Skocz do zawartości

Supernowa w UGC 2645 (SN2017fbp)


ANowak

Rekomendowane odpowiedzi

W galaktyce UGC 2645 odkryto na początku sierpnia lipca supernową typu Ia. Dziesięć dni po odkryciu jej jasność wynosiła 15.8 magnitudo, a dalsze pomiary nie występowały. 
Supernowa została zaznaczona na żółto
60 klatek po 30 sekund, gain 2000/5000, SW 150/750, Altair Astro IMX224

UGC2645oz.jpg

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jagho napisał:

SN 2017fbp = ASASSN-17iq została jednak odkryta 1 lipca. Tym większe gratulacje dla Ciebie, ponieważ jej jasność już znacznie spadła, a z pobieżnej oceny rejestracji wynika, że wynosi około 18mag.

https://wis-tns.weizmann.ac.il/object/2017fbp

Dziękuję :)
Tak, to prawda, źle zapamiętałem cyferkę i wyszedł sierpień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest skala Twojego zdjęcia? Sądząc z ogniskowej (750mm) zgaduję że niewielka.

To by oznaczało że i cała galaktyka (o rozmiarze na niebie  jednej lub dwóch minut kątowych) mieści się w przerwie między tymi żółtymi kreskami?!

Inaczej mówiąc na Twoim zdjęciu nie widzimy nic z tej galaktyki i gdybyś to zdjęcie zrobił wcześniej to tam by praktycznie nic nie było dostrzegalne?

Ale chciałbym się mylić bo widok supernowej bez kontekstu (przesłanki obrysu) galaktyki to trochę mało ;)

Niemniej sukces astrofotograficzny i naukowy - nie przeczę.

Dane z:

 

https://heasarc.gsfc.nasa.gov/db-perl/W3Browse/w3table.pl?tablehead=name%3Dugc&Action=More+Options

 

Pozdrawiam

 

ugccomp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzędziel napisał:

Wydaje mi się, że galaktyka jest poniżej a supernowa znajduje się w niewidocznym ramieniu na peryferiach.

Też chciałem tak to widzieć, ale to by znaczyło, że ANowak dał tu duży resize, a nie wspomina?

Szacuję że 15 pikseli jego zdjęcia to minuta kątowa, dobrze liczę?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Grzędziel napisał:

Wydaje mi się, że galaktyka jest poniżej a supernowa znajduje się w niewidocznym ramieniu na peryferiach.

OK. Aby rozwiać wątpliwości, zdjęcie odkrywcze ASAS-SN:
(na zdjęciu ANowak wschód jest po prawej)

asassn-17iq.png

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, ekolog napisał:

A jaka jest skala Twojego zdjęcia? Sądząc z ogniskowej (750mm) zgaduję że niewielka.

To by oznaczało że i cała galaktyka (o rozmiarze na niebie  jednej lub dwóch minut kątowych) mieści się w przerwie między tymi żółtymi kreskami?!

Inaczej mówiąc na Twoim zdjęciu nie widzimy nic z tej galaktyki i gdybyś to zdjęcie zrobił wcześniej to tam by praktycznie nic nie było dostrzegalne?

Ale chciałbym się mylić bo widok supernowej bez kontekstu (przesłanki obrysu) galaktyki to trochę mało ;)

Niemniej sukces astrofotograficzny i naukowy - nie przeczę.

Dane z:

 

https://heasarc.gsfc.nasa.gov/db-perl/W3Browse/w3table.pl?tablehead=name%3Dugc&Action=More+Options

 

Pozdrawiam

 

ugccomp.jpg

Skala wynosi 1.03 arcsec/pix 

 

4 minuty temu, Grzędziel napisał:

Wydaje mi się, że galaktyka jest poniżej a supernowa znajduje się w niewidocznym ramieniu na peryferiach.

Dokładnie tak, galaktyka to ten ciemny "włos" poniżej supernowej. specjalnie zaznaczyłem ją prostopadle do galaktyki aby można było zobaczyć obie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ekolog napisał:

Też chciałem tak to widzieć, ale to by znaczyło, że ANowak dał tu duży resize, a nie wspomina?

Szacuję że 15 pikseli jego zdjęcia to minuta kątowa, dobrze liczę?

Pozdrawiam

zdjęcie było tylko croppowane :) 
9DAFIBI.png
wielkość galaktyki tutaj

Edytowane przez ANowak
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, teraz widać że układ jasnych gwiazd które uchwyciłeś na zdjęciu zgadza się znakomicie.

To w takim razie spory sukces,  aż szkoda że nie podałeś wszystkich parametrów zestawu, w tym rozmiar piksela matrycy.

No ja akurat nie pamiętałem czym fotografujesz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ekolog napisał:

O, teraz widać że układ jasnych gwiazd które uchwyciłeś na zdjęciu zgadza się znakomicie.

To w takim razie spory sukces,  aż szkoda że nie podałeś wszystkich parametrów zestawu, w tym rozmiar piksela matrycy.

No ja akurat nie pamiętałem czym fotografujesz.

 

Pozdrawiam

No tak, trzeba o czymś zawsze zapomnieć. kamera to Altair Astro GPCAM2 IMX224 z pikselem 3.75 um ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.