Skocz do zawartości

Prawie zaobserwowałem Urana za dnia!


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Słyszeliśmy już o dziennych obserwacjach Wenus czy Jowisza. Niektórzy złapali też Merkurego, Marsa i Saturna. A co z Uranem? Czy możliwa jest jego detekcja na dziennym niebie?

 

W tym celu przeprowadziłem nagrywanie planety, mniej więcej zaczynając godzinę przed wschodem Słońca. Jako wschód (początek dnia) określany jest moment, gdy górny brzeg tarczy słonecznej sięga wysokości 0 stopni (czyli środek jest przy -0 stopniach i 15 minut kątowych). Tego poranka nastąpiło to o 05:08:30.

 

 

Do rejestracji wykorzystałem kamerę ASI178MM-c z obiektywem Canon FD 300mm f/2.8L na montażu EQ5. Używany przeze mnie program to SharpCap. Mniej więcej od połowy transmisji dołożyłem też widok z kamery w laptopie. Ten jasny obiekt koło obiektywu to Księżyc. Planeta jest widoczna w centrum kadru, jako biały obiekt (bo kamerka jest czarno-biała). Dzięki prowadzeniu, planeta utrzymuje niemal niezmienną pozycję w kadrze, dlatego można dość dobrze ocenić widoczność, gdy już znika z widzenia.

 

Aby uwidocznić Urana z tła, musiałem skorzystać ze złożonych metod:

- stopniowe przymykanie obiektywu

- ustawienie wartości gamma na najniższą (dla proponowanych 1-100 -> na 1)

- stackowanie po 10 klatek (opcja Frame Stack (10))

- sztuczne pociemnienie gammą (z 1.0 na 2.0)

- delikatne podbicie kontrastu (z 1.0 na 2.0-4.0, różnie to było)

 

I mniej więcej do godziny 05:01 bez problemu można go znaleźć na filmiku - było to 10 minut przed wschodem Słońca. Niestety, kompresja nieco zjada, dlatego u siebie na ekranie miałem wyraźniejszy widok. Kompresja na szczęście nie zjadła tak mocno i niestety - nie mam powtórki (mniej skompresowanej) na dysku. Zabrakło miejsca na dysku i zanim zwolniłem nieco przestrzeni, plik uszkodził się, gdyż nie miał co zapisać przez pewien okres czasu. Dopiero o 05:01 widziałem Urana po raz ostatni, później musiałem znów delikatnie przymknąć obiektyw. Niestety, ilość wpadającego światła była już zbyt mała, aby Uran mógł wybić się z jasnego tła. Czyli - ostatni raz zarejestrowałem go 7 minut 40 sekund przed wschodem Słońca*, co stanowi chyba rekord. Po uwzględnieniu refrakcji przez Stellarium, środek tarczy Słońca znajdował się na wysokości zaledwie 35 minut kątowych pod horyzontem.

 

* - podczas transmisji ciągle myślałem, że wschód jest o 05:06:30, a nie 05:08:30 (spojrzałem na opis dopiero po zakończeniu). Stąd w komentarzu pod streamem pojawiła się pomyłka, że niby widzieliśmy do 5 minut przed wschodem Słońca.

 

Co da się dodatkowo poprawić?

1) Obniżenie poziomu szumu zmniejszając wartość gain. Teraz dopiero się obejrzałem, że pracowałem na gainie 300/510, stąd szumiło dosyć mocno.

2) Zastosowanie filtra - i tutaj mam do Was pytanie, który lepiej się nada (bo takie mam): filtr czerwony GSO czy filtr ZWO IR850?

3) Zapisywanie oryginalnych klatek na dysku (tym razem nie było to możliwe, gdyż nie przeniosłem ostatnich danych na dysk zewnętrzny), aby móc później ręcznie obrabiać, a nie oceniać na podstawie widoku w filmie.

4) Zwiększenie ilości materiału, ale tutaj tylko prawdopodobnie. Urana nagrywałem na 3-4 ms, więc w ciągu sekundy mogłem mieć do 200-300 FPS. Ale miałem wysoki gain, który następnym razem muszę obniżyć (a przez to wydłużę jednak czas ekspozycji). Gain 0 wymaga około 27x dłuższych czasów, czyli tutaj będzie około 100 ms. Tutaj nagrywało na 23 FPS (2.3 FPS po uwzględnieniu Frame Stacka), a przy najniższej czułości spadnie to do 10 FPS.

