach nie zapisuje sie ta informacja.

też nad tym boleję, ale ASCOM nie udostępnia tej informacji :( nie ma jak takiego atrybutu pobrać ze sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry ustaw te same. Predkosc odczytu tez i lepiej nie najwolniejsza. Inni tez mieli ten problem z zbyt jasnymi darkami w tej kamerce.

 Tutaj moze znajdziesz jakas wskazowke http://qhyccd.com/bbs/index.php?topic=1663.0

p.s. Mnie zniecheca jak wymarzne, pogryza mnie komary a sesja do kosza  bo np prowadzenie kuleje. Posiadasz kamerke z dobrym chlodzeniem, bez ampglow wiec mozna stakowac mediana bez darkow. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pav1007 napisał:

QHY9 to CCD Maćku :-)

No, niektóre firmy, czy modele kamer CCD z dziwnych przyczyn nie mają fabrycznie zaszytego gainu i offsetu. Tak jak QHY. Za to kocham swojego Atika, że tu nie muszę się tym przejmować, producent już odwalił za mnie robotę doboru tych parametrów :) Bo przecież w CCD te parametry mają tylko jedną optymalną wartość, tzn można je ustawić raz na zawsze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniekad problem rozwiazany, ale nadal jest lipa.

wypalilem jeszcze raz darki i biasy.

 

na stacku z pierwszych dwoch zdjec ponizej wylaza ciemne pasy. wskazuja one kierunek dryfu kadru.

nie mam pomyslu co jest nie tak!!??!!

moze ja jestem przewrażliwiony i mi sie zdaje???

 

wszystko ponizej to 17x10min

pelna kalibracja, stack medianą

04.thumb.jpg.07333dcb8e526b179d34acc2910c2f6d.jpg

01.thumb.jpg.8bbc38c98b7015ebb02703ebce5661c8.jpg

 

pelna kalibracja, stack average - widac gdzie pozostaly po kalibracji uszkodzone pixele.

wlasnie dlaczego one nadal sa po kalibracji??

02.thumb.jpg.b3cb79f3fa1b06a4e3520f80ef3488ba.jpg

 

bez kalibracji, stack average - pojawia sie o wiele wiecej zlych pixele, a wiec kalibracja odrobine pomaga.

03.thumb.jpg.4e58debb6b12b25ff6e19ff22742ff9e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.