Skocz do zawartości

Moja pierwsza droga mleczna


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie szanownych kolegów. Od wielu lat czekałem na moment kiedy zabiorę się za fotografię dlugoczasowa i wczoraj nadszedł moment kiedy mialem dwie godziny na sesje na nowiutkim Star Adventurerze. Chciałbym się zapytać o kwestie zarówno zebranego materiału jak i obróbki.

 

Na materiał składa się 5 zdjęć po 300 sekund. Każda na ISO 1600 z przymknieta przysłona do 5.6 na ogniskowej 18 mm.

 

Rejon łabędzia więc calkiem stamdardowy. Materiału mało bo tylko 20 minut. Czy idę w dobrą strone?? Czy wypalac jak najdłuższe ekspozycje czy może większą ilość krótszych??? Np 5 x 300 s czy 10x 150?? 

 

Dopiero raczkuje i mam wiele pytań ale bardzo chce dużo się nauczyć.

 

Dodaje wynikowa fotke obroniony w PS wyciągana tylko krzywymi i poziomami.ale czuje że można lepiej

 

 

 

18.jpg.1fa340d94b88aeb6ddb7b830c6ecb846.jpg

 

Do wszystkiego dodaje surowego stacka z odjetymi darkami. Ktoś się pokusi o jakieś wytłumaczenie co poprawic???

 

https://drive.google.com/file/d/0B7ROOd0JVZZcUkF4bkNGUkR2eVU/view?usp=drivesdk

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stak który udostępniłeś jest o zmniejszonej rozdzielczości i chyba nie odpowiada wyżej prezentowanych prób . Generalnie im więcej materiału tym lepiej , 20-25 minutowe materiały najczęściej są trudne do obróbki , zabawa zaczyna się od godziny materiału . Jakie klatki kalibracyjne zastosowałeś ? Jaki aparat ? Tak na szybko to wyszło mi takie coś 

wynik_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszą w życiu fotkę to bardzo fajnie.

Z moich doświadczeń z Canonem odnośnie czasów naświetlania to jak pewnie wiesz zależą od światłosiły obiektywu i jakości nieba. W praktyce przy dobrym bezksiężycowym niebie i f5,6 i ISO 1600 nie ma sensu palić dłużej niż 10 minut. 2-3 minuty może być za mało. Aby uzyskać dobre zdjęcie to przydaje się zebrać 3-4 godziny materiału.

 

Do tego darki ( minimum kilkanaście -im więcej tym lepiej). Darki możesz zbierać po zakończeniu sesji ustawiając automatycznie i idąc spać. Czas naświetlania darków taki sam jak zdjęć. Ważne, żeby były robione w tej samej temperaturze.

 

Flaty -najłatwiej robić w dzień -na niebo, kładąc na obiektyw czystą kartkę lub mleczną plexi w celu dobrego rozproszenia światła. Czas naświetlania flatów możesz ustawić z automatu jak normalne zdjęcia dzienne.

 

Nie zaszkodzi zrobić kilkadziesiąt bisaów -czas naświetlania najkrótszy z możliwych oczywiście przy zasłoniętym obiektywie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zbignieww napisał:

No i proszę !  Tayson wie najlepiej, a chłopak całym swoim postem prosi o porady, pomoc, wykazuje skromność i respekt wobec  ogromu problemów i meandrów w astrofoto ...

Astrofitografik ? Pierwsze słyszę !  :) 

 

:)

 

24 minuty temu, cobranocka napisał:

Ale koledze pomogłeś ! lepiej było się nie wypowiadać .Expert

 

Uwazam, ze moj wpis ma wartosc merytoryczna i niesie w sobie duza dawke wiedzy w przeciwienstwie do waszych pustych literek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo mi się wydaje, albo wystarczy do zdjęcia w pierwszym poście użyć pluginu "Hasta La Vista Green" (HLVG) w Photoshopie i powinno być dużo lepiej. 

 

Jeśli chodzi o odesłanie do "Od laika do astrofitografika" może było lekko nie na miejscu, taka ekspresowa pomoc która dodatkowo wbija szpileczkę, ale czasem wracając do podstaw można naprawdę wiele zyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jaroslav Ryszard Kawnik napisał:

Wydaje mi się że jakoś lepiej i czyściej...jakiego programu uzyles???

Photoshop

49 minut temu, peter5 napisał:

Kolega widzę uwielbia kolor niebieski, bo na tej fotce jest go zdecydowanie za dużo:D.

Jesli to do mnie bylo to - Tak uwielbiam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.