 

Skoro obiektyw jest tak jasny (f/2.8), to czy nadaje się w ogóle do takiej rejestracji? Czy lepszy jest teleskop? Niekoniecznie. Przymykanie obiektywu okazało się wyjątkowo przydatne. Obserwacje skończyłem gdzieś w pobliżu f/20, a teleskop nie ma możliwości takiej regulacji. Używając np. większej tuby 305/1500 spowoduje, że i tak zniknie nam wcześniej, skoro pracujemy na f/5.

 

Mam jeszcze 470 klatek wykonanych około godziny 05:03. Spróbuję wszystkie zestackować w postaci flata i zobaczymy czy w centrum łapie się Uran. Ale najpierw muszę odespać, jeszcze do tego wrócę :)

 

I jak uważacie - możliwa jest detekcja Urana na dziennym niebie? :)

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Grzędziel napisał:

Nie sądzę, żeby nawet największy odrośnik pomógł. Natomiast ograniczenie świateł bocznych tak. Znane są przypadki zaobserwowania w dzień gwiazd z dna bardzo głębokiej studni lub z wnętrza wysokiego komina.

Właśnie takimi przemyśleniami się kieruję, wysoki odrośnik to nic innego jak głęboka studnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę by można obserwować gwiazdy w dzień ze studni czy komina, bo tylko Wenus ma jasność wystarczającą do obserwacji okiem nie uzbrojonym i tam tylko, gdzie ona góruje w zenicie. Sprawdzałem niedawno widoczność alfy Lwa przez lornetę 25x100 i nie dało się zobaczyć. Nawet Syriusza wypatrywałem przez ten sprzęt, też bez rezultatu. Ale jeszcze będę próbował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie największą trudnością w zobaczeniu gwiazdy lub planety w dzień jest ostrość naszego oka (zakładając już, że jasność obiektu umożliwia jego teoretyczne zobaczenie). Nasze biedne oko też ma autofocus, jak aparat i też potrzebuje choćby skrawka kontrastowego obiektu, aby wyostrzyć. Patrząc się na jednolicie niebieskie niebo oko nie jest w stanie ustawić ostrości. To dlatego często tak mamy, że bardzo trudno nam zobaczyć np Wenus przy zachodzie, ale jak już ją zobaczymy i wiemy, gdzie jest, to kolejne jej zauważenie jest bardzo łatwe - oko już się nauczyło, jaką ostrość ma dać w tym miejscu. Poczałkowo oko nie ma pojęcia, że trzeba ustawić na nieskończoność :) Dlatego też w obserwacji takich rzeczy na dziennym niebie pomagają znacznie inne obiekty w pobliżu, na których wyostrzymy. Przykładowo, pierwszy raz Wenus za dnia zobaczyłem pomiędzy chmurami, które pomogły mi wyostrzyć :) To było około południa, także i Słońce i Wenus były bardzo wysoko. Myślę, że ta studnia, czy komin może pomóc przede wszystkim w tym aspekcie - ustawimy sobie ostrość na krawędzi wylotu studni, która jest już około nieskończoności dla oka i zobaczymy łatwo obiekt na niebie.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważam związek między tymi dwoma elementami :)

 

 

Dnia 8/14/2017 o 06:00, LibMar napisał:

miałem wysoki gain, który następnym razem muszę obniżyć (a przez to wydłużę jednak czas ekspozycji). Gain 0 wymaga około 27x dłuższych czasów, czyli tutaj będzie około 100 ms. Tutaj nagrywało na 23 FPS (2.3 FPS po uwzględnieniu Frame Stacka), a przy najniższej czułości spadnie to do 10 FPS.

[...]

Obserwacje skończyłem gdzieś w pobliżu f/20, a teleskop nie ma możliwości takiej regulacji. Używając np. większej tuby 305/1500 spowoduje, że i tak zniknie nam wcześniej, skoro pracujemy na f/5.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.